Alergicy powinni przebywać wśród alergenów, które ich uczulają

Aby się przyzwyczaić i zmniejszyć wrażliwość. Prawda?

Próby weryfikacji mitu (32)

14.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

alergicy powinni uciekać od alergenów uczulających gdyż może to grozić wstrząsem anafilaktycznym, co innego jeśli chodzi o odczulanie ale to już dzieje się u alergologa i pod jego okiem

15.09.2012 przez Karolina P - Student: farmacja
potwierdzam

Tak , ale tylko jako metoda leczenia-specjalne odczulanie pod nadzorem lekarza.

17.09.2012 przez Grzegorz P - Student: studiuję informatykę
obalam

jak masz alergie to po ptokach. przebywanie wśród "patogenów' jest zalecane ale dla dzieci - co by alergii nie złapały

1.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Odczulanie należy przeprowadzać pod okiem lekarza, a nie samodzielnie wsadzać dziecko w miejsce które może wywołać objawy alergii ze wstrząsem włącznie.

2.10.2012 przez Anna Kowalska
potwierdzam

Jestem alergiczką,Od dziecka przebywam wśród zwierząt,których sierść wywołuje u mnie kichanie i łzawienie oczu,drapanie w gardle,wysypkę...tak samo jak siano czy różne pyłki.Kiedy wyjechałam na studia straciłam kontakt ze zwierzętami... Po dłuższej przerwie i powrocie do domu pierwsze dni z kotami mamy były dla mnie ciężkie (zdrowotnie) ale już po paru dniach objawy prawie całkowicie mijały.

11.10.2012 przez Aleksandra Skorek - Student: inżynieria środowiska
obalam

Co innego ,,przebywać wśród alergenów" a co innego ,,odczulanie". Odczulanie pod nadzorem lekarza jest jak najbardziej ok. Ale nie wyobrażam sobie(sama jestem alergiczką) przebywania cały dzień na łące, bez leków, w okresie pylenia, kiedy jestem uczulona na trawę ;)

15.10.2012 przez pabloo - Student medycyny: student medycyny
obalam

Przebywanie wśród alergenów powoduje tylko "nakręcanie" reakcji alergicznej, co skutkuje tym że staje się ona bardziej dokuczliwa. Niejeden alergik może powiedzieć, że pierwszy dzień w towarzystwie alergenów jest lżejszy od kolejnych. Alergeny stosowane w immunoterapii swoistej ( odczulaniu ) Działają nieco inaczej chociażby dlatego że są podawane w zastrzykach

21.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Ekspozycja na alergeny grozi wystąpieniem stanu bezpośredniego zagrozenia życia w postaci np wstrząsu anafilaktycznego. Alergicy są przede wszystkim uczeni jak unikać kontaktu z alergenami, szczególnie jeśli chodzi u alergie pokarmowe u dzieci.

Dużą uwagę zwraca się na posiadanie przy sobie strzykawek automatycznych z epinefryną, która w przypadku wysstąpienia reakcji ratuje zycie ( Epipen, Anapen, FastJect, Twinject ).

23.10.2012 przez Marcin Sowula - Student: Fizjoterapia/masażysta/trener personalny
obalam

Alergicy którzy przebywają w szkodliwym dla siebie środowisku- alergenowym. Zwiększają intensywność własnych objawów(katar, kaszel, łazawienie itp.) I w żadnym wypadku nie powinni w nim przebywać.

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jest to mit. Przebywanie wśród alergenów nasila tylko objawy alergii. Jest możliwość farmakologicznego odczulania. Polega ona na wstrzykiwaniu bardzo małych stężeń alergenu, co tydzień zwiększając dawkę. Jest to metoda stosowana pod ścisłą metodą lekarską, a skuteczność zawdzięcza rozpoczęciu od niskich stężeń. My w życiu codziennym nie jesteśmy w stanie kontrolować stężenia alergenu z taką precyzją.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie powinni bo to tylko, wyzwoli reakcje alergiczna, a moze nawet doprowadzic do wstrzasu anafilaktycznego

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Jest to zdecydowanie niewskazane. Długotrwała ekspozycja na uczulający alergen prowadzi do zaostrzenia choroby, a nawet do astmy oskrzelowej. Dlatego nie należy celowo przebywać wśród alergenów, które powodują uczulenie. I choć objawy mogą nie być typowe to reakcja może powodować np. uczucie ciągłego zmęczenia, rozdrażnienie czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Sam jestem alergikiem choć korzystając z kilku letniego procesu odczulania poprawe odnotowałem znaczącą to nie wyobrażam sobie przebywania wśród alergenów. Uczulony jestem na pyłki traw i zbóż w okresie ich pylenia nawet w mieście doskwiera mi ich działanie. Natomiast jeśli zbytnio się do nich zbliżam kończy sie to dla mnie kichaniem, łzawieniem, ropieniem oczu i po dłuższym czasu cały organizm jest jak po niesamowitym wysiłku fizycznym - nie polecam !

5.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Przebywanie w środowisku alergenów, które uczulają może skończyć się nawet wstrząsem.

10.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

alergicy nie mogą przebywać wśród czynników uczulających , ponieważ taki kontakt może doprowadzić do ataku anafilaksji , co może skończyć się nawet śmiercią . Wyjątkiem kiedy chory ma styczność z alergenem jest odczulanie prowadzone pod okiem lekarza .

12.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Przebywanie alergika wśród alergenów może najczęściej) prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego, który bez szybkiej pomocy medycznej prowadzi do zgonu pacjenta.

