Wielkość piersi wpływa na ilość i jakoś pokarmu u matki.

Kobietom z dużym biustem łatwiej wykarmić potomstwo, dlatego bardziej się podobają mężczyznom.

Próby weryfikacji mitu (18)

25.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Wielkość piersi nie wpływa na ilość i jakość pokarmu. Pierś składa się z tkanki gruczołowej i tłuszczowej, większe mają po prostu więcej tłuszczowej niż mniejsze

25.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wielkość biustu nie ma kompletnie żadnego znaczenia w procesie laktacji, bo zarówno kobieta z małym biustem może swietnie wykarmić potomstwo jak i z dużym biustem może nie mieć pokarmu, a co do podabania się panom to panowie chyba i ta preferują biusty z miseczkami C lub D a na większe to tak naprawdę lubią tylko popatrzeć

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Rozmiar piersi kobiety nie zależy od ilości tkanki gruczołowej, która produkuje mleko. Większość kobiet ma podobną ilość tej tkanki. Wielkość piersi zależy od ilości tkanki tłuszczowej w piersiach.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Gruczołowa czy tłuszczowa

– Znam mamy, które miały bardzo duży biust i nie udało im się wykarmić dziecka wyłącznie piersią. I takie, których biust był niewielki, jednak świetnie im to wyszło – mówi dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra, od wielu lat konsultantka laktacyjna. – Powodzenie karmienia piersią zależy od nastawienia psychicznego i dobrej techniki karmienia, a nie od wielkości biustu.

Malec wypija codziennie około litra mleka. Ale piersi nie są jego magazynem. Pokarm wytwarza się w trakcie ssania. Ważna jest zresztą nie tyle wielkość piersi, ile to, z czego są zbudowane. Duże piersi to często głównie tkanka tłuszczowa. A dla wytwarzania pokarmu istotna jest tkanka gruczołowa, której w małych piersiach może być pod dostatkiem. Nie sposób jednak zbadać, z jakiej tkanki jest zbudowana pierś.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wieksze piersi maja tylko więcej tkanki tłuszczowej, natomiast to tkanka gruczołowa wytwarza pokarm, a jej jest tyle samo mniej więcej u każdej kobiety.

http://www.babycentre.co.uk/baby/breastfeeding/sizebreastsexpert/

http://www.breastfeeding-problems.com/breastfeeding-with-small-breasts.html

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Każda pierś ma zdolność wytwarzania mleka, którego ilość i jakość bynajmniej nie zależy od ich wyglądu zewnętrznego. Są kobiety, które z różnych powodów karmią tylko jedną piersią, która też jest w stanie wyprodukować dostateczną ilość pokarmu, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój! Mleko jest produkowane w kanalikach mlekowych gruczołu piersiowego, a nie w tkance tłuszczowej, a to właśnie jej większa lub mniejsza ilość wpływa na wielkość piersi. Małe piersi oznaczają jedynie mniej tkanki tłuszczowej w tym miejscu.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Każda pierś ma zdolność wytwarzania mleka, którego ilość i jakość bynajmniej nie zależy od ich wyglądu zewnętrznego.

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

wielkość piersi nie ma znaczenia w odniesieniu do ilości a tym bardziej jakości pokarmu u matki. Należy pamiętać, że pokarm wytwarzany jest równiez w trakcie karmienia więc jego ilość w pewnym stopniu na bieżąco jest uzupełniana. Duze piersi to często poprostu więcej tkanki tłuszczowej (piersi to część ciałą skłądająca się głównie z tłuszczu), a za wytwarzanie mleka odpowiedzialna jest tkanka gruczołowa.

30.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

zależność większe piersi - więcej mleka jest błędne . Gruczoł produkuje tyle samo mleka u wszystkich kobiet , oczywiście jeśli jest zdrowy .

2.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
obalam

Wielkość piersi nie ma wpływu na ilość pokarmu. Jego ilość zależy od zawartości tkanki gruczołowej w piersi, a duże piersi zazwyczaj posiadają więcej tkanki tłuszczowej.

6.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

duże piersi to często tylko tkanka tłuszczowa, a do 'produkcji' potrzebna jest tkanka gruczołowa. W mniejszych piersiach może być jej pod dostatkiem

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Wielkość nie ma znaczenia. Piersi składja sie głównie z tkanki tłuszczowej i gruczołowej i to ilość tej drugiej ma wpływ na ilość wytwarzanego mleka a nie rozmiar piersi.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Pokarm wytwarza się w trakcie ssania. Ważna jest zresztą nie tyle wielkość piersi, ile to, z czego są zbudowane. Duże piersi to często głównie tkanka tłuszczowa. A dla wytwarzania pokarmu istotna jest tkanka gruczołowa, której w małych piersiach może być pod dostatkiem.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nie. Znam kobiety "deski", które wykarmiły troje dzieci i znam "cycoliny", które musiały karmić butelką. Istnieje teoria, że obfity biust kobiet przypomina pośladki i dlatego w pozycji klasycznej jest taki atrakcyjny dla mężczyzn. Coś w tym chyba jest.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Mleko jest produkowane w kanalikach mlekowych gruczołu piersiowego, a nie w tkance tłuszczowej piersi

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Każda pierś ma zdolność wytwarzania mleka, którego ilość i jakość nie zależy od ich wyglądu zewnętrznego. Mleko jest produkowane w kanalikach mlekowych gruczołu piersiowego, a nie w tkance tłuszczowej, a to właśnie jej większa lub mniejsza ilość wpływa na wielkość piersi. Małe piersi oznaczają jedynie mniej tkanki tłuszczowej w tym miejscu!

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Ani wielkość piersi, ani ich kształt, ani występowanie bądź nie siary w trakcie ciąży - nie mają wpływu na ilość i jakość mleka. Błędem jest też twierdzenie, że matka ma mało treściwy pokarm - pokarm własnej mamusi zawsze jest dla noworodka i kilkumiesięczniaka najlepszym źródłem kalorii, mikroelementów i tak dalej. Trzeba po prostu poczytać o fazach doby, które mają wpływ na jakość mleka (np. nocą - tłuste, treściwsze niż za dnia) czy o tym, że niestety niektóre dzieci domagają się od mamy specjalnej diety, bo co mama zje = na smak i zawartość tego mleka wpływa.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Powodzenie karmienia piersią zależy od nastawienia psychicznego i dobrej techniki karmienia, a nie od wielkości biustu.

8.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Za jakość i ilość mleka odpowiada tkanka gruczołowa, której objętość jest mniej więcej podobna u każdej, zdrowej kobiety. Natomiast za wielkość piersi odpowiada ilość tkanki tłuszczowej, która uwarunkowana jest genetycznie oraz środowiskowo (zależność od BMI, wieku, rasy, od codziennego noszenia biustonosza itd.). 

Źródło: J. S. Berek, E. Novak. Ginekologia Tom 1-4. Medipage, Warszawa 2008. ISBN: 978-83-89769-46-6; http://www.babycentre.co.uk/baby/breastfeeding/sizebreastsexpert/; http://www.breastfeeding-problems.com/breastfeeding-with-small-breasts.html; Karmienie piersią. Ina may Baskin. Warszawa 2012. ISBN: 978-83-933508-5-8; Sztuka karmienia piersią. Hannah Lothrop. Media Rodzina. Poznań 2011. ISBN: 978-83-7278-480-3.