Gdy zrobi się zastój pokarmu podczas karmienia piersią, to trzeba przykładać liście kapusty.

Jest to metoda skuteczna również podczas nawału mlecznego.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Okłady mogą pomóc łagodzić dolegliwości ale nie wyleczą przyczyny

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zawsze zaczynaj karmienie maluszka od piersi z zastojem. Po nakarmieniu dziecka stosuj zimne okłady na pierś. Może to być okład z lodu zawiniętego w jakąś np. ściereczkę. Karmiące bardzo chwalą również okłady z liści białej kapusty.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tak i nie. Ból piersi i niektóre inne przykre dolegliwości związane z obrzękiem piersi można nieco złagodzić, stosując chłodne okłady. Tak działają np. liście kapusty. Można też korzystać z mniej kłopotliwych i bardziej higienicznych sposobów robienia chłodnych okładów (lód, okłady żelowe itp.). Ale okłady jedynie wspomagają leczenie. Podstawowe znaczenie w leczeniu obrzęku piersi ma częste i prawidłowe przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie nadmiaru pokarmu, a dodatkowo - przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

biała kapusta ma właściwości ściągające i przeciwzapalne. Leczy więc zapalenie i przynosi ulgę obolałym i obrzękniętym piersiom.

2.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

W przypadku zastoju bardzo skuteczne są zimne okłady. Mogą to być mrożonki albo wymienione w micie liście kapusty. Należy je roztłuc tłuczkiem i schłodzić w zamrażarce. Sok z kapusty działa ściągająco, przeciwzapalnie i łagodnie hamuje laktację.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Ma działanie ściągające i przeciwzapalne, antybakteryjny i obkurczające

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Przede wszystkim trzeba poprawić drenaż, czyli spowodować wypływanie pokarmu. Z ogrzanej piersi pokarm wypływa łatwiej, warto więc przed przystawieniem dziecka wziąć ciepły prysznic, zanurzyć piersi w ciepłej wodzie lub położyć na nich ciepły okład. Pomaga też bardzo delikatne gładzenie piersi – przed i podczas karmienia. Uwaga: przy zastoju i obrzęku nie wolno piersi masować, dotyk ma być bardzo delikatny i służyć tylko pobudzeniu wypływu pokarmu. Przed podaniem piersi dziecku odciągaj trochę mleka – to też poprawia drenaż. Zaczynaj karmić od chorej piersi (tylko co 3.–4. karmienie podawaj najpierw zdrową pierś). Warto też pić herbatkę z melisy, która działa uspokajająco – kondycja psychiczna karmiącej mamy jest bardzo ważna podczas laktacji. Z kolei po karmieniu ważne są zimne okłady na piersi – można je robić ze schłodzonych liści kapusty, owiniętego w pieluszkę lodu lub mrożonki warzywnej czy schłodzonego kompresu żelowego, który kupuje się w aptece (są już nawet takie wyprofilowane specjalnie na piersi), możesz także zastosować lek przeciwbólowy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Ból piersi i niektóre inne przykre dolegliwości związane z obrzękiem piersi można nieco złagodzić, stosując chłodne okłady. Tak działają np. liście kapusty. Można też korzystać z mniej kłopotliwych i bardziej higienicznych sposobów robienia chłodnych okładów (lód, okłady żelowe itp.). Ale okłady jedynie wspomagają leczenie. Podstawowe znaczenie w leczeniu obrzęku piersi ma częste i prawidłowe przystawianie dziecka do piersi lub odciąganie nadmiaru pokarmu, a dodatkowo - przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.