Ciepłe mleko pomaga przy zasypianiu

Stwierdzenie usłyszane masę razy.Czy jest prawdą?

Próby weryfikacji mitu (18)

27.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Mleko zawiera magnez a on ułatwia usypianie. Na mnie kubek ciepłego mleka przed snem zawsze dobrze działa.

27.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
potwierdzam

Naukowcy podejmowali próby wyjaśnienia tego fenomenu, ale niestety - nie udało się. Jednak, jak to w medycynie bywa, znaczenie ma nie tylko fizjologia, ale i psychika. Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z mechanizmem placebo: kto wierzy w ową "szklankę mleka" zaśnie o wiele łatwiej niż niedowiarki. A liczy się przecież efekt.

28.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zależnie od sposobu podania mleko może na nasz organizm oddziaływać w rożny sposób

28.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

W mleku znajduje się dużo białka, które to z kolei pobudza nasz organizm do funkcjonowania - mleko NIE działa nasennie.

29.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

mleko działa na nas pobudzająco , dlatego właśnie jemy je z płatkami na śniadanie .

29.10.2012 przez Konrad Babij - Student: Biotechnolog
potwierdzam

Potwierdzam. Po pierwsze łagodnie wpływa na układ nerwowy, za pomocą peptydów z grupy kazomorfin [Brantl i in. 1979]. Są to kilkuaminokwasowe fragmenty frakcji beta kazeiny, leżące pomiędzy f-60, a f-70, uwalniane w wyniku proteolizy, które oddziałują z receptorami opioidowymi. Po drugie, w sytuacji gdy mleko jest świeże, niepasteryzowane, występuje w nim, wśród grupy białek serwatkowych, alfalaktoalbumina (główna frakcja mleka kobiecego), bogata w tryptofan. Z tryptofanu w wyniku przemiany enzymatycznej powstaje serotonina i melatonina. Powyższe cechy wpływają na uczucie spokoju w następstwie spożytego mleka.

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

tak ciepłe mleko to dobre placebo na sen

2.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W młodości mama zawsze powtarzała, że na dobry sen pomaga szklanka ciepłego mleka. Być może powinnaś włożyć tę radę między bajki. Białka mleka bowiem pobudzają nas, zamiast usypiać. Zamiast kubka mleka, sięgnij po żywność, która pomaga szybko zasnąć.

5.11.2012 przez Patrycja Dziwińska - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Ciepło jak i niektóre minerały znajdujące się w mleko działają uspokajająco na nasz układ nerwowy oraz ułatwiają zasypianie.

5.11.2012 przez Krzysztof Choma - Student: EiT
obalam

Po pierwsze powód wszystkich sporów - tryptofan .

Mleko zawiera ten aminokwas , który jest przekształcany w organizmie w serotoninę. Jej działania nie trzeba chyba tłumaczyć.

I druga strona medalu... Mleko zawiera też tłuszcze i węglowodany , a te zdecydowanie nie ułatwiają zasypiania.

1 - 1 = 0 ;)

Mit obalam.

5.11.2012 przez patrycja hałas - Student: kosmetologia
potwierdzam

Szklanka mleka przed snem ułatwia zasypianie, ponieważ w mózgu wydziela się serotonina, która działa tonizująco na układ nerwowy, co ułatwia nam wyciszenie się. Ponadto pomaga spalać kalorie podczas snu.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Prowadzone były badania na temat serotoninowej teorii snu, która dotyczy związku serotoniny, a dokładniej jej prekursora – tryptofanu, z mechanizmem zasypiania. Jednak coraz bardziej odchodzi się od tej teorii. Szczególnie istotne jest, iż oprócz pożądanych białek w mleku znajdują się w nim węglowodany i tłuszcze. Te wręcz utrudniają zasypianie. Zwiększa się bowiem poziom cukrów we krwi, co prowadzi do zwiększonego wydzielana insuliny  hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi. Pod wpływem insuliny, glukoza jest usuwana z organizmu, poprzez przekształcanie w tkankach w energię. To z kolei powoduje wysyłanie impulsu do mózgu, do ośrodka głodu. Tak więc reaguje na to uczuciem głodu. W takim stanie organizm nie będzie w stanie zasnąć, bowiem domaga się dostarczenia składników odżywczych. Oprócz tego następuje odkładanie tłuszczu w postaci tkanki tłuszczowej, bowiem w pozycji leżącej organizm nie jest w stanie spalić tłuszczów.

30.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zmień dietę na lekkostrawną. Jedz ostatni posiłek nie później niż 2-3 godziny przed pójściem do łóżka. Ostatnim daniem powinny być ryby, drób, ciepłe mleko z łyżeczką miodu, ewentualnie lody czy kawałeczek gorzkiej czekolady. W tych produktach znajduje się tryptofan aminokwas, który podnosi nieco poziom serotoniny, hormonu pozwalającego się odprężyć.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Ciepłe mleko to pomaga zasnąć jedynie małym dzieciom czy niemowlętom, które są w ten sposób w stanie się najeść, a wiadomo, że po jedzeniu człowiek robi się senny. U dorosłych skuteczność ciepłego mleka jest tylko efektem placebo.

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Szczególnie istotne jest, iż oprócz pożądanych białek w mleku znajdują się w nim węglowodany i tłuszcze. Te wręcz utrudniają zasypianie. Zwiększa się bowiem poziom cukrów we krwi, co prowadzi do zwiększonego wydzielana insuliny  hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi. Pod wpływem insuliny, glukoza jest usuwana z organizmu, poprzez przekształcanie w tkankach w energię. To z kolei powoduje wysyłanie impulsu do mózgu, do ośrodka głodu. Tak więc reaguje na to uczuciem głodu. W takim stanie organizm nie będzie w stanie zasnąć, bowiem domaga się dostarczenia składników odżywczych.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Od dawien dawna utarło się w naszej kulturze, iż szklanka mleka wypita przed snem, szczególnie łącznie z miodem, jest sposobem na dobry sen i ułatwia zasypianie. Niestety, to tylko bajki. Taki sposób to zwykłe placebo.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Szklanka mleka przed snem pomaga zasnąć, ponieważ:

a. działa efekt psychologiczny

b. ciepłe mleko pobudza układ przywspółczulny do jego trawienia i powoduje zwiększony dopływ krwi do układu pokarmowego a nieco mniejszy do mózgu.

6.01.2013 przez Jan - Student medycyny: Umed Łódź
potwierdzam

Mleko zwiększa pH w żołądku, nie pamiętam dokładnie reakcji ale to prawda.

19.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Mit potwierdzam, choć ostrożenie. Co prawda brakuje wciąż wieloośrodkowych, wielkich badań klinicznych w tym temacie, ale w PubMedzie istnieje kilka ciekawych prac naukowych, które próbują potwierdzić uspokajające i nasenne działanie substancji zawartych w mleku. Wiele jednak zależy od rodzaju mleka, jego ilości i sposobu przygotowania. 

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22652369; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1512627; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11442227; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Brantl%201979%20milk; http://repositorio.ucp.pt/bitstream/10400.14/3374/3/Caseins%20as%20source%20of%20bioactive%20peptides.pdf.