Mleko kobiece nie jest wystarczające dla niemowlaka, nie zbędne jest podawanie dodatkowych substancji.

Na całym świecie propagowane jest karmienie piersią - pokarmem naturalnym, ale czy to wystarczy dla prawidłowego wzrostu niemowlaka??

Próby weryfikacji mitu (18)

25.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Zgodnie z zaleceniami przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno spożywać jedynie mleko kobiece. Jest ono dla takiego dziecka pokarmem w zupełności wystarczającym do prawidłowego rozwoju.

25.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Przez setki lat niemowlęta karmione były tylko piersią i, jak widać, rasa ludzka nadal żyje i ma się dobrze. Zatem w mleku matki są wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju składniki. Oczywiście pod warunkiem, że matka jest na pełnowartościowej diecie.

25.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Oczywiście że tak mleko matki jest wystarczające dla niemowlaka i poza witamina D, nie jest potrzeba dokarmiania. Jeśli kobieta ma mniej pokarmu dziecko może karmić częściej, jeśli z kolei matka latem myśli że dziecko chce pić i jej pokarm nie zapewni tego to jest w błędzie gdyż mleko matki na początku jest rzadsze i tak mógłbym pisać długo. Dla mnie przesadą jest karmienie piersią 3-latka ale dziecko do roku może być spokojnie dokarmiane piersią.

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia wystarcza rozwijającemu się dziecku normalny rozwój. Po tym okresie można włączyć do diety dziecka inne pokarmy. Może się zdarzyć też że u kobiety wystąpi niewielka laktacja i wtedy pokarmu może być za mało.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Potwierdzam stwierdzenie za wyjątkiem witaminy D i K, które trzeba suplementować u noworodków.

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jest wystarczające tylko do 6 miesiąca życia. Zdania lekarzy są, jak zawsze, podzielone. Dlatego warto odnieść się do światowego autorytetu w dziedzinie zdrowia, na którym powinni opierać się wszyscy lekarze. Rezolucja z 1994 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO 47,5) stwierdza: "Zważając na unikalną wartość pokarmu kobiecego oraz naturalne procesy związane z żywieniem człowieka, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Wyłącznie oznacza w tym wypadku bez dopajania, dokarmiania czym innym niż matczyny pokarm.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Korzystne jest utrzymanie karmienia piersią do końca 1rż przy stopniowym wprowadzaniu ospowiednich produktów.

źródło: Zarys pediatrii B.Pawlaczyk

26.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Jeżeli tylko kobiecie nie brakuje pokoarmu - dzicko najada sie, to zdecydowanie mleko matki jest wystarczajacym pokarmem. Na początku karmienia mleko jest rzadsze dziecko może się wtedy anpić żeby za chwilę mleko zgęstniało i było bardziej syte.

28.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Pokarm matki zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe dziecka.

2.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
potwierdzam

Mleko kobiece posiada wiele walorów jednak nie zawiera wystarczających ilości witaminy D i K, które należy suplementować u niemowląt karmionych piersią.

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Mleko kobiece jest wystarczającym pokarmem. Przez pierwsze pół roku życia nie należy podawać nic więcej. Później należy wprowadzać kolejne pokarmy do żywienia niemowlaka.

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Mleko kobiece jest wystarczające, dostarcza dziecko wszelkich potrzebnych skłądników. Nie ma mleka zmodyfikowanego tak doskonałego jak mleko kobiece

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

W większości wypadków mlekomatki wystarcza jako samodzielny pokarm. Rozszerzanie diety zaleca sie po skończeniu przez dziecko pół roku.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

W przypadku, gdy matka prowadzi zdrowy tryb życia i stosuje odpowiednią dietę jest to całkowicie wystarczające źródło substancji pokarmowych dla dziecka. Zapewnia nie tylko wysokie ilości substancji odzywczych, witamin i mikroelemnetów, ale też przeciwciała, które będą w pierwszym okrsie życia stanowić naturalną odporność dla dziecka. Mleko matki jest najlepszym pokramem dla dziecka, a jego składu ze względu na przeciwciała jeszcze nie udało się skopiować.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

mleko kobiece nie zawiera w swoim składzie wit. K i D, dlatego tak ważna jest suplementacja

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

W każdym gatunku ssaków, gdy matka ma co jeść i nie chodzi głodna, wystarcza jej mleka dla swoich dzieci. Skład mleka kobiecego w Polsce jest taki, że nawet dzieci karmione piersią muszą być biologicznie mniej wartościowe od dzieci z krajów, gdzie matki żywią się lepiej a skład mleka jest lepszy.

Najbardziej wartościowe mleko kobiece zawiera 0,73g białka, 8,29g tłuszczu, 4,9g węglowodanów (cukier mleczny-laktoza) w 100g.

Gdy te proporcje odbiegają od normy, albo brakuje pokarmu trzeba dokarmiać

19.12.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

przez pierwsze 6 m-cy życia mleko matki wystarczy zdrowemu, poprawnie rozwijającemu się niemowlakowi.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Maluch do 6 miesiąca życia nie powinien być dopajany lub dokarmiany innym pokarmem.

9.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia

Obawiam się, że mit został niedość precyzyjnie sformułowany. Zgodnie z cytowanym przez Was stanowiskiem WHO oraz wielopokoleniowym doświadczeniem, mleko kobiece jest wystarczającym, jedynym pokarmem dla niemowląt do około 6 miesiąca życia. Do diety starszych niemowląt stopniowo wprowadza się nowe pokarmy, tak, że po 12 miesiącu życia jedzą właściwie wszystko. 

Piśmiennictwo:

http://www.who.int/nutrition/topics/infantfeeding_recommendation/en/index.html

http://www.heart.org/HEARTORG/GettingHealthy/Dietary-Recommendations-for-Healthy-Children_UCM_303886_Article.jsp

http://www.healthychildren.org/english/healthy-living/nutrition/pages/Childhood-Nutrition.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token 

http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=10038