Dany kolor oczu mamy już od urodzenia i taki pozostaje przez całe życie

Oczy to lustro duszy :) dlaczego i jak to jest że każdy ma oryginalny kolor oczy... czy noworodek od razu ma niebieskie/piwne/zielone oczy???

Próby weryfikacji mitu (18)

24.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Po urodzeniu większość dzieci ma niebieskie tęczówki, potem ich kolor może się zmieniać. Wielu ludzi mówi, że zmienił im się kolor oczu, ale czy jest to wynik choroby czy jakichś zmian w ilości i typie pigmentu, ciężko powiedzieć.

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Możliwa jest zmiana koloru oczu z powodu niektórych chorób lub ze względu na wiek.

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

dziecko rodzi się z określonym kolorem oczu, najczęsciej jest to kolor niebieski, po kilku miesiącach kolor ten może się zmienić

25.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

rzadko spotyka się noworodki o innym kolorze oczu niż niebieski, dopiero po kilku miesiącach dziecku może zmienić się kolor oczu

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Kolor oczu zależy od koloru komórek które znajdują się wokół źrenicy. Produkują one barwnik Melaninę. Melanina chroni nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W pierwszym roku życia dziecka produkcja melaniny dopiero się rozpoczyna, dlatego dopiero po paru miesiącach możemy zobaczyć prawdziwy kolor oczu.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

U większości osób kolor oczu się nie zmienia, jednak czasem może dochodzić do zmiany barwy na skutek różnicy w syntezie melaniny zależnie od ekspozycji na światło słoneczne. Sugeruje się też wpływ stresu na przyśpieszony rozkład melaniny w tęczówce. Uraz lub operacja oka również może zmienić barwę. Jest też możliwosć laserowej zmiany barwy tęczówki. Zaobserwowano również, że pewien lek na zaćmę powoduje zmiane barwy oka.

źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/technology-15596885

http://www.madsci.org/posts/archives/2000-11/974095954.Ge.r.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15288975

12.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
obalam

Większość ludzi rodzi się z błękitno-niebieskimi oczami, dopiero w późniejszym czasie mogą one ciemnieć.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Kolor oczu noworodka ostatecznie ustala sie po kilku miesiacach. Jesli dziecko urodzi się z niebieskimi oczami to jest mozliwe że z czasem mu ściemnieja.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

kolor oczu zależy od zawartości melaniny. to ten barwnik warunkuje kolor oczu, włosó, skóry. ulega on zmianie w ciagu życia. dzieci najczescjiej rodzą sie z błękitnymi oczami, a w okresie noworodkowym kolor ulega zmianie

19.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Większość noworodków przychodzi na świat z niebieskimi oczami. Dzieje się tak ponieważ w ich tęczówkach brakuje melaniny, pigmentu, którego stężenie określa barwę oczu. Wraz z dorastaniem dziecka przy jednoczesnej ekspozycji na światło słoneczne w przestrzeni jego tęczówek dojrzewają melanocyty, które rozpoczynają produkcję oraz wydzielanie melaniny. Im więcej pigmentu wyprodukują komórki tym ciemniejszą barwę przybiorą oczy dziecka. Kolor oczu zakodowany w genach ustala się nawet do 6-8 roku życia.

20.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

Większość noworodków rodzi się z niebieskimi oczami. Czasami takowy kolor zostaje czasami się zmienia, ważne są uwarunkowania genetyczne. EW zmiany następują do pół roku

21.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Mit. Wiekszosc jak nei wszystkie dzieci rodzi sie z niebieskimi oczami. Wynika to z malej ilosci melaniny- barwnika ktory nadaje oczom kolor- jak jest go duzo to oczywiscie oczy sa ciemniejsze. Na poczatku poziom produkcji melaniny jest na niskim poziomie, dlatego oczy sa jasne.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Kolor oczu dziecka to zazwyczaj odcienie błękitu czy szarości.

Ilość melaniny w tęczówce jest na początku bardzo niewielka, dopiero kiedy do oczu dziecka dociera światło, zaczyna się jej zwiększona produkcja. Jest podobnie jak z melaniną na skórze – reaguje ona na ilość światła docierającego do niej.

Kolor stabilizuje się po ok. roku

18.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Barwa tęczówek u noworodków jest zawsze ciemno-szaro-niebieska a jej prawidłowy kolor ustala się około 4 roku życia. Wszystko zależy od tego czy i w jakiej ilości do fuscyny (barwa jasna) zostanie dodana melanina (zielona do brązowego). Jest też możliwe że tylko jedna tęczówka będzie miała domieszki melaniny w postaci plamek czy pasków (heterochromia częściowa) lub jej większą ilość barwiącą całą powierzchnię (heterochromia całkowita) czyli efekt fenotypowy jedno oko niebieskie drugie zielone lub brązowe.

Malinowski, Strzałkow, 1980, "Antropologia Fizyczna" s: 143

19.12.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

po urodzeniu dzieci często mają niebieskie oczy. Później kolor może się zmienić

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Ustalenie stałego koloru oczu następuje między trzecim a szóstym miesiącem życia.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

O kolorze naszych oczu decyduje pigment – melanina. Oczy, które mają dużo tego pigmentu w przedniej części tęczówki, w tkance łącznej zwanej stromą, są ciemniejsze, natomiast oczy zawierające mniej melaniny z reguły są jaśniejsze. Stężenie melaniny zazwyczaj nie zmienia się przez całe życie, jednak kilka czynników może trwale na nie wpłynąć. Należą do nich niektóre choroby oczu, takie jak jaskra barwnikowa.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

O kolorze naszych oczu decyduje pigment – melanina. Oczy, które mają dużo tego pigmentu w przedniej części tęczówki, w tkance łącznej zwanej stromą, są ciemniejsze, natomiast oczy zawierające mniej melaniny z reguły są jaśniejsze. Stężenie melaniny zazwyczaj nie zmienia się przez całe życie, jednak kilka czynników może trwale na nie wpłynąć.

10.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Kolor oczu podobnie jak skóry zależy od melanocytów. Ponieważ komórli te produkują pigment pod wpływem światła, dziecko rodzi się z błekitnymi lub szarymi tęczówkami, które pod wpływem ekspozycji na światło mogą zmieniać barwę na ciemniejszą. Wszyscy pogromcy mitów znaleźli podobne dane. Najładniej opisała  to Klaudia "Kolor oczu zależy od koloru komórek które znajdują się wokół źrenicy. Produkują one barwnik Melaninę. Melanina chroni nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W pierwszym roku życia dziecka produkcja melaniny dopiero się rozpoczyna, dlatego dopiero po paru miesiącach możemy zobaczyć prawdziwy kolor oczu".

Nic dodać nic ująć.

Piśmiennictwo:

http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/pages/Newborn-Eye-Color.aspx?nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token

http://www.babydevelopmentnews.com/newborneyecolor.html

http://www.todaysparent.com/baby/baby-qa/newborn-eye-colour-change