Antybiotyków kategorycznie nie wolno łączyć z alkoholem.

Nieraz usłyszeliśmy na imprezie od kumpla, że nie pije, bo zażywa antybiotyk. Czy miał racje? Czy moglibyśmy podjąć dyskusję?

Próby weryfikacji mitu (18)

26.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Od zawsze tak nam mówiono, jednak ostatnio słyszałam opinię lekarza, że alkohol nie zmniejsza działania antybiotyku.

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Nie powinno się łączyć alkoholu z antybiotykami ponieważ mogą zajść niekorzystne interakcje, które mogą się skończyć dla pacjenta różnie od zniesienia działania antybiotyku do ciężkiej reakcji alergicznej

26.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Niektóre antybiotyki w połaczeniu z alkoholem wywołują tzw. efekt disulfiramowy (analogiczne objawy występowały po spożyciu alkoholu przez osoby z zaszytym Esperalem).

Taki efekt dają np. cefalosporyny.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Niedoświadczone osoby, niemające pojęcia o lekach, często wrzucają wszystkie antybiotyki do jednego wielkiego worka leków „przeciw bakteriom” i nie dopuszczają do siebie myśli, że leki te różnią się od siebie czymś więcej niż nazwą na opakowaniu. Tymczasem istnieje szeroka gama różnych substancji leczniczych zaliczanych do tej grupy. Substancje te mają różny mechanizm działania, skierowane są przeciwko różnym rodzajom drobnoustrojów i mogą wchodzić w różne interakcje (oddziaływania, które często są bardzo szkodliwe dla organizmu). Dlatego w przypadku niektórych antybiotyków połączenie ich z niewielką ilością alkoholu nie wywoła tak tragicznych skutków jak w przypadku innych. Podsumowując antybiotyk, antybiotykowi nierówny!

26.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Nie wolno mogą spowodować reakcję która będzie toksyczna dla nas

26.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

zdecydowanie nie należy łączyć antybiotyku z alkoholem, gdyż może dojść do silnej reakcji organizmu, alergia itd.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Antybiotyk w połączeniu a alkoholem może wywołać między innymi reakcję disulfiramopodobną: silne rozszerzenie naczyń twarzy i innych okolic skóry, czemu towarzyszy uczucie nieprzyjemnego tętnienia. Występują silne bóle brzucha, głowy, pocenie się, nudności, wymioty, spadek ciśnienia krwi (zapaść) i uczucie przerażającego lęku.

3.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Nie należy łączyć antybiotyków z alkoholem ponieważ takie połączenie nasila efekty niepożądane obu tych substancji.

12.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Zależne jest to od rodzaju antybiotyku, jednak ze względu na to, że brany antybiotyk daje naszej wątrobie niezły wycisk nie powinno się jej jeszcze dokładać metabolizowania etanolu. W takim przypadku najczęściej dochodzi do zmniejszenia aktywności leku. Co więcej przy antybiotykoterapii zostajemy pozbawieni w znacznym stopniu dobroczynnych bakterii z przewodu pokarmowego co robi nas bardziej podatnym na wszelkie mniej zdrowe związki. Jak już mówiłam zależne jest to od grupy do której brany przez nas antybiotyk należy, i tak przy tetracyklinach najprawdopodobniej można pozwolić sobie na małe piwko to przy tych "cięższych" mogących wykazywać hepato- i nefrotoksyczność jest to surowo zakazane.

Info powinno znajdować się na ulotce

14.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie wszystkich i nie kategorycznie. Gdy przyjmuje się niektóre antybiotyki w ogóle nie wolno pić alkoholu, należy zawsze czytać informacje znajdującą się na ulotce. Połączenie antybiotyku i alkoholu, może wywołać ciężkie niepożądane objawy (m.in. nudności, wymioty, bóle głowy, drgawki). Generalnie alkohol osłabia działanie większości antybiotyków, a ponadto osłabia cały organizm i dlatego wolniej wracamy do zdrowia.

Zdarza się również, że wypicie alkoholu podczas leczenia antybiotykiem, np. metronidazolem, wywołuje reakcję disulfiranową, która prowadzi do nagromadzenia się w organizmie aldehydu octowego będącego produktem częściowego utleniania etanolu. Aldehyd octowy wywołuje w organizmie człowieka takie objawy, jak: zaczerwienienie twarzy, kołatania serca, zaburzenia regulacji ciśnienia krwi, ból głowy, złe samopoczucie, osłabienie.

21.11.2012 przez Michał Miller - Student: Biofizyka skażeń środowiska
potwierdzam

Potwierdzam,

Toksykologia współczesna Witold Seńczuk dział 10.7 Alkohol etylowy:

,, Alkohol wchodzi w interakcję z wieloma lekami, a ich mechanizm ma podłoże farmakokinetyczne i farmakodynamiczne."

przykład:

Przyjmowanie salicylanów (paracetamol, aspiryna) i alkoholu - jest toksyczne ( uszkodzenie błon śluzowych, krwawienie z przewodu pokarmowego) + zwiększa stężenie alkoholu w ustroju o ok 39%.

Grupy leków o toksycznym działaniu z alkoholem:

Barbiturany, Benzodiazepiny, Antybiotyki cefelosporynowe, Disulfiram, Meprobamat, Metronidazol.

28.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Z tego co mi wiadomo jest tylko nieliczna grupa antybiotyków, która w połączeniu z alkoholem ma ważne dla zdrowia skutki uboczne.

