Załóż kapcie, bo jak nie to się przeziębisz

Czy chodzenie boso ma negatywny wpływ na nasze zdrowie? Oczywiście mówię w granicach rozsądku, bez odmrażania stóp.

Próby weryfikacji mitu (5)

14.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
obalam

Wątpię, że się przeziębi człowiek od chodzenia boso. Zazwyczaj tak mówią w domach. ;) A w domach jest ciepło. Poza tym dzięki chodzeniu boso, ludzki chód jest bardziej naturalny, a ruch stóp swobodny. Chodząc boso, stopom zapewnia się także naturalny masaż. Tak więc boso = zdrowie.

14.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

moja córka chodzi całe życie boso i przeziębienie to jest coś czego nie zna, stopy to taka część ciała której nie powinniśmy przegrzewać ale chodzenie boso to super masaż dla naszych stóp bo tam są zakończenia receptorów naszych organów wewnętrznych, czyli częste chodzenie boso to zdrowie szczególnie po porannej rosie przez 10 minut

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie! Przeziębienie zaczyna się wówczas, gdy wychłodzony lub przegrzany organizm dziecka staje się bardziej wrażliwy na czające się w otoczeniu bakterie lub wirusy (zwykle atakują one najpierw błonę śluzową wyściełającą drogi oddechowe). Tylko malec, który ma obniżoną odporność, może się przeziębić wychodząc z domu w chłodniejszy letni dzień bez bucików.

10.11.2012 przez Agnieszka Lisowska - Pielęgniarka: Studentka Studiów Mgr
obalam

Założenie kapci spowoduje ogrzanie stóp, lecz to nijak ma się do stanu homeostazy organizmu. Jesli ktoś jest osłabiony i tak zachoruje, jesli jest zdrowy nawet gdy pobiega po śniegu z gołymi nogami nic mu się nie stanie

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

to zależy od sytuacji, gdy mamy rozgrzane stopy i staniemy np. na zimnych płytkach to oczywiście możemy dostać zapalenia, ale ogólnie to nie ma wpływu na przeziębienie

25.11.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Podsumowanie tego mitu sprawiło mi nieco kłopotu. Przeszukałem Pubmed i wiecie co się okazało? Ku mojemu i jak sądzę Waszemu zdumieniu także, były prowadzone badania nad wpływem ochłodzenia stóp na zachorowania. Wykazano np. że ochłodzenie stóp zwiększa częstość zakażeń układu moczowego u kobiet, zatem coś tkwi w zaleceniach naszej babci. Zakazenia rzecz jasna są wywołane pzrez wirusy i bakterie, ale ochłodzenie wydaje się być czynnikiem sprzyjającym.

Nie przeczy temu komentarz Pana Adama Kusia "moja córka chodzi całe życie boso i przeziębienie to jest coś czego nie zna, stopy to taka część ciała której nie powinniśmy przegrzewać ale chodzenie boso to super masaż dla naszych stóp", osoba zahartowana będzie niewrażliwa na wychłodzenie, to jest powszechnie znana obserwacja.

Samo chodzenie boso nie ma znaczenia. Tak jak pisze pani Sylwia Mąkosa " Wątpię, że się przeziębi człowiek od chodzenia boso. Zazwyczaj tak mówią w domach. ;) A w domach jest ciepło" wychłodzenie stóp wydaje się, że ma. Nawet nasz prymus Pan Marcin Musiał bardziej zaufał swojej opinni niż wynikom badań. Panie Marcinie, zawsze trzeba sprawdzić, coś się mogło zmienić, medycyna się rozwija i bada nawet wpływ ochłodzenie stóp na choroby.

Piśmiennitwo:

1.Johnson, C.Eccles, R.Acute cooling of the feet and the onset of common cold symptoms.

Family Practice Volume 22, Issue 6, December 2005, Pages 608-613

2. Scand J Prim Health Care. 1992 Jun;10(2):157-60.

Symptomatic lower urinary tract infection induced by cooling of the feet. A controlled experimental trial.