U dzieci w celu zbicia gorączki można stosować leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oprócz popularnej ASPIRYNY.

Rodzice często spotykają się z problemem gorączki u dzieci i zastanawiają się jak pomóc swojej pociesze... Nie wolno stosować leków bez zalecenia lekarza ale czy któryś z leków jest szczególnie niebezpieczny??

Próby weryfikacji mitu (16)

25.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Aspiryny nie należy stosować u dzieci ze względu na ryzyko wystąpienia tzw. zespołu Reye'a, który wiąże się z bardzo dużą śmiertelnością.

25.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Aspiryny nie wolno podawać przed 12 r.ż najbezpieczniejszym i skutecznym lekiem jest paracetamol można podawać nawet po 1m.ż u niemowlaka

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Szczególnie małe dzieci trzeba chronić przed wysoką gorączką, ponieważ może wywoływać napady drgawek gorączkowych. Lekiem z wyboru jest paracetamol. U dzieci stosuje się również ibuprofen. Oba leki można łączyć, podając naprzemiennie w celu utrzymania kontroli temperatury.

Źródło: Pediatria - K.Kubicka, W.Kawalec

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie wolno u dzieci stosować kwasu acetylosalicylowego (np. preparat Aspiryna) i metamizolu (np. Pyralgina). Kwas acetylosalicylowy (Aspiryna) i metamizol (Pyralgina) to powszechnie stosowane przez dorosłych leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie można ich jednak podawać pacjentom poniżej 12 roku życia, o czym informują załączone do preparatów ulotki.

6.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

w micie jest mowa tylko o Aspirynie, a dzieciom nie można podawać żadnych piryn -stąd obalam, bo nie wolno też np. Etopiryny

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

U małych dzieci aspiryna może wywołać groźny Zespół Reya

13.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Tak. Aspiryna czyli kwas acetylosalicylowy jest przeciwskazana u dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na ryzyko wywołania zespołu Reya.

Źródło: farmakologia pod red,. naukową prof. Ryszarda Korbuta

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
potwierdzam

Nie zaleca sie stosowania kwasu acetylosalicylowego u dzieci ponizej 12 roku zycia ze wzgledu na ryzyko wystapienia zespołu Reya. Nie potwierdzono bezposredniego zwiazku tego leku z zespołem Reya ale istnieje statystyczny zwiazek miedzy stosowaniem kwasu acetylosalicylowego a wystapieiem zespołu Reya.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Nie można tego robić ponieważ w przypadku etiologii wirusowej i zastosowanie aspiryny moze dojść do rozwoju zs Reya, czyli toksycznego stłuszczenia wątroby i jej uszkodzenia z rozwojem objawów uszkodzenia i jego śmiertelność wynosi około 50%

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Preparaty kwasu acetylosalicylowego mogą wywołać u dziecka zespół Reye'a - rzadką, ale niebezpieczną chorobę powodującą nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i wątrobie. Aspiryna u dzieci poniżej 12. roku życia może wywołać też drgawki, obrzęk warg i języka, duszność i zaburzenia oddychania. Nie należy również stosować metamizolu czyli popularnej Pyralginy

21.11.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

Potwierdzam, że nie można podawać aspiryny u dzieci poniżej 12r.ż. Powoduje ona zespół Rey'a, nie można także podawać innych leków np. Ibuprofenu.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Aspiryna oraz leki zawierające salicylany oraz kwas acetylosalicylowy jako substancje czynne nie powinny być podawane małym dzieciom ze względu na ryzyko zachorowania na zespół Rey'a. Zespół Rey'a jest niebezpieczną dla zdrowia i życia chorobą, która pojawia się najczęściej u dzieci, którym w czasie infekcji wirusowej (zazwyczaj w przypadku zachorowania na ospę i grypę) podawano aspirynę. Zespół Rey'a powoduje spustoszenie w narządach wewnętrznych chorych, zwłaszcza w mózgu i wątrobie. Objawia się około tydzień po przebytej infekcji w postaci uporczywych wymiotów, zaburzeń świadomości i uszkodzeń wątroby. Wyjątkiem, kiedy można podać dziecku aspirynę, jest wyraźne wskazanie lekarza.

