Nowotworem można się zarazić przez zanieczyszczone narzędzia chirurgiczne.

Czy gdyby wyobrazić sobie zanieczyszczony komórkami nowotworowymi skalpel chirurgiczny, to czy możliwe by było przypadkowe "przeszczepienie" raka?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie można w taki sposób zarazić się rakiem nawet jeśli zdarzyłoby się że komórki zmienione rakowo dostałyby się do organizmu innego pacjenta zostały by szybko rozpoznane jako obce i zneutralizowane przez układ odpornościowy.

25.10.2012 przez Jarek Nawrot - Student medycyny: student UMW
potwierdzam

"Chociaż bezpośredni wszczep komórek nowotworowych (np. za pomocą narzędzi chirurgicznych lub rękawiczki chirurga) teoretycznie może się zdarzyć, jednak w praktyce klinicznej jest to niesłychanie rzadkie i bezwzględnie jest to "sztuczny sposób rozsiewu."

strona 193.

Robbins Patologia,

Kumar, Cotran, Robbins

Wrocaw 2005, Elsevier Urban & Partner

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wobec tego, że powoduje ją infekcja, nasuwa się pytanie, czy można zarazić się również rakiem piersi, prostaty albo jelit? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Choroba nowotworowa to nie to samo co złapanie przeziębienia. Muszą zadziałać również inne czynniki

Wirus zamieszany w powstanie raka jest jedną z wielu przyczyn w całym łańcuchu. Oprócz niego także w genach może być coś, co zwiększa prawdopodobieństwo powstania nowotworu. Wpływ na to mogą mieć również dieta i picie alkoholu – palenie jest istotnym czynnikiem ryzyka. Zanieczyszczenie powietrza budzi podejrzenia. Jednak z wirusami w roli sprawców choroby rzecz jest o tyle niezwykła, że są jakby jej „włącznikiem”. Teoretycznie można go więc zablokować.(…) Jeśli infekcja wiąże się z początkiem niektórych nowotworów, jest sposób, żeby temu zapobiec: szczepienia. Tak właśnie stało się w przypadku raka szyki macicy i można przypuszczać, że w przyszłości podobnie zwalczane będą inne rodzaje choroby.

12.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Ostatnie badania wykazały obecność "komórek macierzystych" nowotworu, które teoretycznie przeniesione do ciała osoby zdrowej mogą rozpocząć proces nowotworzenia. Co więcej najprawdopodobniej istnieje rodzaj nowotworu, który może przenosić się bezwektorowo (czyli nie wykorzystując żadnych wirusów jak HPV itp, ot tak jak grypa) jednak nie zagłębiałam się w publikacje tego typu także więcej nie napiszę, zachęcam do poszperania :)

17.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie jest możliwy taki sposób zarażenia się nowotworem, ponieważ nasz organizm od razu rozpozna je jako obce i zostaną zniszczone. Jedyna możliwość na zarażenie się nowotworem i to w mocno pośredni sposób jest zarażenie się od kogoś wirusem, który ma potencjał onkogenny. Nie zarażamy się de facto samym nowotworem, ale wirus znacznie zwiększa u nas ryzyko wystąpienia takowego. Przykładem może być zarażenie się HPV.

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Raczej ciężko mi sobie wyobrazić, że mogłoby dojść do takiego zakażenia.. Jeżeli mamy na myśli chociażby nowotwory wywołane przez wirusy, to też prawdopodobieństwo jest małe...

28.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Należy pamiętać że taki komórki od razu są rozpoznawane jako obce i niszczone. poza tym obecnie nie ma możliwości by takie komórki pozostały na narzędziach ze względu na bardzo restrykcyjne procesy sterylizacji, którymi po każdej operacji są poddawane narzędzia.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Nie ma mozliwosc zarazenia sie nowotworem, ani przez operacje, ani przez kontakt z chora osoba, ani w jakikolwiek inny sposob.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nawet jeśli komórki nowotworowe z obcego organizmu dostaną się do organizmu pacjenta operowanego takimi narzędziami (co jest niemożliwe ze względu na zasady aseptyki), zostaną one rozpoznane i zniszczone przez układ immunologiczny.