Kobiety częściej chorują na osteoporozę od mężczyzn!

Osteoporoza to choroba układu kostnego, zwykle ciężkie prace fizyczne obciążające układ ruch wykonują mężczyźni, ale czy to oni chorują częściej?

Próby weryfikacji mitu (13)

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet w okresie menopauzy.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Faktycznie osteoporoza częściej występuje u kobiet, zwłaszcza w wieku pomenopauzalnym. Dzieję się tak, ponieważ praca jajników w tym okresie ulega upośledzeniu. Zmniejszona ilość produkowanych przez jajniki hormonów prowadzi do zwiększonej resorpcji kości i zwiększonej utraty wapnia.

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Osteoporoza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn

1.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
potwierdzam

Prawda. Przed okresem menopauzy ochronny wpływ wykazują estrogeny natomiast szczyt zachorowań przypadający na okres menopauzy związany jest z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet.

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Do przyczyn wystąpienia osteoporozy pierwotnej należy menopauza, zwłaszcza wczesna.

Bezpośrednią przyczyną choroby są niedobory wapnia w organizmie, minerału będącego głównym budulcem kości i zębów oraz bardzo ważnego składnika mięśni. Zaatakowane przez osteoporozę, odwapnione kości stają się porowate, mniej wytrzymałe, związku z czym częściej ulegają złamaniom. Narażone są zwłaszcza: szyjka kości udowej, kość przedramienia w okolicy nadgarstka i kręgi piersiowego odcinka kręgosłupa.

W przyswajaniu wapnia przez tkankę kostną kluczową rolę odgrywają hormony: u kobiet estrogeny, u mężczyzn zaś testosteron. W kobiecym cyklu miesięcznym w sposób naturalny dochodzi do spadku ilości tych hormonów i wtedy proces wbudowywania wapnia w tkankę kostną częściowo zanika. Dlatego kobiety częściej zapadają na osteoporozę niż mężczyźni, u których poziom testosteronu w ciągu życia jest równy (spada dopiero po pięćdziesiątce, ale nigdy całkowicie). Skłonność do osteoporozy dziedziczy się po matce. Jeśli chorowała, jej córka ma 50 proc. szans na przejęcie choroby. Warto wiedzieć, że rzeszotowieniu kości sprzyja wątła budowa ciała. Obecność tkanki tłuszczowej jest niezbędna przy produkcji estrogenów, dlatego kobiety dobrze zbudowane i z nieznaczną nadwagą są mniej narażone na chorobę niż szczupłe. Mało tego: u gwałtownie odchudzających się kobiet następuje także chudnięcie kości. Jeśli ktoś zrzuci np. 20 kg, pozbywa się cennych substancji białkowych i wapnia z kości.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

ma to związek z hormonami ochronnymi tj estrogenami, których poziom stopniowo spada w okresie menopauzy

17.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Częściej chorują kobiety, szczególnie po okresie menopauzy. Wtedy to spada poziom estrogenów, które mają pozytywny wpływ na uwapnienie kości.

Źródło: Choroby wewnętrzne - A. Szczeklik

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

związane jest to głównie z okresem menopauzy u kobiet oraz wpływem braku hormonów na kości, które uwalniają wapń, przez co może dojść do osteopenii, a później do osteoporozy

28.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Mniej więcej 50% kobiet i 20% mężczyzn po 50 rż dozna złamania patologicznego w przebiegu osteoporozy.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Jedna z najczestszych postaci osteoporozy to osteoporoza pomenopauzalna. Kiedy zanika czynnosc hormonalna jajnikow, spada ilosc etrogenow ktore dzialaja osteoprotekcyjnie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Stwierdzono, że najczęściej chorują kobiety rasy białej, o szczupłej budowie ciała, obciążone wywiadem rodzinnym. Osoby nadużywające alkoholu, prowadzące siedzący tryb życia, stosujący dietę z niską zawartością wapnia i witaminy D, a większą zawartością białka są bardziej narażeni na wystąpienie osteoporozy, niż osoby bez nałogów, uprawiające sport, odżywiające się prawidłowo.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Osteoporoza występuje głównie u kobiet po menopauzie i u mężczyzn w podeszłym wieku, ale może również dotknąć nawet dzieci. W Polsce choruje ok. 7% kobiet w wieku 45-54 lata, około 25% kobiet w wieku 65-74 lata i aż 50% kobiet w wieku 75-84 lata

12.05.2013 przez Marcin Wilczyński - Student: fizjoterapia/biologia
potwierdzam

Płeć żeńska predusponuje do zachorowania, w szczególności w okresie menopauzalnym

22.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

To prawda. Dr Musiał pisze: „Mniej więcej 50% kobiet i 20% mężczyzn po 50 rż dozna złamania patologicznego w przebiegu osteoporozy”.

Źródło: http://emedicine.medscape.com/article/330598-overview