Murzyni mają zdecydowanie więcej melanocytów niż osoby rasy białej.

Melanocyty to komórki w skórze produkujące melaninę - barwnik, którego im jest więcej tym skóra jest ciemniejsza i wykazuje większą odporność na działanie promieni słonecznych. Czy osoby o ciemnej skórze mają ich więcej?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Liczba komórek barwnikowych(melanocytów) w skórze nie różni się znacząco u przedstawicieli różnych ras. Różnica w kolorze skóry wynika z wzmożonej syntezy melatoniny u przedstawicieli rasy czarnej.

26.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

U rasy czarnej liczba melanocytów jest podobna jak u osób rasy białej.Różnica wynika z rozmieszczenia melanocytów i ich aktywności - u rasy negroidalnej melanocyty produkują o wiele więcej ziaren melaniny.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Ilość melanocytów w naskórku różnych ras ludzi jest podobna, różnią się intensywnością syntezy melaniny.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

U przedstawicieli rasy czarnej liczba melanocytów znajduje się w bardzo ścisłych skupiskach. Ich liczba jest porównywalna u każdej rasy natomiast różni się stężeniem melaniny. Wynika to z adaptacji do silnego słońca nad gorącymi obszarami. Dzięki dużej zawartości melaniny w skórze rasa czarna może żyć w bardzo dużych temperaturach. Kolor oczu i włosów ma także związek z zawartością melaniny w organizmie.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

u wszystkich ludzi, niezależnie od rasy jest praktycznie stała. Różni się ich aktywność wpływając na kolor i karnację skóry.

29.10.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Ilość melanocytów u rasy białej i czarnej jest porównywalna !!!

2.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Ilość melanocytów jest podobna u ludzi różnych ras, różna jest natomiast ich aktywność, co wpływa na kolor i karnację skóry.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
potwierdzam

Tak, związane jest to z potrzeba ochornyprzed większym promieniowanie słonecznym, które w większości jest zatrzymywane w powierzchownych warstwach skóry, w przeciwieństwie do rasy kaukaskiej, która posiada niewiele melanocytów z powodu znacznie mniejszej ilości promieni słonecznych

29.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Przedstawiciele rasy czarnej i bialej maja taka sama ilosc melanocytow. Roznia sie jednak ich rozmieszczeniem. Poza tym u rasy czarnej melanocyty produkuja wiecej melaniny, ktora jest rozmieszczona we wszystkich warstwach naskorka, z kolei u rasy bialej jest tylko w warstwie podstawnej.

29.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Ilość melanocytów różni się rozmieszczeniem na ciele, jednak różnice ilościowe miedzy rasami są znikome. Kolor skóry zależy od intensywności produkcji pigmentu przez te komórki

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Tak samo jak ludzie otyli nie mają więcej komórek tłuszczowych od chudzielców.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Liczba melanocytów w skórze osób rasy kaukaskiej oraz negroidalnej jest podobna, są one natomiast inaczej rozmieszczone. U osób ciemnoskórych melanocyty wykazują zwiększoną aktywność w wytwarzaniu ziaren melaniny. Keratynocyty zawierające ziarna melaniny są u nich rozproszone we wszystkich warstwach naskórka, podczas gdy u osób rasy kaukaskiej są skupione w większości w warstwie podstawnej.