Kobieta w ciąży nie powinna przechodzić pod drabiną

dziecko może wtedy być owinięte dookoła pępowiną

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

25.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Nie ma żadnych naukowych dowodów na łączność drabin z pępowinami.

28.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

brak naukowych doniesień jakoby miało to ze sobą jakikolwiek związek. Jeśli natomiast przejscie pod drabiną może skończyć sie wypadkiem to lepiej tego unikać

10.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

podobnie jak nie powinna nosić łańcuszka na szyi bo się dziecko owinie pępowiną, nie powinna farbować włosów bo się dziecko urodzi z innym kolorem etc, etc. Zabobon.

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Owinięcie pępowiną płodu dotyczy dość dużej ilości ciąż. W większości przypadków nie wpływa na przebieg porodu i nie zagraża dziecku. Jeśli pępowina jest długa i luźno okręcona, lekarz zdejmuje ją z szyi dziecka w trakcie porodu, gdy główka jest już na zewnątrz dróg rodnych. Czasami ciasne okręcenie pępowiną bywa przyczyną zaburzeń tętna płodu, co stanowi wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Kobieta w ciąży, której dziecko jest owinięte pępowiną wokół szyi, powinna być poddana w czasie porodu obserwacji za pomocą aparatury KTG.

Jak widzimy nie ma to żadnego związku z drabinami.

7.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Oczywiście. Nikt nie powinien przechodzić pod drabiną. I nie jest to nomen-omen związane z pępowiną czy popularnym przesądem ale z zasadami bezpieczeństwa.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Kolizja pępowinowa to dość częste powikłanie porodu, choć zdarza się także jeszcze w czasie ciąży. Pępowina może owinąć się wokół szyi dziecka, może też być zbyt silnie uciskana. Nie można w żaden sposób zapobiec pojawieniu się takiego stanu. Jednak, jeśli zostanie ono zauważone w porę, można skutecznie zapobiec niebezpiecznym skutkom.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Kolizja pępowinowa nie ma szans zaistnienia pod wpływem zwykłego chodu ciężarnej kobiety. Takie sytuacje mają miejsce po skomplikowanych ruchach i wysiłkach fizycznych matki.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Mit mógł wziąć się stąd, że na początku XIX wieku, kiedy więźniowie skazani na śmierć musieli wchodzić po drabinie na szubienicę.Uważano, że ich dusze po egzekucji pozostają u podstawy drabiny, ponieważ nie są godne trafić do nieba. Przejście pod drabiną, tuż obok tych dusz, oznaczało proszenie się o najgorsze kłopoty.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

chodzi chyba bardziej o to, że kobieta w ciąży nie może przechodzić pod sznurkiem na pranie - podobnie, jak przy biżuterii i kablach, dziecko może się uwikłać w pępowinę. (takie przekonanie nie ma żadnego medycznego uzasadnienia, ani powiązania)