Sporadyczne picie alkoholu w ciąży nie doprowadzi do Płodowego Zespołu Alkoholowego.

Prawda czy fałsz.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

25.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Moim zdaniem do Zespołu nie doprowadzi sporadyczne picie, jednak każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu i lepiej zrezygnować z procentów w okresie ciąży.

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Każda nawet najmniejsza ilość alkoholu może doprowadzić do wystąpienia Płodowego Zespołu Alkoholowego

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Teoretycznie istnieje "bezpieczna dawka alkoholu", w praktyce jednak aby nie doprowadzić do FAS należy unikać całkowicie alkoholu

25.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie każdy chyba zdaje sobie sprawę, że wszystko, co zje i wypije ciężarna trafi przez pępowinę do organizmu dziecka. Łożysko nie jest żadną barierą. Alkohol przedostaje się przez nie i trafia do krwioobiegu płodu - po niespełna godzinie stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi jego matki! Nie ma żadnej „bezpiecznej" ilości alkoholu, którą może wypić kobieta w ciąży, gdyż nawet najmniejsza jego ilość szkodzi dziecku.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest niebezpieczna dla rozwijającego się organizmu a kobieta, która pije alkohol w ciąży naraża swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń, mających swoje konsekwencje przez całe jego dzieciństwo i dorosłość.

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Na początku należy wyjaśnić co to jest FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). FAS to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Dochodzi do umysłowych i fizycznych zaburzeń. Aby zdiagnozować FAS muszą być spełnione określone kryteria:

zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym (waga/długość ciała i/lub obwód głowy poniżej 10 percentyla),

nieprawidłowy rozwój OUN,

zniekształcenia twarzy (krótkie szpary powiekowe, cienka warga górna, wydłużenie i spłaszczenie środkowej części twarzy, krótki nos),

dane z wywiadu potwierdzające narażenie na działanie alkoholu w życiu płodowym.

Żeby mogły zaistnieć powyższe nieprawidłowości min. zniekształcenia twarzy, alkohol musi być spożywany w I trymestrze ciąży, ponieważ np. twarz formuje się w 2-3 miesiącu życia płodowego, więc właśnie wtedy musi zadziałać szkodliwy czynnik. Wynika z tego, że pijąc alkohol w II i III trymestrze FASu nie wywoła się.

Nie znaczy to jednak, że po I trymestrze można już bezpiecznie pić. Alkohol jest szkodliwy w każdym momencie ciąży i może wywołać wiele innych zaburzeń niż FAS np. FAE lu FASD.

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Każda ilość alkoholu negatywnie wpływa na płód. Im więcej alkoholu tym większe ryzyko wad wywołanych alkoholem.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nie można jednoznacznie określić jaka ilość alkoholu szkodzi dziecku. Zatem należy przyjąć, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w czasie ciąży. Każda jego ilość może negatywnie wpłynąć na płód, bez względu na to, na jakim etapie ciąży jest mama.