Stosowanie antybiotyków w ciąży jest bezwzględnie przeciwskazane.

Czy w przypadku poważnej infekcji bakteryjnej kobieta w ciąży powinna uciekać się jedynie do naturalnych metod leczenia np. czosnek, miód, witaminy; czy może przejść antybiotykoterapię bez poważnych zagrożeń dla dziecka?

Próby weryfikacji mitu (17)

25.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Jeśli jest taka konieczność oczywiście można stosować antybiotyki w ciąży. Trzeba tylko pamiętać aby nie stosować antybiotyków, które mogą mieć zły wpływ na płód.

Za antybiotyki bezpieczne w ciąży uważa się np. amoksycylinę (stosowaną np. w infekcjach dróg moczowych u ciężarnych).

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W czasie ciąży podaje się matce antybiotyki w razie wystąpienia chorób bakteryjnych. Aby nie miały one złego wpływu na rozwój dziecka lekarz przepisujący antybiotyk musi wiedzieć że kobieta jest w ciąży( wczesne jej okresy) a wtedy wybierze antybiotyk nie zagrażający płodowi.

25.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Jeśli istnieją wskazania, mozna stosować antybiotyki w ciąży - są takie, które nie szkodzą.

26.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
obalam

Należy unikać stosowania leków w czasie ciąży szczególnie w I trymestrze. Wg FDA podzielono leki na 5 kategorii, kategoria B to leki które mogą być stosowane w czasie ciąży np. nitrofurany, penicyliny i cefalosporyny, paracetamol, ibuprofen, metronidazol, Zawsze jednak trzeba zachować ostrożność. "Farmakologia kliniczna" pod red K. Orzeszkowskiej-Juzwenko.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Najczęstszym powodem stosowania antybiotyków w ciąży są zakażenia bakteryjne, które nie leczone mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Wskazaniami do podania antybiotyku ciężarnej są przede wszystkim:

zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych,

zakażenia układu moczowego, w tym bezobjawowa bakteriuria,

odmiedniczkowe zapalenie nerek,

waginoza,

zakażenia Chlamydia trachomatis,

rzęsistkowica,

rzeżączka i inne choroby przenoszone drogą płciowa (kiła),

nosicielstwo paciorkowca gr. B (profilaktyka - w czasie porodu),

przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,

poważne choroby w czasie ciąży, np. zapalenie wsierdzia (leczenie lub profilaktyka).

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jest grupa antybiotyków, które można stosować w ciąży. Odsyłam do linku poniżej.

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Są antybiotyki które można stosować w ciąży i nie mają wpływu na płód, jak i są takie które są bezwzględnie przeciwwskazane gdyż mogą uszkodzić dziecko.

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

sa antybiotyki, które można a nawet w przypadku choroby matki, trzeba stosowac. Decyduje o tym ginekolog

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

O tym decyduje lekarz i jeśli antybiotyk jest niezbedny to nalezy go przyjmowac zgodnie z jego zaleceniami.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Jest to możliwe, gdy sytuacja tego wymaga, jest to do decyzji ginekologa, który doskonale orientuje sie jakie leki i kiedy można stosować u ciężarnych, czy kobiet karmiących. Możliwość stosowania antybiotyków zależy od ich zdolności do przenikania przez łożysko, która różni się w zależności od grupy antybiotyków, ze względu na tą różnice podzielono je na kilka grup. Część tych leków, nie może być nigdy stosowane w ciąży ze względu na swoje działanie teratogenne, a niektóre jak penicyliny mogą być stosowane, gdy sytuacja tego wymaga.

