Regularne oddawanie krwi może powodować nadciśnienie

Dzisiaj zasłyszałem, że regularne oddawanie krwi może powodować nadciśnienie, podobno jest to opinia jakiegoś lekarza. Sam usłyszałem to od kolegi.

Próby weryfikacji mitu (20)

15.09.2012 przez Ewa Bristol Jastrzębska - Inny: Uczeń LO biol-chem, tegoroczna maturzystka
obalam

Raczej niemożliwe, gdyż spuszczenie krwi powoduje spadek ciśnienia, więc myśle ze spokojnie możesz oddawać.

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
potwierdzam

Może nie tyle co nadciśnienie ale zaburzenia na jego tle, jednak w większości dotyczy to kobiet.

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Kobiety regularnie "oddają" krew menstruacyjną i nadciśnienia przez to nie mają.

Sam jestem najlepszym dowodem na to, że regularne oddawanie krwi nie powoduje nadciśnienia. Jestem dawcą od ok 10 lat. Miałem też ponad roczną przerwę w oddawaniu. Żadnej zmiany w ciśnieniu nie zauważyłem:)

11.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Są osoby, które oddawały krew przez bardzo długi okres czasu, potem przestały ze względu na wiek i nie mają nadciśnienia tętniczego.

U wielu osób ciśnienie rośnie wraz z wiekiem (kwestia stanu naczyń, spożycia jonu sodowego etc), niektórzy wiążą to z krwiodawstwem, ale dowodów na to brak.

18.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

90% przypadków nadciśnienia tętniczego nie ma uchwytnej przyczyny. Znane przyczyny nadciśnienia tętniczego to:

- choroby nerek ( kłębuszkowe zapalenia nerek, torbielowatość, wodonercze, nefropatia cukrzycowa, zwężenie t. nerkowej, zapalenie naczyń wewnątrznerkowych, neo wydzielajace reninę, zespół Liddle'a, zespół Gordona,

- choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego ( hiperaldosteronizm pierwotny, zespół Cushinga, guz chromochłonny, nadczynnosć i niedoczynnosć tarczycy, nadczynnosć przytarczyc, zespół rakowiaka, akromegalia )

- koarktacja aorty

- stan przedrzucawkowy lub rzucawka

- stres

- obturacyjny bezdech senny

- hiperwolemia

- choroby układu nerwowego ( zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, zespół Guillaina i Barrego, tetraplegia, dysautonomia rodzinna )

- leki i toksyny ( sympatykomimetyki, GKS, EPO, CsA, takrolimus, inhibitory MAO, antykoncepty, amfetamina, kokaina, metale cieżkie, alkohol, nikotyna )

Przyczyny izolowanego nadciśnienia tętniczego:

- zwiększony rzut serca - niedomykalność zastawki aorty, anemia, nadczynnosć tarczycy, choroba Pageta, przetoki AV, zwiększona sztywnosć aorty

Jak widać nie podaje się wśród znanych przyczyn oddawania krwii.

źródło: Choroby wewnętrzne Szczeklika

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Opowieści dotyczące wpływu honorowego oddawania krwi na rozwój nadciśnienia tętniczego należą do szczególnie rozpowszechnionych mitów w medycynie. Obecnie nie ma jednak żadnych uznanych dowodów potwierdzających taki związek.

20.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Honorowe oddawanie krwi nie ma żadnych poważniejszych efektów ubocznych (poza takimi drobnymi jak zasinienie w miejscu wkłucia, lub zawroty głowy zaraz po pobraniu związane ze spadkiem ilości krwi krążącej). Może natomiast mieć pozytywne efekty - np. zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

22.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Bardzo popularny i bardzo szkodliwy mit. Rozprawił się z nim swego czasu prof. W. Jędrzejczak, specjalista hematolog. O ile mnie pamięć nie myli wypowiadał się na ten temat w którymś numerze Świata Wiedzy.

23.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Obecnie nie ma jednak żadnych uznanych dowodów potwierdzających taki związek. Zachęcam do lektury w odnośniku!

