Karmienie piersią musi boleć, brodawki są zawsze pogryzione przez dziecko.

Jedyną radą jest kupowanie sylikonowych nakładek na sutki.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

25.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Nieprawda że muszą boleć wystarczy inaczej ułożyć dziecko do karmienia no chyba że chodzi o chorobę brodawek to wtedy potrzebne będzie leczenie

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Karmienie jest czynnością fizjologiczną dla kobiety i nie powinna odczuwać bólu podczas tej czynności. Jeśli ból się pojawi to może on świadczyć o problemach takich jak zapalenie piersi, niedrożność kanału mlecznego czy złe ułożenie dziecka podczas karmienia.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Często powtarzana zasada „Karmienie musi boleć!” jest nieprawdziwa. Poranione brodawki należy leczyć zanim pojawią się zaburzenia laktacji. Ból brodawek zniechęca mamę do karmienia piersią. Podawanie maleństwu piersi jest stresujące i nieprzyjemne. Mama jest niezadowolona i spięta- wpływa to na zmniejszenie ilości i jakości karmień. Ostatecznie dochodzi do obniżenia produkcji mleka (dziecko rzadziej i słabiej ssie pierś więc zmniejsza się produkcja pokarmu).

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

noworodek nie ma zębów więc technicznie jest to niemożliwe, pierwszy ząb wyrasta ok 6 mca zycia :)

26.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Karmienie nie musi boleć kobiety. Wszystko jest też pojęciem względnym bo nie każda kobieta ma jednakowy próg bólu. Faktyczny ból przy karmieniu może pojawić się razem z pojawieniem się ząbków u dziecka. Co do sylikonowych nakładek to mają one jeszcze jedno zastosowanie - ułatwiają dziecku pobieranie pokarmu, nie z każdego sutka dziecko ma "wygodnie" sie odżywiać.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W większości przypadków karmienie piersią nie boli. Jeżeli pojawia się ból podczas karmienia to ma swoje uzasadnione przyczyny. Zwykle wynika to ze złego przystawienia dziecka do piersi, które należy jak najszybciej skorygować, ponieważ ból podczas karmienia prawie zawsze prowadzi do uszkodzenia brodawek i tym samym do jeszcze większego bólu. A to z kolei jest zwykle pierwszym krokiem ku „nie karmieniu”.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W większości przypadków karmienie piersią nie boli. Jeżeli pojawia się ból podczas karmienia to ma swoje uzasadnione przyczyny. Zwykle wynika to ze złego przystawienia dziecka do piersi, które należy jak najszybciej skorygować, ponieważ ból podczas karmienia prawie zawsze prowadzi do uszkodzenia brodawek i tym samym do jeszcze większego bólu.

30.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

brodawki sutkowe nie bolą podczas karmienia , o ile dziecku nie wyrosną pierwsze ząbki , w tym przypadku należy założyć specjalne nakładki , które będą ochraniać brodawki i nie utrudnią karmienia dziecka , dając satysfakcje matce i dziecku .

6.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

O laboga! to by większość dzieci wyginęła chyba bo matki by się broniły przed karmieniem. Było takich dwóch co ich wilczyca przygarnęła, ale to dawno było. U mnie było tak - córa mnie gryzła z premedytacją i uwielbieniem dla procederu. Do krwi. Karmiłam 3 miesiące i podziękowałam. Synio ma 17 miesięcy i ani razu mnie nie ugryzł, nie zacisnął ząbków ani nie zrobił nic co by mnie zabolało. Uwielbiam go karmić - i planuję jeszcze chwilkę ;)

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Jeśli dziecko jest dobrze dostawione do piersi i chwyta ustami brodawkę razem z otoczką, to kobieta nie odczuwa bólu

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

jeśli już dziecko zacznie podgryzać brodawki należy je dobrze układać. Nie trzeba przerywać karmienia, wystarczy też właściwie zareagować na taką sytuację. Za każdym razem, gdy dziecko przygryzie brodawkę, należy przerwać karmienie

21.11.2012 przez Marta Pulińska
obalam

Fakt, karmienie piersią może boleć, bo brodawki są zmacerowane od częstego przystawiania, ale to bardzo szybko przechodzi. A jak się "zahartuje" brodawki przed porodem to wcale nie boli i nie ma prawda boleć. Jak boli to znaczy, że się źle dziubdziusia przystawia.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

bólu brodawek jest niewłaściwy sposób karmienia. Dziecko zbyt płytko chwyta pierś i nieprawidłowo układa język, a w konsekwencji tego rani brodawkę. Ból brodawek może być spowodowany obecnością pleśniawek. Zbyt krótkie wędzidełko u dziecka, uniemożliwia prawidłową pracę języka.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

W większości przypadków karmienie piersią nie boli. Jeżeli pojawia się ból podczas karmienia to ma swoje uzasadnione przyczyny. Zwykle wynika to ze złego przystawienia dziecka do piersi, które należy jak najszybciej skorygować, ponieważ ból podczas karmienia prawie zawsze prowadzi do uszkodzenia brodawek i tym samym do jeszcze większego bólu. A to z kolei jest zwykle pierwszym krokiem ku „nie karmieniu”.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Nie musi, a pogryzione brodawki świadczą WYŁĄCZNIE o złej technice przystawiania. Pomijam tu dzieci szczególne, np. z Zespołem Downa, których budowa jamy ustnej i umiejętności ssania są często nieprawidłowe i wskutek czego karmienie może być mocno zaburzone (czy też - czasem niemożliwe).

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Główną przyczyną bólu brodawek jest niewłaściwy sposób karmienia. Dziecko zbyt płytko chwyta pierś i nieprawidłowo układa język, a w konsekwencji tego rani brodawkę. Ból brodawek może być spowodowany obecnością pleśniawek. Zbyt krótkie wędzidełko u dziecka, uniemożliwia prawidłową pracę języka. W takim przypadku również może dojść do uszkodzenia brodawek sutkowych.

20.02.2014 przez Anna Maria Urquhart - Inny: tłumacz
obalam

ból można zniwelować lub zmniejszyc odpowiednia pozycją karmienia. a na poranione brodawki najlepsze są srebrne nakładki Silverette, które doskonale goją wszystkie ranki. Sama wypróbowałam! Polecam!

Dołączony obrazek: