Pasty wybielające z powodzeniem wybielają zęby.

Czy pasty wybielające ogólnie dostępne, tych bardziej i mniej znanych producentów wybielają zęby. Uzasadnij jak działają pasty wybielające.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (19)

14.09.2012 przez Monika Leżańska - Inny: dociekliwa
obalam

Myślę, że każdy najlepiej widzi to po sobie. Wszyscy używamy past wybielających, a zęby jakie były, takie są :) Jedyne co wybielające pasty robią to ścierają szkliwo i mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów.

17.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

pasty do zębów nie wybielają ich tylko rozjaśniają szkliwo, tak więc obalam ten mit, a reklama czyni cuda jak widać

10.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
obalam

tak mówią reklamy:) a jak wiemy to co w reklamie z reguły mocno mija się z prawdą. uważam, że każdy ma swój kolor kości zębowej i żadna pasta tego nie zmieni jedno mają bardziej żółte inni bielsze a wystarczy trochę się poopalać na słońcu i na tle skóry zęby zawsze wydają się bielsze:)

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Większość takich past bazuje na nadtlenku wodoru, używanym też do rozjaśniania włosów. Sam mechanizm nie jest do końca poznany. Prawdopodobnie aktywny składnik takich past ( wspomniany wyżej H2O2 ) wnika w szkliwo tą samą drogą, którą wcześniej dostały się barwiace szkliwo substancje. i wchodzi z nimi w reakcje chemiczną ( utlenia je powodując ich rozpad ).

źródło: http://science.howstuffworks.com/innovation/everyday-innovations/tooth-whitening1.htm

http://srodkiwybielajacezeby.pl/najlepsza-pasta-wybielajaca.html

24.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Pasty wybielające zawierają związki o właściwościach ściernych np. węglan wapnia, krzemionka, fosforan wapnia. Związki te mechanicznie usuwają osad z zębów. Nie wpływają jednak na kolor właściwy zęba.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Na pewno nie spowoduja ze bedziemy mieli snieznobiały uśmiech, jednak delikatne i przebarwienie mogą usunąc, co wcale nie sprawi ze bedziemy mieli zauwazalnie bielszy usmiech, byc moze bedzie mala roznica, ale zazwyczaj jest ona niezauwazalna dla otoczenia.

31.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

pasy nie mają takich właściwości , kolor zębów zależy od naturalnego koloru zębiny . Pasty musiały by mieć niesłychanie dużą siłę wybielania by przejść przez najtwardszą substancje w organizmie - szkliwo , a następnie zabarwić zębinę . Ponadto pasty wybielające podrażniają zęby .

21.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Kiedyś spytałam o to zaprzyjaźnioną panią stomatolog, doświadczoną i "w latach". Radziła pokochać swoje ciemne zęby, bo są one mocniejsze od tych białych. A wybielanie może je osłabić

26.11.2012 przez Natalia Głódkowska - Student medycyny: Stomatologia
obalam

Pasty wybielające działają na zasadzie pumeksu. Jak wiemy pumeks nie wyczyści skóry, a jedynie spowoduje starcie jej z brudami na jej powierzchni. Tak samo pasty wybielające mają dużo większą ścieralność niż zwykle pasty, co powoduje ścieranie szkliwa (jego powierzchownej, przebarwionej warstwy).

Dołączone wideo:
7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Pasty mają środki chemiczne które oczyszczają zewnętrznej części zęba. Zawierają też nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, który rozjaśnia szkliwo.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

pasty wybielające mogą usunąć powierzchniowe przebarwiania i nieco rozjaśnić szkliwo, to nie są w stanie w istotny sposób wpłynąć na kolor zębów. Pasty te zawierają skuteczne środki chemiczne do oczyszczenia zewnętrznej części zęba. Dodatkowo niektóre zawierają też nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, który rozjaśnia szkliwo. Niestety dla wielu osób problem z kolorem zębów tkwi głębiej niż na powierzchni szkliwa. Z wiekiem zaczyna też ciemnieć wewnętrzna część zębów – zębina – a tam składniki pasty wybielającej nie docierają.

