Opalanie w solarium pomaga leczyć trądzik

Trądzik - problem wielu ludzi młodych, którzy szukają różnych sposobów by ograniczyć liczbę zmian skórnych.... czy solarium może być lekarstwem na pryszcze - trądzik?

Próby weryfikacji mitu (11)

25.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Opalanie w solarium jedynie wysusza skóra,a jeśli jest skłonność do trądziku to krosty tym bardziej będą powstawać. Wysuszona skóra będzie się bronić przed suchością i będzie wydzielać nadmiar sebum, co sprzyja rozwijaniu krost.

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jeśli uda nam się trafić do naprawdę profesjonalnego gabinetu gdzie będzie możliwość regulacji mocy lamp to możemy w ten sposób leczyć trądzik. Dzieje się to ponieważ promieniowanie w solarium wysusza cerę i prze to zapobiega powstawaniu trądziku

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Spowoduje wyschnięcie skóry co może sprawić, ze stan skóry z zewnątrz się poprawi, jednak po jakimś czasie wszystko wróci do stanu poprzedniego, a być może nawet gorszego z racji nadmiernego wysuszenia skóry

25.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Rzeczywiście, wiele osób walczących z trądzikiem, po opalaniu (zarówno na plaży, jak i w solarium) zauważa pewną poprawę stanu skóry. Badania naukowe jednak potwierdzają, że to chwilowy efekt – promienie UVA zwiększają bowiem liczbę zaskórników, z których po jakimś czasie rozwijają się pryszcze. Na domiar złego, wysuszona skóra zaczyna intensywną produkcję łoju, który zatyka pory, dodatkowo ułatwiając rozwój bakterii. W efekcie tworzą się trudne do wyleczenia, ropne krosty.

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Solarium nie zrobi nic innego jak poprzez silne promieniowanie spowoduje nasilenie przebarwień i zaczerwienień, które w późniejszym czasie będą nie do usunięcia. Wszystko wejdzie jedynie głębiej w skórę, a ona próbując się bronić przed wysuszeniem zdwoi produkcję sebum, co spowoduje zatkanie por skóry i nasilenie się trądziku.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Solarium krótkotrwale może poprawić wygląd skóry trądzikowej, lecz niestety w efekcie końcowym ma bardzo niekorzystny wpływ na trądzik - zwiększa liczbę zmian grudkowych, czyli takich jakie u ciebie występują. W przypadku takiej jak twoja odmiany trądzika proponuję leki do smarowania: nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy lub retinoidy.

26.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Początkowe efekty korzystania z solarium mogą wydawać się bardzo pozytywne, ponieważ promienie ultrafioletowe emitowane przez lampy wysuszają zmiany trądzikowe i wyrównują kolor skóry. Jednakże pozytywne efekty, które można osiągnąć w pierwszej fazie korzystania z solarium, są „niszczone” przez następuje po nich reakcje skórne. Solarium nadmiernie wysusza skórę, a przez to powoduje, że gruczoły łojowe odpowiedzialne za wydzielanie sebum pracują ze dwojoną aktywnością.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
obalam

w trakcie wakacji dochodzi do poprawy zmian trądzikowych związne to jest z wysuszającym i przeciwbakteryjnym działaniem promieni słonecznych. Ale leczenie trądziku w solarium nie jest dobrym pomysłem, najlepiej zgłosić się po odpowiednie leczenie do dermatologa, a samo solarium powoduje fotostarzenie skóry i predysponuje nas do rozwoju raka skóry.

29.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Owszem solarium oraz ogolnei opalanie pomoze nam na pare dni- wysuszy skore i spowoduje zmniejszenie ilosci zmian tradzikowych. Ale przesuszona skora po paru dniach zacznie sobie to kompensowac produkujac jeszcze wiecej sebum, co moze skutkowac jeszcze wiekszym 'wysypem'' pryszczy. Tak wiec o ile doraznie taka metoda moze dac dobre efekty, na dluzsza mete nie jest ona zalecana- jeszcze bardziej bowiem rozreguluje nam gospodarke naszej skory ktora zacznie sie przesuszac, a w obronie prze tym bedzie produkowac wiecej sebum i stawac sie coraz bardziej tlustsza- bledne kolo.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Wysuszona promieniami UV skóra zaczyna bowiem produkować więcej łoju, który zatyka pory, łatwiej tworzą się krosty (nawet ropne). Tak więc w ostatecznym efekcie stan skóry się pogarsza. Może dojść do blizn trądzikowych które zostają na cale życie

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Rzeczywiście, wiele osób walczących z trądzikiem, po opalaniu (zarówno na plaży, jak i w solarium) zauważa pewną poprawę stanu skóry. Badania naukowe jednak potwierdzają, że to chwilowy efekt – promienie UVA zwiększają bowiem liczbę zaskórników, z których po jakimś czasie rozwijają się pryszcze. Na domiar złego, wysuszona skóra zaczyna intensywną produkcję łoju, który zatyka pory, dodatkowo ułatwiając rozwój bakterii. W efekcie tworzą się trudne do wyleczenia, ropne krosty.

16.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Trądzik młodzieńczy (łac. acne vulgaris) jest chorobą skóry, której przyczyną są m.in. zmiany hormonalne (m.in. nadmierna stymulacja androgenowa), które doprowadzają do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku), czego efektem, u wybranych pacjentów, jest powstawanie tzw. zaskórników, popularnie zwanych pryszczami. Aby takowe powstały musi wystąpić nadmierne wytwarzanie łoju z jednoczesnym wzmożonym rogowaceniem komórek przewodów wyprowadzających gruczoły łojowe skóry, które wtedy się zatykają. Istnieje wiele metod leczenia, ale żadną z nich nie jest naświetlanie promieniami UV, które w pewnych warunkach mogą wręcz zaostrzyć przebieg choroby (działanie immunosupresyjne).

Źródło:Dermatologia. Braun-Falco. W.H.C. Burgdorf, G. Plewig, H. H. Wolff, M.Landthaler, Red. Wydana: W. Gliński, M. Czarnecka-Operacz, D. Krasowska, A.B.Serwin, H. Wolska. Czelej. Lublin 2010, ISBN: 978-83-7563-032-9