Piwo leczy nerki

piwo jest zalecane w różnych chorobach nerek, bo je oczyszcza

Próby weryfikacji mitu (10)

26.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

zwiększa diurezę a nie czyści nerki

27.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Piwo zwiększy tylko diurezę nerkową więc teoretycznie może zabezpieczać przed wystąpieniem kamieni nerkowych. Niestety taka profilaktyka może prowadzić do alkoholizmu więc nie polecam

28.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

A może to nie chodzi o piwo (esencje) tylko o nośnik tej esencji czyli wodę, na dodatek przegotowaną ;-) Alkohol i duże ilości słodu myślę że zbytnich właściwości leczniczych nie mają... Przegotowana wodą w wielu napojach może jednak pozytywnie wpływać na nasz organizm... więcej w poniższym linku.

Dołączone wideo:
30.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W sumie zastanawiałam się czy obalić czy potwierdzić. Wprawdzie picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ("piasek w nerkach") ze względu na jego działanie moczopędnie, jednak słysząc taką propozycję, nawet od lekarza, należy zawsze pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu na inne układy i narządy. Nerkom więc pomożemy, ale wątrobie zaszkodzimy.

31.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

niskoprocentowe i w niewielkich ilościach

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Piwo, ze względu na swoje działanie moczopędne, uznawane jest przez niektórych lekarzy jako środek leczniczy w kamicy nerkowej. Oczywiście mówimy o piwach niskoprocentowych. Warto pamiętać, że w dużych ilościach je obciąża

30.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W każdym przypadku kamicy nerkowej należy przyjmować większe ilości płynów, aby ilość oddawanego moczu wynosiła ok. 2 litrów na dobę. Piwoszom ku uciesze dodam, że istnieją w świecie kliniki, gdzie leczniczo podaje się cierpiącym na kamicę piwo (o małej zawartości alkoholu).

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Wprawdzie picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ("piasek w nerkach") ze względu na jego działanie moczopędnie, jednak słysząc taką propozycję należy zawsze pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu na inne układy i narządy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Codzienne picie piwa jako profilaktyka kamicy nerkowej wiąże się z rozwinięciem zespołu zależności alkoholowej oraz wzrostem ryzyka marskości wątroby czy zapalenia trzustki. Jako najlepszą profilaktykę kamicy nerkowej uważa się zwiększoną ilośc wypijanych płynów i dietę.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Wprawdzie picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ("piasek w nerkach") ze względu na jego działanie moczopędnie, jednak słysząc taką propozycję, nawet od lekarza, należy zawsze pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu (bo piwo to przecież także alkohol) na inne układy i narządy.

8.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Piwo ani nie zapobiega, ani nie leczy kamicy nerkowej (bo w tej właśnie chorobie jest najczęściej zalecane). Etanol posiada pewne właściwości rozkurczające, jednak w znacznie wyższych, niż w piwie, stężeniach. W zapobieganiu (a także w leczeniu) kamicy ważna jest prawidłowa dobowa diureza, a wypicie na przykład 2-3 litrów płynu dziennie właśnie taką diurezę zapewnia. Trudno spełnić zalecenie lekarza, który prosi chorego, żeby codziennie wypijał 3 litry płynu (wody). A jak doktor powie, żeby piwo leczy, to chory z przyjemnością wypije nawet ponad 3 litry tego złocistego płynu, bo jest ono w sumie dość smaczne, no i daje przyjemne odczucia związane z upojeniem alkoholowym. Ale samo w sobie nie ma żadnych właściwości leczących.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15471080; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11132035; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10897965; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8768913; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7408656; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7408703.