11.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Większość past wybielających zęby jest oparta na wpływie nadtlenku wodoru. Jest on używany w większych stężeniach w gabinetach, które profesjonalne zajmują się wybielaniem zębów. Różnica w stosunku wybielania gabinetowego do wybielania domowego polega na sile koncentracji stosowanych środków. Wybielanie domowe stanowi zaledwie 10% wybielania gabinetowego.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

potwierdzam mit. U osob ktore pija kawe, herbate i pala faktyfczni mozna zauwazyc ten wybielajacy efekt. dzialanie past wybielajacych polega glownie na scieraniu szkliwa i wybielaniu- zawieraja wszelakie substancje scierajace oraz rozjasniajace. Nie jest to jednak dla naszych zebow dzialanie obojetne- zeby po uzywaniu takiej pasty sa slabsze, bardziej wrazliwe na temperature. Co wiecej, jezeli ktos ma naturalnie zolta plytke nazebna, nie pomoze mu zadna pasta.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Według dentystów stosowanie takich past jest skuteczne musimy tylko uważać na miarę mocy ściernej takich past bo jeśli przesadzimy możemy zniszczyć szkliwo zębów

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Pasty wybielające są zaliczane do produktów kosmetycznych, co oznacza, że są dostępne bez żadnych ograniczeń w aptekach i sklepach. Jedynie środki zawierające bardzo dużą ilość fluoru są objęte podobnymi, co leki ograniczeniami i są przeznaczone wyłącznie dla osób mających problemy z powracającą regularnie próchnicą. Wcześniej wybielanie zębów było jedynie czynnością mechaniczną i polegało na wykonywaniu prostych ruchów szczoteczką. Teraz skuteczność wybielania została wzmocniona przez składniki chemiczne, takie jak wodorowęglan sodu czy nadtlenek wodoru (lub woda utleniona).

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Powszechnie reklamowane pasty są najpopularniejszym środkiem, dzięki którym możemy dbać o biel naszych zębów.

Jak działają pasty? Najczęściej zawierają w sobie substancje ścierne, tlenki fluoru bądź naturalne ekstrakty (z cytryny, porostu islandzkiego lub innych roślin). Ich działanie opiera się na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Stosując pasty z tego segmentu możemy pozbyć się płytki i kamienia nazębnego, za ich pomocą możemy także walczyć z osadami powstającymi w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Pasty wybielające usuwają zanieczyszczenia tylko z powierzchownej warstwy zębów i mogą nieco rozjaśnić szkliwo. Niestety dla części ludzi to nie jest wystarczające, bo np. z wiekiem ciemnieje zębina i na to pasty nie pomogą.

30.04.2014 przez Kaligula - Lekarz: lek. dent.
obalam

→ Wybielają – tak. Utleniają barwniki, które wcześniej w zęby wepchaliśmy oraz ścierają wierzchnią warstwę szkliwa.

→ Z powodzeniem – NIE. Efekt jest mały i przede wszystkim zależy od utlenienia barwników (a nie zęba, więc nie wybielą zębów bardziej niż były) oraz od właściwości ściernych, które nie są dobrym sposobem wybielania bo niszczą szkliwo (jak papier ścierny).

25.01.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Drogeryjne wybielające pasty do zębów najczęściej posiadają drobinki np. krzemionkę, które ścierają naloty z powierzchni zębów, co może dawać efekt rozjaśnienia zębów. Niestety niektóre z tych past są zbyt inwazyjne i mogą uszkadzać szkliwo, szczególnie jeśli używamy ich codziennie. Dlatego, jeżeli chcemy mieć bielsze zęby, to skonsultujmy się z dentystą, który sprawdzi, czy nie ma do tego przeciwwskazań i dobierze odpowiednią metodę wybielania. Dentysta może nam zaproponować wybielanie nakładkowe – do samodzielnego stosowania w domu lub gabinetowe, które polega na aktywacji nałożonego na zęby preparatu światłem lampy lub lasera.