Po 12 miesiącach karmienia piersią pokarm staje się bezwartościowy.

Dlatego nie ma sensu dłużej karmić dziecko piersią.

Próby weryfikacji mitu (9)

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W pokarmie matki cały czas laktacji znajdują się cenne związki odżywcze i przeciwciała, dzięki temu dziecko łatwiej przyswaja pokarm i staje się odporniejsze.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Skąd organizm może wiedzieć, że właśnie upłynął rok życia dziecka i od tego właśnie dnia pokarm ma stać się bezwartościowy? Mleko matki karmiącej piersią powyżej roku jest pełne wartości: tak, jak do tej pory, dostosowuje się do potrzeb dziecka. Nadal zawiera między innymi nukleotydy, glikany, czynnik wzrostu, laktoferrynę, lizozym i liczne przeciwciała. Mało kto wie, że immunoglobuliny sekrecyjnej SigA, która umożliwia różnorodną walkę z wirusami i bakteriami, najwięcej jest nie tylko w siarze, ale też właśnie podczas odstawiania dziecka od piersi. Dlatego bardzo uzasadnione jest karmić piersią początkujące przedszkolaki, które przecież tak często chorują. Mamy długo karmiące często obserwują, że ich dzieci są bardziej odporne niż rówieśnicy.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nieprawda. Współczesna medycyna dysponuje wieloma dowodami na to, że karmienie piersią dwu-, trzylatka wywiera korzystny wpływ na jego rozwój fizyczny i psychiczny. W wielu rejonach świata długie karmienie piersią jest normą. Jeśli dziecko ma taką potrzebę, a ty chcesz nadal karmić, nie ma powodów zdrowotnych, aby zakończyć karmienie.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Mleko kobiece nigdy nie jest bezwartościowe, gdyż przyswajalność składników pokarmowych z pokarmu z piersi jest znacznie wyższa, niż z pokarmu sztucznego podawanego „zamiennie”. Natomiast dla rocznego dziecka nie może on być jedynym pożywieniem, gdyż potrzebuje ono już pokarmu stałego i powinno zacząć jeść „dorosłe” potrawy, przygotowany w sposób lekkostrawny.

Poza tym pokarm kobiecy ma ochronne działanie, w przypadku alergii pokarmowych oraz nadal zawiera wiele przeciwciał, chroniących dziecko przed infekcjami.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Mleko kobiece nigdy nie jest bezwartościowe, gdyż przyswajalność składników pokarmowych z pokarmu z piersi jest znacznie wyższa, niż z pokarmu sztucznego podawanego „zamiennie".

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Pokarm kobecy nigdy nie staje się bezwartościowy. O czasie karmienia decyduje matka i dziecko. Przez cały czas dostarcza wapń i inne skłądniki odżywcze

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Nie ma żadnego potwierdzenia dla tej tezy. W społeczeństwach pierwotnych piersia karmi sie nawet 4 letnie dzieci i sa całkowicie zdrowe.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Pokarm nigdy nie traci wartości odżywczych.

Mleko matki przez cały okres karmienia piersią może stanowić istotne źródło witamin, minerałów itd. Jak donoszą badania, w drugim roku życia mleko matki może zaspokajać:

36% zapotrzebowania dziecka na wapń

60% zapotrzebowania dziecka na witaminę C

94% zapotrzebowania dzieckan na witaminę B12

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Mleko matki zawiera ponad 200 cennych składników m.in.: białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne, węglowodany i przeciwciała. Skład mleka nie zmienia się podczas trwania okresu laktacji. Zmienia się natomiast zapotrzebowanie dziecka.

17.03.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Skład pokarmu ludzkiego po początkowym okresie produkcji młodziwa czyli siary jest dość stabilny i nie ulega gwałtownej zmianie po 12 miesiącach karmienia. Jak to ujęła Kaja: " Skąd organizm może wiedzieć, że właśnie upłynął rok życia dziecka i od tego właśnie dnia pokarm ma stać się bezwartościowy? Mleko matki karmiącej piersią powyżej roku jest pełne wartości: tak, jak do tej pory, dostosowuje się do potrzeb dziecka. Nadal zawiera między innymi nukleotydy, glikany, czynnik wzrostu, laktoferrynę, lizozym i liczne przeciwciała".

Zobacz także:
http://www.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/
http://www.babies.sutterhealth.org/breastfeeding/bf_production.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_breast_milk