29.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas kuracji antybiotykowej, ze względu na to, że alkohol często zmniejsza działanie lecznicze antybiotyków, osłabia cały organizm, w wyniku czego dłuższy jest okres powrotu do zdrowia pacjenta. Przed zażyciem niektórych antybiotyków bezwzględnie zakazane jest spożywanie alkoholu, dlatego też zawsze należy przeczytać ulotkę znajdującą się w opakowaniu leku. Podczas zażywania preparatów z antybiotykami w połączeniu ich z etanolem mogą pojawić się nudności i wymioty, bóle głowy, a nawet drgawki. Praktycznie każdy antybiotyk posiada jakieś działania niepożądane, które w połączeniu z alkoholem mogą ulec nasileniu.

Istnieją mity, że połączenie alkoholu z antybiotykami powoduje śmierć. Nie jest to do końca prawda, ponieważ wpływ połączenia tych leków i etanolu na organizm zależy m.in. od wieku pacjenta, stanu pacjenta, rodzaju antybiotyków oraz efektów ubocznych wywoływanych przez leki. Nie należy jednak lekceważyć wystąpienia możliwych zagrożeń. Należy zawsze w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

pływ połączenia alkoholu z antybiotykami zależny jest przede wszystkim od wrażliwości osobniczej. U niektórych osób może nie wywołać to żadnego objawu, u innych spowodować poważne skutki chorobowe. Niemniej jednak ważne jest, aby wiedzieć, jakie mogą być potencjalne skutki połączenia obu tych substancji. Istnieje grupa antybiotyków, których bezwzględnie nie wolno łączyć z etanolem. Wywoływana jest tzw. reakcja disulfiranowa, która może być niebezpieczna dla życia. Do takich leków zalicza się np. metronidazol czy gryzeofulwinę.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nie wolno pić alkoholu tylko przy niektórych grupach antybiotyków, ponieważ mogą one spowodować tzw. efekt disulfiramowy czyli wywołać nadmierne uwrażliwienie organizmu na alkohol (zahamowanie utleniania powstałego z alkoholu aldehydu octowego = zatrucie aldehydem octowym), co może źle się skończyć.

19.12.2012 przez Jakub Mróz - Student medycyny: Dokładniej wydziału lekarsko-stomatologicznego
potwierdzam

To zależy, niektóre antybiotyki powodują reakcję disulfiramową, co może skończyć się ciężkim zatruciem. Antybiotyki niewywołujące tej reakcji teoretycznie można łączyć z alkoholem, ale prowadzi to do znacznego obciążenia wątroby.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Antybiotyki mogą niebezpiecznie oddziaływać z alkoholem. W najlepszym przypadku wypicie alkoholu podczas antybiotykoterapii znosi skuteczność działania leku, natomiast w najgorszym prowadzi do zatrucia.

15.04.2013 przez Agnieszka M. - Inny: Biotechnolog
potwierdzam

Połączenie antybiotyków z alkoholem prowadzi do wielu interakcji. Przykładowo może wystąpić reakcja disulfiramopodobna (antikolopodobna), którą oprócz disulfiramu wywołują niektóre cefalosporyny, np. latamoksef (Moxalactam), cefamandol (Tarcefandol), cefoperazon (Cefobid).

26.04.2013 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
obalam

Nie tak kategorycznie. Alkohol może najwyżej wywołać nasilenie objawów ubocznych np. nudności, bóle brzucha.

22.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia

Dość nieprecyzyjny mit, bo antybiotyk antybiotykowi nie jest równy. Nasi Pogromcy bardzo słusznie napisali:

„Niedoświadczone osoby, niemające pojęcia o lekach, często wrzucają wszystkie antybiotyki do jednego wielkiego worka leków „przeciw bakteriom” i nie dopuszczają do siebie myśli, że leki te różnią się od siebie czymś więcej niż nazwą na opakowaniu. Tymczasem istnieje szeroka gama różnych substancji leczniczych zaliczanych do tej grupy. Substancje te mają różny mechanizm działania, skierowane są przeciwko różnym rodzajom drobnoustrojów i mogą wchodzić w różne interakcje (oddziaływania, które często są bardzo szkodliwe dla organizmu). Dlatego w przypadku niektórych antybiotyków połączenie ich z niewielką ilością alkoholu nie wywoła tak tragicznych skutków jak w przypadku innych. Podsumowując antybiotyk, antybiotykowi nierówny”.

„Nie wszystkich i nie kategorycznie. Gdy przyjmuje się niektóre antybiotyki w ogóle nie wolno pić alkoholu, należy zawsze czytać informacje znajdującą się na ulotce. Połączenie antybiotyku i alkoholu, może wywołać ciężkie niepożądane objawy (m.in. nudności, wymioty, bóle głowy, drgawki). Generalnie alkohol osłabia działanie większości antybiotyków, a ponadto osłabia cały organizm i dlatego wolniej wracamy do zdrowia. Zdarza się również, że wypicie alkoholu podczas leczenia antybiotykiem, np. metronidazolem, wywołuje reakcję disulfiranową, która prowadzi do nagromadzenia się w organizmie aldehydu octowego będącego produktem częściowego utleniania etanolu. Aldehyd octowy wywołuje w organizmie człowieka takie objawy, jak: zaczerwienienie twarzy, kołatania serca, zaburzenia regulacji ciśnienia krwi, ból głowy, złe samopoczucie, osłabienie”.

Źródło: http://www.antybiotyki.edu.pl/program_FAQ.php