Antyperspiranty zawierające glin mogą powodować raka.

Czy stosowanie antyperspirantów z glinem jest szkodliwe dla naszego organizmu. Jeśli glin jest rakotwórczy a występuje on w ww. produktach to czy może przyczynić się do zachorowania na raka?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jednak dowody pochodzące z obserwacji zachorowalności na raka piersi wśród 400 Amerykanek sugerują, iż golenie pach w połączeniu z użyciem dezodorantu pozwala chemikaliom przeniknąć do tkanek piersi. Według tych badań średnia wieku w chwili wykrycia raka piersi u kobiet, które goliły się pod pachami trzy razy w tygodniu i używały dezodorantu przynajmniej dwa razy w tygodniu była o 15 lat niższa niż u innych kobiet. Wykazano, że produkty zawierające glin i cyrkon po dłuższym stosowaniu są przyczyną powstawania ziarniniaków, czyli małych guzów tkanki w chronicznym stanie zapalnym, pod pachami.

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Glin nie ma właściwości rakotwórczych. Może się on jedynie odkładać w ciele człowieka.

26.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Teza o rakotwórczym działaniu antyperspirantów nie została jak dotąd naukowo potwierdzona, nie musimy więc rezygnować z ich stosowania. Faktem jednak jest, że codzienne stosowanie antyperspirantów nie jest wskazane, gdyż zaburza naturalne funkcje gruczołów potowych pachy, co może prowadzić do zaburzeń w regulacji hormonalnej całego organizmu.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

To prawda, najnowsze badania wykazują związek z używaniem niektórych antyperspirantów, a rozwojem raka piersi, a także choroby Alzheimera. Sole glinu znajdujące się w tego typu kosmetykach mogą kumulować się przez wiele lat i działać kancerogennie.

26.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Nie, dezodoranty zawierające glin nie mają związku z rakiem piersi. Potwierdziły to liczne analizy.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jest to tylko teoria, która nie ma oparcia w żadnych badaniach naukowych.

27.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
obalam

Nie ma potwierdzonych badań dokumentujących to.. Słyszałam tylko, że dostanie się glinu do organizmu (np. kiedyś były sztućce z stopu glinu i jeszcze jakiegoś metalu) może powodować Alzheimera.

29.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Chodzi tutaj o możliwość wywoływania raka piersi ze względu na bliską lokalizację i częstą ekspozycję. Wiadomo, że glin uszkadza DNA i przez to może odpowiadać za groźne mutacje jeśli efekt ten zajdzie w komórkach gruczołów sutkowych.Badania naukowe dowiodły, że glin wpływa na receptory estrogenowe wzbudzając ekspresję genów. Potrzeba jednak więcej badań na temat samego subkomórkowego dzaiałania glinu na kom piersi oraz badania nt jego wchłanialności przez skórę.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Były takie podejrzenia jeśli chodzi o raka sutka. Wynikało to z tego, że antyprspirantem smarujemy się pod pachą, a rak sutka daje przerzuty najczęściej do węzłów pachowych. Jednak kolejność jest taka, że najpierw jest nowotwór potem przerzuty, więc czynnik sprawczy nie może działać w miejscu przerzutów.

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Wykazano, że produkty zawierające glin i cyrkon po dłuższym stosowaniu są przyczyną powstawania ziarniniaków, czyli małych guzów tkanki w chronicznym stanie zapalnym, pod pachami.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Potwierdza to Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich, działający przy Komisji Europejskiej- nie ma zadnych przekonujacych dowodow na to, ze glin znajdujacy sie w antyperspirantach powoduje raka piersi.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Wykazano, że produkty zawierające glin i cyrkon po dłuższym stosowaniu są przyczyną powstawania ziarniniaków, czyli małych guzów tkanki w chronicznym stanie zapalnym, pod pachami.