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Jest to dość rozpowszechniony mit w medycynie. Nie ma dowodów naukowych aby oddawanie krwi powodowało nadciśnienie. Istnieje wiele przyczyn, które powoduje powstawanie nadciśnienia tętniczego m.in. prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Jedną z przyczyn skąd powstał ten mit może być fakt, że honorowi dawcy krwi są częściej badani aniżeli ich rówieśnicy, co może skutkować większą ilością osób z wykrytym nadciśnieniem tętniczym, a jego przyczyna nie jest długie honorowe krwiodawstwo a niestety starzenie się organizmu oraz inne czynniki, które predysponują do nadciśnienia tętniczego.

Związku z tym, zachęcam wszystkich do oddawania krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które jest bardzo szlachetnym czynem!!!.

Pozdrawiam.

13.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
obalam

Nie. jest to popularny mit nie mający potwierdzenia w badaniach naukowych. Możliwe iż wziął się on z faktu iż regularnie oddające krew osoby znacznie częściej badane sa przez lekarza a więc i odsetek 'przesianych' nadcisnień jest większy. Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu na ten temat w Medycynie Praktycznej :)

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nadciśnienie - nie, ale istnieje korelacja pomiędzy częstym oddawaniem krwi a zwiększoną podatnością na osteoporozę. Ogólnie oddawanie krwi przez mężczyzn robi im dobrze, bo mogą pozbyć się nadmiaru żelaza z organizmu.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

przez kilka lat oddawałam krew a mam niedociśnienie. Idąc tym ropem w czasie miesiączki krew też jest tracona wiec po wielu latach miesiączkowania miałoby się nadciśnienie więc wszystkie kobiety byłyby skazane na nadciśnienie

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Opowieści dotyczące wpływu honorowego oddawania krwi (jak i jego zaprzestania) na rozwój nadciśnienia tętniczego należą do szczególnie rozpowszechnionych mitów w medycynie. Obecnie nie ma jednak żadnych uznanych dowodów potwierdzających taki związek. Jako ciekawostkę można natomiast przedstawić opublikowane w bieżącym roku doniesienie wskazujące na odległy efekt obniżenia ciśnienia tętniczego u otyłych osób poddawanych krwioupustom.

Prawdopodobieństwo zachorowania na nadciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem, a honorowi dawcy krwi mają częściej okazję być badani przez lekarzy niż ich rówieśnicy - fakt ten prawdopodobnie leży u podłoża mylnej obserwacji wiążącej oddawanie krwi z rozwojem nadciśnienia.

11.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Regularne oddawanie krwi ma taki sam wpływ na wytwarzanie nowej jak miesiączka. Nie powoduje zatem nadciśnienia tętniczego.

12.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jest to bardzo popularny mit obalony już licznymi badaniami. Ani oddawanie krwi pełnej ani żadnego z jej składników nie powoduje nadciśnienia.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie ma dowodow na to, ze oddawanie krwi prowadzi do nadcisnienia. Co ciekawe, pojawilo sie doniesienie, ze osoby poddane w przeszlosci upustom krwi maja cisnienie obnizone.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Oddanie 450 ml krwi nie wpływa niekorzystnie na nasz organizm więc jest mało prawdopodobne żeby w jego wyniku rozwinęło się u kogoś nadciśnienie nawet jeśli oddaje krew regularnie

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Regularne oddawanie krwi nie powoduje nadciśnienia tętniczego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem i nie ma nic wspólnego z honorowym oddawaniem krwi.

4.01.2013 przez Jan - Student medycyny: Umed Łódź
potwierdzam

jeżeli przez 20 lat oddaje się krew o organizm przyzwyczaja się do większej produkcji krwi i nie oddanie jak zwykle po 2 miesiącach prowadzi do wzrosty ciśnienia z powodu objętości

19.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Regularne oddawanie krwi nie generuje choroby nadciśnieniowej. Cytuję za MP: Opowieści dotyczące wpływu honorowego oddawania krwi (jak i jego zaprzestania) na rozwój nadciśnienia tętniczego należą do szczególnie rozpowszechnionych mitów w medycynie. Obecnie nie ma jednak żadnych uznanych dowodów potwierdzających taki związek. Jako ciekawostkę można natomiast przedstawić opublikowane w bieżącym roku doniesienie wskazujące na odległy efekt obniżenia ciśnienia tętniczego u otyłych osób poddawanych krwioupustom.

Źródło: http://www.rckik.poznan.pl/mity-i-pytania; http://nadcisnienie.mp.pl/lista/show.html?id=71412