Dziecko karmione piersią trzeba dopajać ziołowymi herbatkami.

Pokarm zastępuje pożywienie, ale nie dostarcza odpowiedniej ilości płynów.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

25.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

teoretycznie nie trzeba dopajać dziecka żadnymi herbatkami pokarm matki jest wystarczający

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Co podawać do picia dzieciom karmionym wyłącznie piersią

Nic, ponieważ pokarm kobiecy zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Dzięki temu niemowlę karmione na żądanie zawsze dostaje wystarczającą ilość płynu. Jeśli częściej ssie pierś, kobieta odczuwa większe pragnienie, więc i ona więcej pije, by uzupełniać zapas wody potrzebnej do produkcji mleka.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W ciągu pierwszych 6 mcy WHO zaleca karmić WYŁĄCZNIE piersią, gdyż mlek amatki zawiera wszystkie potrzebne składniki. Po tym czasie stopniowo należy wprowadzać inne pokarmy.

źródło: Pediatria tom 1 B.Górnicki

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Dzieci karmionych piersią nie trzeba dodatkowo dopajać. Mleko mamy zawiera wystarczająco dużo płynu i jest podawane wystarczająco często, by dziecko było dobrze nawodnione i nie odczuwało pragnienia.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Idealny skład pokarmu oraz jego zdolność do dostosowania się do potrzeb dziecka zabezpiecza „na każdą ewentualność” – upały, suche powietrze w pomieszczeniach. W takich sytuacjach I faza pokarmu (mleko zawierające więcej wody) zwykle „wydłuża się” – a dziecko pije krócej i częściej. Podanie w takiej sytuacji herbatki do picia zamiast piersi, powoduje u dziecka mniejszą ochotę na pierś, co z kolei prowadzi do spowolnienia laktacji.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Kobiece mleko, ale również mleko modyfikowane, w ponad 70% składa się z wody. Niemowlę może więc łatwo zaspokoić nim pragnienie. Dziecko można (ale nie musowo) dopajać np. w upalne dni, gdy w mieszkaniu jest duszno i gorąco

28.10.2012 przez Magdalena Ossowska - Student: ochrona środowiska
potwierdzam

Negatywną opinię przedstawiają chyba lekarze, czy położne którzy spotykali się z bezproblemowymi dziećmi. Jasne, może w szpitalu nie są w stanie dostrzec tego problemu, ale z życia wiem, że wiele dzieci chce dodatkowo wody. Wśród mojej rodziny niemowlęta często płakały, a nie chciały jeść, nie miały kolki, ani nic w tym stylu, za to szybko uspokajały się po podaniu wody. Wiara w idealny skład pokarmu nie trzyma się kupy - często jest go za mało, czasem nie ma wcale i jego skład nie zmienia się przecież w zależności od wilgotności powietrza; a przecież ma to znaczenie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę.

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Nie am takiego zalecenia, a wręcz jest przeciwnie większość lekarzy sugeruje zeby w pierwszych miesiacach życia dziecka pokarm matki był jedynym pokarmem podawanym dziecku (pod warunkiem, że jego ilość jest wystarczająca)

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Pokarm matki w pełni zaspokaja zapotrzebowanie żywieniowe dziecka i nie należy je niczym odkarmiać.

3.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
obalam

Dziecko karmione piersią otrzymuje wystarczającą ilość płynów, dopajanie nie jest konieczne.

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Karmienie piersią zastępuje karmienie i pjenie dziecka. W zaleznośc od temperatury (lato) staje się ono mniej lub bardziej 'płynne'

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

nie trzeba dziecka dokarmiać, pokarm matki zawiera wszystko co dziecku jest niezbędne, w tym również woda. w czasie dni bardzo upalnych dziecko częściej wyraża chęć jedzenia, ale je krótko. Tak naprawdę jest to pojenie dziecka.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecku powinno się podawać wyłącznie mleko matki, zawierające wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, immunoglobuliny (...) etc.

Wyjątkiem jest stan braku pokarmu u matki

Żródło: Pediatria Dyduch

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Bzdura. Pierwsza faza karmienia to tak naprawdę - zaspokojenie potrzeby pragnienia dziecka, trwa kilka minut, więc teoretycznie nie ma potrzeby dopajania.

Problem MOŻE pojawić się w intensywne upały, gdyż to pierwsze mleko zawiera dużą ilość laktozy, która w efekcie może być dla dziecka nie do strawienia - ale to już inny temat.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Upały, suche powietrze w pomieszczeniach - w takich sytuacjach I faza pokarmu (mleko zawierające więcej wody) zwykle „wydłuża się” – a dziecko pije krócej i częściej. Podanie w takiej sytuacji herbatki do picia zamiast piersi, powoduje u dziecka mniejszą ochotę na pierś, co z kolei prowadzi do spowolnienia laktacji.