W praktyce klinicznej stosuję się podobny zabieg, poddając pacjenta działaniu alergenów tzw. odczulanie. tylko trzeba pamiętać, iż taki zabieg musi być wykonany tylko i wyłącznie pod kontrolą specjalisty alergologa.

13.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
obalam

Nie. Może się to wiązać z poważnymi reakcjami alergicznymi az do wstrząsu anafilaktycznego włącznie. Myślę, że źródłem tego mitu jest złe zrozumienie procesu odczulania, który powinien odbywac się wg. sciśle określonego przebiegu i pod opieką lekarza.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

W przypadku silnej alergii moze sie to skończyc wstrząsem anafilaktycznym i nawet zgonem.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

nie mogą przebywać wśród nich, ponieważ uprzedni kontakt z alergenem, powoduje szybszą o większym nasileniu odpowiedź organizmu na alergen wywołujący, co nasila jeszcze objawy alergii

21.11.2012 przez Magdalena Marzec
potwierdzam

Z zajęć immunologi, ciągłe wystawianie pacjenta na niewielką ilość alergenu powoduję pojawienie się u niego przewagi przeciwciał klasy IgG, które to nie biorą udziału w reakcji alergicznej.

21.11.2012 przez Natalia Rojek - administracja
obalam

Brak kontaktu z alergenem pokarmowym przez dwa lata pozwala na wyleczenie się z alergii. Zalecone przez lekarza alergologa i sprawdzone osobiście.

21.11.2012 przez Joanna Dąbrowska - Student medycyny: 4 r
obalam

Alergicy nie powinni przebywać wśród alergenów, gdyż może to nie tylko zaostrzyć objawy alergii, ale też spowodować "przejście w inną chorobę" (przy długotrwałej ekspozycji), np. z atopowego zapalenia skóry w alergiczny nieżyt nosa i dalej w astmę oskrzelową (tzw. marsz alergiczny). Dany alergen u osoby mocno uczulonej wywołać może także reakcję czy wstrząs anafilaktyczny.

Oczywiście inną sprawą jest kontrolowana ekspozycja na alergen - odczulanie. Jego dawka w tym przypadku jest niewielka, a pacjent jest pod opieką lekarza, żeby w razie powikłań można było szybko udzielić pomocy.

Warto też wspomnieć, że przebywanie wśród alergenów zalecane jest osobom (sczeg. dzieciom), które nie mają alergii, aby jej nie dostały (tzw. hipoteza higieniczna - źródło: GINA w tł. na jęz. polski, 2006; str. 68).

21.11.2012 przez Anna Tomaszewska - Inny: Technik weterynarii / technik masażysta
potwierdzam

Jeśli alergik będzie ciągle przebywał z alergenem to logicznie jest że organizm przestanie alergen traktować jako coś szkodliwego i nie będzie szkodzić organizmowi.

21.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Na leczenie alergicznego nieżytu nosa składają się:

A. Unikanie kontaktu z alergenem

21.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

co innego celowa monitorowana ekspozycja na alergen, a co innego przebywanie w kontakcie z alergenem bez nadzoru. To ostatnie może rozwinąć alergię. czasem alergen powinien być bezwarunkowo eliminowany (to już moje indywidualne doświadczenie z AZS u dziecka niestety)

22.11.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

Przebywanie wśród alergenów może powodować wstrząs anafilaktyczny. Inną rzeczą jest odczulanie

23.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Alergik przebywajacy w obecnosci alergenow bedzie caly czas prezentowal objawy alergii, to moze prowadzic miedzy innymi do powstania astmy a nawet wstrzasu anafilaktycznego (kiedy np w mysl tej zasady uczulony na orzeszki arachidowe naje sie ich)!

Jedyny wyjatek pozwalajacy alergikowi na 'bezkarny' kontakt z alergenami to odczulanie- polecam zalaczony artykul.

23.11.2012 przez Joanna Wasilewska - pielęgniarka
obalam

Alergicy powinni unikać alergenów, ponieważ może to zaostrzyć reakcję alergiczną, a przy mocnym uczuleniu wywołać wstrząs anafilaktyczny i być bezpośrednim zagrożeniem życia.

Choroba może też ewoluować (marsz alergiczny) i rozszerzać na nowe alergeny przez co zmniejsza się komfort życia pacjenta.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

absolutnie nie przebywanie wśród alergenów może doprowadzić do astmy chyba że bieże się sine leki antyalergiczne ale to nie ma sensu łykać leki i siedzieć wśród alergenó

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Absolutnie nie może, może być to przyczyną wstrząsu anafilaktycznego który może prowadzić do zgonu.

13.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Osoba uczulona powinna unikać kontaktu z danym alergenem. Szczególnie istotne jest to w alergiach na migdały czy żądła owadów. Wstrząs anafilaktyczny spowodowany przykładowo przez wspomniane alergeny może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Na tej właśnie zasadzie działa proces odczulania, w którym podaje się podskórnie coraz wyższe stężenia alergenu i w ten sposób przyzwyczaja do niego osobę cierpiąca na daną alergię

14.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Alergik powinien unikać kontaktu z alergenem, który go uczula. Natomiast terapia odczulająca to nie jest „przebywanie wśród alergenów” i jak najbardziej, wykonywana ręką specjalisty jest skuteczną metodą leczniczą.

Źródło: Andrzej M. Fal Alergia, choroby alergiczne, astma. Tom 1 i 2. Wydawnictwo MP. Kraków 2010. ISBN: 978-83-7430-243-2 i 978-83-7430-278-4