Wszawica związana jest jedynie z niemyciem głowy...

Panuje opinia: nie myjesz głowy zalęgną Ci się wszy...Czy wszawica związana jest tylko z brakiem higieny...

Próby weryfikacji mitu (12)

14.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

wszawica to nie brak higieny a używanie tych samych przedmiotów (grzebień spinki wsuwki gumki) co osoba z wszawicą

14.09.2012 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
obalam

Oczywiście wszy nie rodzą się same z siebie z brudu.Aby mieć wszawicę trzeba się niewątpliwie z nią spotkać. Ale za to wysoka higiena znacznie utrudnia rozwój wszawicy.

14.09.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
obalam

Wszawica związana jest z zarażeniem od innej osoby. Brak higieny temu sprzyja, to oczywiste, ale wszy nie lęgną się "z brudu".

14.09.2012 przez Wojciech Łunkiewicz - Student medycyny: Lekarz Medycyny Weterynaryjnej
obalam

Wszawica jest chorobą zaraźliwą wywoływaną przez Pediculosis capillitii, Pthirus pubis i nie ma nic wspólnego z brakiem higieny (mycia). Korzystanie z tego samego ręcznika grzebienia, poduszki, ubrań wiszących w szatni daje możliwość zarażenia od osoby która ma wszawice.

19.09.2012 przez Dorota Ja - Inny: kosmetologia
obalam

Brak higieny sprzyja rozwojowi wszawicy szczególnie odmiany odzieżowej, która żyje w ubraniu a nie na ciele człowieka, np u bezdomnych którzy zbyt często nie zmieniają tych ubrań.

22.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Obalam. Wszawica jest powodowana przez pasożyty , które są przenoszone np. przez ubrania czy grzebienie. A wszy ubraniowe zazwyczaj zalęgają się u osób nie stosujących żadnych środków higieny przez długi okres np. bezdomnych. W przypadku wszawicy głowowej do zarażenia dojść może zarówno poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, jak i podczas używania wspólnych nakryć głowy, szczotek bądź gumek do włosów. Grupami podwyższonego ryzyka związanego z przenoszeniem wszawicy głowowej są więc głównie grupy dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Wszawica może przytrafić się każdemu, bo wszom jest wszystko jedno, czy głowa, na której się osiedlają, jest czysta, czy brudna, nie ma znaczenia długość i gęstość włosów ani rodzaj używanego szamponu.

27.09.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
obalam

Wszawica jest związana i to silnie z "nie myciem głowy" jednak nie brak higieny ja wywołuje a kontakt z osobą mającą ją. Wszy przenoszoną się w różny sposób, poprzez grzebienie i ręczniki ale także przez zbyt bliskie przebywanie w towarzystwie osób mających wszawicę. I tu właśnie nastepuje związek braku higieny i wszawicy. Każdy może np. w zatłoczonym tramwaju "złapać" wszy. Brudne i przetłuszczone włosy i głowa są świetnym środowiskiem do dalszego rozmnażania i rozwoju wszawicy.

Jednak brak higieny nie spowoduje, że wszy wylęgną się znikąd.

4.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

nie zawsze higiena jest gwarancją uniknięcia wszawicy

można się nią zarazić w szkole od dzieci itd

najlepszym rozwiązaniem przy wszawicy jest ścięcie włosów, inaczej ciężko to wytępić

19.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Wszawicą można się zarazić a być aseptycznie czystym. Zarażenie polega na kontaktu osoby z jajem lub wszą gdzie chory przebywał np. gość co ma wszawicę usiadł w MPK na krześle zostawił jajo lub wszę my wsiadamy wsza lub jajko sa na nas i gotowe

21.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wszawica nie jest związana z higieną osobistą. Przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach, dzielenie się ubraniami, szczotkami do włosów itd, niedożywienie, promiskuityzm, ale też np ciepły klimat.

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Żeby zakazić się wszawicą trzeba mieć kontakt z wszą. Przenoszone są w wyniku używania wspólnych nakryć głowy, szczotek oraz grzebieni i w wyniku kontaktów fizycznych. Wszawice szerzą się często w przedszkolach i nie mają nic wspólnego z brakiem higieny, a z bliskimi kontaktami pomiędzy dziećmi.

Źródło: Chorzelski T., Jabłońska S. Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001,

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Wszawicą można zarazić się wyjątkowo łatwo, co dotyczy osób często myjących głowę jak i tych rzadziej. Związane jest to z łatwym "przeskakiwaniem" choroby z człowieka zakażonego na zdrowego. Może to się odbyć bezpośrednio (przez przytulanie, wspólną zabawę) lub pośrednio przez wszelkiego rodzaju akcesoria (czapki, ozdoby do włosów, szczotki itp.). Zarażeniu sprzyjają duże skupiska ludzkie, takie jak komunikacja miejska, przedszkola, kolonie.Oczywiście, brak higieny może predysponować do gorszego przebiegu choroby.

28.10.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Tu panuje pełna zgodność.

Cytuję Pana Marcina Musiała: " wszawica nie jest związana z higieną osobistą. Przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach, dzielenie się ubraniami, szczotkami do włosów itd, niedożywienie, promiskuityzm, ale też np ciepły klimat.