Płeć dziecka można zaplanować współżyjąc w określonym czasie przed (kilka dni) lub w dniu owulacji.

Chłopiec czy dziewczynka? ;-P

Próby weryfikacji mitu (9)

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Płci dziecka nie można zaplanować w żaden sposób.

11.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Można, jednak jest to metoda, powiedziałabym bardzo niepewna :P Czas życia plemników niosących chromosom X (będzie dziewczynka) bądź Y (będzie chłopiec) jest różny. I tak plemniki-chłopaki żyją krócej w drogach rodnych kobiety (nie pamiętam ile dokładnie ale ok 2-3 dni) za to są "szybsze" zapewne jest to związane z różnicą w wielkości chromosomów płci - X jest znacznie większy od Y, dlatego wić plemników-chłopaków może działać efektywniej niosąc lżejszy ładunek. Co za tym idzie gdy do zapłodnienia dojdzie w okolicach czasu owulacji NAJPRAWDOPODOBNIEJ (czyli nigdy nie na 100%) będzie to chłopiec. Natomiast plemniki-dziewczyny żyją dłużej, ale mogą być wolniejsze, więc współżycie ok 5-6 dni przed owulacją może skutkować dzieczynką :)

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Powszechna opinia, o której można przeczytać w internecie i różnych publikacjach jest taka, że wystarczy współżyć w określonych dniach cyklu, by skutecznie zaplanować płeć swojego dziecka. Opinia ta wzięła się z faktu, że plemniki "męskie" (z chromosomem Y) poruszają się szybciej niż plemniki "żeńskie", są od nich lżejsze, ale za to szybciej tracą biologiczną zdolność do zapłodnienia. Stąd sugestie, by chcąc zwiększyć szanse na poczęcie chłopca, należy współżyć jak najbliżej terminu spodziewanej owulacji, czyli w okolicy szczytu śluzu i pierwszego dnia wyższej temperatury. Natomiast plemniki z chromosomem X, dłużej zachowują swoją zdolność zapładniającą i w związku z tym dłużej mogą "poczekać" na owulację. Stąd współżycie od pierwszych dni pojawienia się płodnego śluzu, powinno zwiększyć szansę na poczęcie się dziewczynki.

Nie jest to jednak, jak się okazuje, takie proste. W nasieniu znajduje się jednakowa liczba plemników "żeńskich" i "męskich", ale czynników, które determinują płeć, jest znacznie więcej. Teresa Kramarek pisze, że zależy to również m.in. od pH nasienia, liczby plemników w nasieniu (w oligospermii częściej poczynają się dziewczynki), ilości i jakości płynu, w którym wędrują plemniki.

28.11.2012 przez Brzeska - Student: uczennica lo
obalam

za płeć dziecka odpowiedzialny jest niejako ojciec, który do jajeczka przekazuje niejako albo X albo Y, co warunkuje płeć dziecka, a nie dni owulacji matki. matka może "dać" tylko dziewczynkę (X), to ojciec niejako decyduje o płci

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Bardzo ciekawa jestem opinii eksperta w tej sprawie, ponieważ szukając odpowiedzi na ten mit znalazłam parę wypowiedzi lekarzy ginekologów zarówno obalające jak i potwierdzające ten mit.

Plemniki z chromosomem Y (decydującym o płci męskiej) jako pierwsze wyruszają na spotkanie komórki jajowej. Uważa się, że są szybsze od plemników z chromosomem X (decydującym o płci żeńskiej). Wydawałoby się to już proste, ale pozostaje sprawiedliwość natury, czyli moment owulacji. Teraz decyduje komórka jajowa kiedy „otworzy” swoją osłonę w wpuści jeden plemnik. Sprawiedliwość polega na tym, że o ile plemnik zawiera decydujący chromosom, to od komórki jajowej zależy jaki plemnik zostanie dopuszczony do jej wnętrza. Oczywiście można przyjąć, że jeśli stosunek ma miejsce w czasie owulacji to pierwsze mają szansę „dobiec” plemniki „męskie”, ale jeśli owulacja będzie jakiś czas po stosunku to do komórki jajowej dojdą już i plemniki „żeńskie”.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit :) Z duzym przyblizeniem oczywiscie, ale mozna sprobowac.

1. Nalezy okreslic czas owulacji (do tego moze przydac sie tzn test owulacyjny).

2. Im czas stosunku jest bardziej zblizony do czasu owulacji, tym wieksza szansa na poczecie chlopca- plemniki z chromosomem Y sa szybsze od tych z X i szybciej docieraja do komorki jajowej. Poczeciu chlopca sprzyja tez pozycja 'od tylu'- penis jest wtedy blizej szyjki macicy, gdzie wydzielina jest zasadowa i sprzyja to przenikaniu plemnikow Y.