29.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Aspiryna dla dzieci jest lekiem bardzo niebezpiecznym.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Najpoważniejszym, które może wystąpić po zastosowania u małego dziecka kwasu acetylosalicylowego, jest tzw. zespół Reye'a, który w ponad 90 proc. kończy się śmiercią.

Używanie aspiryny lub polopiryny może wywołać również drgawki, obrzęk warg i języka, duszność i zaburzenia oddychania. - Nie wolno ich stosować u dzieci z infekcjami wirusowymi grypy i ospy wietrznej. Te choroby zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań

17.12.2012 przez Piotr Sendecki - Inny: ratownik medyczny / fizjoterapeuta
potwierdzam

aspiryna jest zbyt szkodliwa dla żołądka małego dziecka

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna) i metamizol (pyralgina) to powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie można ich jednak podawać pacjentom poniżej 12. roku życia, o czym informują załączone do preparatów ulotki.

9.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

W wielu popularnych schorzeniach jak np. przeziębienia, leczenie polega na łagodzeniu dolegliwości (tzw. leczenie objawowe). U dzieci najważniejszymi lekami obniżajacymi gorączkę i działającymi przeciwbólowo są paracetamol i ibuprofen (pod różnymi nazwami handlowymi np. Ibum, Panadol, Efferalgan Codipar itp.). Działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo; obniżają podwyższoną temperaturę i zmniejszają bóle gardła, mięśni i głowy. Ibuprofen działa także przeciwzapalnie. Leki te mogą mieć postać tabletek/kapsułek do przyjmowania doustnego, syropów, proszków do sporządzania płynu do picia albo czopków do podawania doodbytniczego. 

Co wiemy o stosowniu leków przeciwgorączkowych u dzieci?

  • paracetamol  obniża gorączkę u dzieci, ale dowody są ograniczone i średniego poziomu (poziom 2 jakości dowodów)
  • ibuprofen jest bardziej skuteczny niż paracetamol w obniżaniu gorączki
  • ibuprofen nie wydaje się być skuteczny w zapobieganiu drgawkom gorączkowym  (poziom 2 jakości  dowodów)
  • paracetamol stosowany razem z ibuprofenem obniża gorączkę szybciej niż sam paracetamol (poziom 1 jakosci dowodów)
  • naprzemiennie stosowane paracetamol i ibuprofen mogą zmniejszyć gorączkę lepiej niż monoterapia (poziom 2 jakości dowodów)
  • Należy unikać aspiryny (kwas acetylosalicylowy) ze względu na związek u gorączkujących dzieci z rzadkim, ale potencjalnie śmiertelnym zespołem Reye'a.

"Pogromcy" mieli dokładnie takie samo zdanie, panowała zgodność poglądów, choć prowadziła do zaskakująco różnych wniosków. 

Podsumowując jako leki przeciwgorączkowe u poleca się stosowanie u dzieci paracetamolu i ibuprofenu ze względu na to, że zostały przebadane, innych niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) nie powinno się stosować u dzieci ze wzgledu na brak badań, należy także unikać stosownia aspiryny ze względu na związek z zepołem Reya. 

Piśmiennictwo:

Cochrane Library 2002 Issue 2:CD003676

Arch Pediatr Adolesc Med 2004 Jun;158(6):521

Am Fam Physician 2005 Mar 1;71(5):1008

Pediatrics 1998 Nov;102(5):e51 full-text

Arch Pediatr Adolesc Med 1995 Jun;149(6):632

http://prodigy.clarity.co.uk/feverish_children_management#-350993

http://www.mayoclinic.com/health/fever/DS00077/METHOD=print

http://www.childrenshospital.org/az/Site893/mainpageS893P4.html

http://familydoctor.org/familydoctor/en/diseases-conditions/fever-in-infants-and-children.printerview.all.html

http://www.patient.co.uk/pdf/4343.pdf

http://www.patient.co.uk/pdf/4343.pdf#