Wybity bark nawraca się przez całe życie

Słyszałem że jak się raz wybije bark to potem ta kontuzja się powtarza do końca życia.Czy to prawda?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

31.10.2012 przez Darek Bogacz - Student: Fizjoterapia
obalam

Przy odpowiednim/dobrze wykonanym zabiegu, rehabilitacją i ćwiczeniami profilaktycznymi oraz zdrowym rozsądku można uniknąć ponownego zwichnięcia.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Jest to możliwe, to tak jak ze skręceniem stawu skokowego. W tracie kontuzji dochodzi do rozluźnienia więzadeł i właśnie to sprzyja łatwiejszemu wybijaniu, czy skręcaniu danego stawu. Żeby temu zapobiegac w sytuacjach ryzykowynych należy używać np stabilizatorów. Na SOR czasem trafiają pacjenci, którzy mają na tyle rozluźnione wiezadła stawu barkowego, że sami potrafia sobie nastawić takie wybicie.

30.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

To zależy, nie każdy uraz doprowadza do nawykowego zwichnięcia stawu ramiennego. Choroba polega na powtarzającym się przemieszczaniu głowy kości ramiennej ze stawu najczęściej podokostne i mięśnie przedniej powierzchni łopatki pod wpływem niekorzystnego ruchu kończyny (rotacji zewnętrznej, abdukcji i retropulsji ramienia) oraz na skutek nieproporcjonalnie małych urazów. Częstość zwichnięć jest różna, niekiedy dochodzi do 1—3 na tydzień. Chorują przede wszystkim dobrze umięśnieni młodzi mężczyźni. Do pierwszego zwichnięcia dochodzi najczęściej w drugim dziesiątku lat życia. Etiologia nie jest dotąd dostatecznie wyjaśniona. Nawykowe zwichnięcie stawu ramiennego może być pochodzenia 1) urazowego oraz 2) nieurazowego. Przyjmuje się, że pierwsze zwichnięcie urazowe może zapoczątkować dalsze na skutek zbyt krótkotrwałego i niedostatecznego unieruchomienia po pierwotnym urazie. Brak przyrośnięcia oderwanej torebki i obrąbka stawowego panewki otwiera drogę dla ponownych zwichnięć.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nawracające zwichnięcia barku nazywa się zwichnięciami nawykowymi. Jest to jedno z powikłań wybitego barku, może się zdarzyć, ale wcale nie musi.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Bardzo często u młodych ludzi zdarza się nawracające wypadanie barku. W skrajnym wypadku jest tak, że człowiek śpi, przeciągnie się i ten bark jest na zewnątrz.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Nawykowe zwichnięcie stawu polega na powtarzającym się przemieszczaniu głowy kości ramiennej ze stawu najczęściej podokostne i mięśnie przedniej powierzchni łopatki pod wpływem niekorzystnego ruchu kończyny (rotacji zewnętrznej, abdukcji i retropulsji ramienia) oraz na skutek nieproporcjonalnie małych urazów. Częstość zwichnięć jest różna, niekiedy dochodzi do 1—3 na tydzień.

7.02.2013 przez Karol Magdziarek - Inny: Fizjoterapeuta
obalam

Przy dobrze zrobionej terapii manualnej nie wypadnie kolejny raz łątwiej niż wczesniej. Niech sobie jest rozluźniony apar więzadłowy, jest tak, bo jest po "wstawieniu" źle ułożony staw. Jeśli terapią manualną ustawimy staw, zrobimy stabilizacje np Tapingiem, następnie będziemy wzmacniać wszystkie mięśnie które trzymają kość ramienną w panewce unikniemy kolejnego wypadnięcia, chyba, że Cyriax się myli ;)