3. Stosunek odleglejszy w czasie od owulacji sprzyja z kolei poczeciu dziewczynki. Plemniki 'X' zyja dluzej i sa lepiej przystosowane do przetrwania w kwasnym srodowisku pochwy.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Komórki jajowe zawierają chromosom X. Plemniki zawierają chromosom X lub Y - wszystko zależy od plemnika, a dokładniej tego jaki chromosom zawiera plemnik. Jeśli plemnik zawiera chromosom X - urodzi się dziewczynka, a jeśli chromosom Y - płcią dziecka będzie chłopiec.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Metoda doktora Franciszka Benendo - metoda owulacyjna sprawdza się u kobiet, które mają regularne cykle, ponieważ dla powodzenia tej metody niezbędne jest dokładne określenie dnia owulacji opiera się o żywotność plemników. Plemniki z chromosomem X - tzw. żeńskie, są wolniejsze i dłużej żyją w niesprzyjającym środowisku, natomiast plemniki z chromosomem Y - tzw. męskie są szybsze, ale za to mniej wytrzymałe.

Jeśli chcecie mieć synka powinniście współżyć tuż przed lub zaraz po owulacji - bo jest szansa że plemnik zawierający męski chromosom Y dotrze do komórki jajowej jako pierwszy

Jeśli chcecie mieć córkę powinniście współżyć na 1-2 dni prze owulacją, daje to szansę ze słabe męskie plemniki wyginą pozostawiając na placu boju jedynie plemniki z chromosomem X. Wydaje mi się, że jest to ciągle kwestia dyskusyjna, ale można spróbować ;)

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ważna w planowaniu płci dziecka jest także… owulacja. Aby począć córeczkę, do stosunku powinno dojść cztery dni przed owulacją. Skąd takie spekulacje? Płeć dziecka zależy od rodzaju plemnika, który zapłodni komórkę jajową. Wszystkie jajeczka zawierają chromosom X, natomiast plemniki chromosom X lub Y. Jeżeli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X, urodzi się dziewczynka. Gdy zwycięży plemnik z chromosomem Y, na świat przyjdzie chłopiec. Metoda ta zwana jest: celowanie w chłopca – wyczekiwanie na dziewczynę. To właśnie ona – zdaniem lekarzy – jest najskuteczniejsza w wpływaniu na płeć dziecka.

11.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie ma naukowo udowodnionej, naturalnej metody na zaplanowanie płci dziecka. Mimo istnienia wielu pseudonaukowych teorii rozkład płci dzieci urodzonych wciąż od lat jest podobny. Cytuję za Panem Doktorem Musiałem: Powszechna opinia, o której można przeczytać w internecie i różnych publikacjach jest taka, że wystarczy współżyć w określonych dniach cyklu, by skutecznie zaplanować płeć swojego dziecka. Opinia ta wzięła się z faktu, że plemniki "męskie" (z chromosomem Y) poruszają się szybciej niż plemniki "żeńskie", są od nich lżejsze, ale za to szybciej tracą biologiczną zdolność do zapłodnienia. Stąd sugestie, by chcąc zwiększyć szanse na poczęcie chłopca, należy współżyć jak najbliżej terminu spodziewanej owulacji, czyli w okolicy szczytu śluzu i pierwszego dnia wyższej temperatury. Natomiast plemniki z chromosomem X, dłużej zachowują swoją zdolność zapładniającą i w związku z tym dłużej mogą "poczekać" na owulację. Stąd współżycie od pierwszych dni pojawienia się płodnego śluzu, powinno zwiększyć szansę na poczęcie się dziewczynki. Nie jest to jednak, jak się okazuje, takie proste. W nasieniu znajduje się jednakowa liczba plemników "żeńskich" i "męskich", ale czynników, które determinują płeć, jest znacznie więcej. Teresa Kramarek pisze, że zależy to również m.in. od pH nasienia, liczby plemników w nasieniu (w oligospermii częściej poczynają się dziewczynki), ilości i jakości płynu, w którym wędrują plemniki.

Źródło:

Nowoczesne metody rozpoznawania płodności. Renata Domżał-Drzewicka. Edyta Gałęziowska. Makmed. Lublin 2007. ISBN: 978-83-924475-4-2.

GUS: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_demograficzny_2012.pdf - strona 525, 526.