18.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zakażenia w ciąży trzeba jak najbardziej leczyć. Na sposoby domowe można pozwolić sobie jedynie przy wirusowych infekcjach. Natomiast bakteryjne typu zapalnie zatok, zapalenie płuc można a wręcz trzeba leczyć antybiotykami. Kobieta w okresie ciąży ma osłabiony układ odpornościowy, jest w tzw. fizjologicznej immunosupresji, więc nie jest w stanie sama zwalczyć infekcji. Popularnie stosowane antybiotyki w leczeniu ambulatoryjnym typu augumentin czy cefalosporyny II geneacji są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Szczególnie uważać trzeba na zakażenia układu moczowego, które są częste w ciąży, a mogą być przyczyną przedwczesnego porodu czy infekcji wewnątrzmacicznej płodu. Bezwzględnie należy je

leczyć, według antybiogramu.

Źródło: Położnictwo praktyczne i operacje położniecze- Joachim W. Dudenhausen

28.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wiele antybiotyków jest przeciwskazana zarówno w ciąży jak i nie podaje się ich małym dzieciom. Jednak są antybiotyki uważane za bezpieczne. należa do nich: amoksycylina, ampicylina, erytromycyna, klindamycyna, penicylina.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Niektóre i tylko niektóre antybiotyki podawane w czasie ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym trymestrze, mogą oddziaływać szkodliwie na płód, a stosowane w okresie połogu mogą obciążać organizm noworodka, przedostając się do jego ustroju z pokarmem matki.

Zastosowanie antybiotyku jest zazwyczaj konieczne, jeśli w czasie ciąży rozpoznana zostanie infekcja, która nie może być leczona w inny sposób. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zaostrzenia choroby lub wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań nieleczonego zakażenia. W przypadku ciężkich zakażeń (sepsa) dopuszcza się stosowanie każdego dostępnego antybiotyku, który może poprawić stan zdrowia lub uratować życie matki.

Współcześnie medycyna dysponuje szeroką gamą antybiotyków, w tym preparatami o udokumentowanym braku szkodliwości dla ciąży.

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Leki są podzielone na kat. A B C D X,

kat A można spokojnie jeść i nie martwić się o płód a pozostałe po konsultacji z lekarzem

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Nie. Są choroby, przy których większym niebezpieczeństwem dla dziecka jest rozwój tej choroby i nieleczenie jej, niż zażycie antybiotyku. Logiczne, że jeśli matka zachoruje, przykładowo, na zapalenie pęcherza, lekarz zaleci antybiotyk a nie będzie kazał robić samych nasiadówek. Mało tego, na sam koniec ciąży pobiera się wymaz z pochwy i okolic odbytu w kierunku posiadania (lub nie) paciorkowca z grupy B, i jeśli kobieta ma nieszczęście mieć lokatora - przed porodem dostaje antybiotyk - bo o ile paciorkowiec B dla kobiety nie będzie szczególnie groźny, o tyle istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że noworodek zachoruje przez niego na zapalenie płuc. I takich sytuacji jest ogrom w ciąży - zwyczajnie, wybiera się mniejsze zło.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Najczęstszym powodem stosowania antybiotyków w ciąży są zakażenia bakteryjne, które nie leczone mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
obalam

antybiotyk czesto moze wywołac mniej szkód niz choroba na ktora jest on brany wiec jezeli lekarz przepisuje nam go to powinnismy go wziac bo lekarz wie co robi. natomiast nie mozna sie leczyc samemu bo to napewno bardziej moze zaszkodzic niz antybiotyk brany pod kontrolą lekarza.

18.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Obalam. Zacytuję choćby jednego z naszych Pogromców, Doktora Marcina Musiała: Wiele antybiotyków jest przeciwskazana zarówno w ciąży jak i nie podaje się ich małym dzieciom. Jednak są antybiotyki uważane za bezpieczne (w ciąży). Należą do nich m. in.: amoksycylina, ampicylina, erytromycyna, klindamycyna, penicylina.

Proszę pamiętać, że o ich stosowaniu ZAWSZE musi zadecydować lekarz.

Źródło: http://www.mayoclinic.com/health/antibiotics-and-pregnancy/AN01145