Najedzenie się na noc powoduje koszmary

Czy zjedzenie na krótko przed położeniem się obfitego posiłku bogatego w cukry i tłuszcze może powodować koszmary?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

26.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Najedzenie się w nocy na pewno spowoduje, że sie gorzej wyśpimy i ansz organizm nie zregeruje się wpełni co na pewno może być koszmarem. Natomiast ja nie widze związku pomiędzy koszmarami a jedzeniem nocnym

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
potwierdzam

Choć nie jest to regułą, czasem może to być prawda. Spożycie obfitej kolacji, zwłaszcza do 3 godzin przed snem może powodować problemy z zasypianiem i nocne koszmary. Jedna z teorii tłumaczy, że kładąc się, zaburzamy pracę przewodu pokarmowego i nie jest on w stanie zachować prawidłowej czynności motorycznej i trawiennej. Niestrawiony pokarm zalega w wilgotnym środowisku, gnije, może być poddany fermentacji, a produkty tych procesów przedostając się do krwioobiegu mają działanie narkotyczne (koszmary).

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie widze zwiazku ;)

Oczywiscie zalegajacy pokarm moze powodowac obnizenie samopoczucia, bole brzucha itd.

29.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Te nieprzyjemne dla nas marzenia senne mogą być spowodowane także przez naszą fizjologię. Organizm może w ten sposób dawać nam sygnał o rozwoju jakiejś choroby. Przyczyny nocnych koszmarów mają także związek z nieprawidłową dietą. Koszmary znacznie częściej śnią się osobom, które przed snem zjadły ciężkostrawny posiłek. U osób dorosłych koszmary bardzo często występują wówczas, gdy przeżywają oni trudną sytuację lub gdy zmuszeni są do podjęcia ważnej decyzji.

30.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Zbyt obfity oraz ciężkostrawny posiłek przed snem może jak najbardziej powodować koszmary senne. Dlatego zaleca się aby nie jeść ciężkostrawnych posiłków bezpośrednio snem.

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jedzenie ciężkostrawnych posiłków powoduje zaburzenia snu i bardzo często również koszmary. Mogą też oznaczać chorobę organizmu lub zaburzenia w fizjologii.

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Powstawanie koszmarów u dzieci związane jest prawdopodobnie z kształtowaniem się sumienia i poczucia winy. Przypuszcza się także, że koszmary senne mogą występować jako reakcja dziecka na niepokój w rodzinie lub z powodu innych urazów psychicznych.

Koszmary senne dorosłych są podobne do dziecięcych o tyle, że stanowią sygnał o psychicznym zranieniu. Mogą być również objawem rozwijania się chorób somatycznych i zaburzeń w fizjologii organizmu.

W teorii psychoanalitycznej interpretuje się marzenie senne jako spełnienie pragnienia, które nie jest spełniane w rzeczywistości. Może to być spowodowane fizycznymi, obiektywnymi przeszkodami (np. kiedy więzień ma sny seksualne) lub wewnętrznym zakazem (zob. konflikt wewnętrzny). W tym drugim przypadku spełnienie pragnienia może wywoływać poczucie winy i lęk, który sprawia, że spełnienie marzenia jest przeżywane jako koszmar.

Odrębna interpretacja dotyczy spełnienia fantazji które mogą być dla jednostki niebezpieczne, takich jak tendencje autoagresywne, sadomasochistyczne, itp. Koszmary mogą też przedstawiać powszechne w danej kulturze metafory, np. kobieta śniąca o spadaniu może podświadomie obawiać się uznania przez otoczenie za "kobietę upadłą".

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jeżeli ilość pokarmu jest znaczna, początkowo dochodzi do stadium podrażnienia ( niespokojne przewracanie się z boku na bok, wielokrotne przebudzenia, koszmary senne), przed nadejściem poranka rozpoczyna się stadium zwiotczenia podniebienia miękkiego, wskutek tego chrapanie, rozluźnienie mięśni szczęki w rezultacie rozchylają się usta i ślina skapuje na poduszkę).

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Duży posiłek tuż przed snem może powodować bardzo obrazowe sny, nawet koszmary

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Koszmary senne pojawiają się zarówno u dzieci jak i u dorosłych, przy czym zdecydowanie częściej problem dotyka osób dojrzałych wiekiem. U dzieci koszmary nocne występują zazwyczaj wówczas, gdy przeżywają one silne emocje. Ich źródłem mogą być urazy psychiczne, wyrzuty sumienia bądź wewnętrzny niepokój dziecka. Ów niepokój może wynikać z wyczuwania przez dziecko problemów wewnątrz rodziny, których dziecko do końca nie rozumie (kłótnie czy rozwód rodziców).

Te nieprzyjemne dla nas marzenia senne mogą być spowodowane także przez naszą fizjologię. Organizm może w ten sposób dawać nam sygnał o rozwoju jakiejś choroby. Przyczyny nocnych koszmarów mają także związek z nieprawidłową dietą. Koszmary znacznie częściej śnią się osobom, które przed snem zjadły ciężkostrawny posiłek.