Leków nie wolno popijać sokiem z grejpfruta.

Bierzesz leki?? Uważaj czym je popijasz....

Próby weryfikacji mitu (24)

24.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

PRAWDA! Sok z grejpfruta znacznie nasila wchłanianie niektórych leków z przewodu pokarmowego co ZWIĘKSZA ich działanie, a nawet może powodować toksyczne działanie. "Farmakologia kliniczna znaczenie w praktyce medycznej" pod red K. Orzeszkowskiej-Juzwenko. UWAŻAJ CZYM POPIJASZ!

24.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam mit szczególnie leków: ciclosporine, uspokajających, przeciwhistaminowych, blokery kanału wapniowego, a także leków obniżających cholesterol.

25.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Sok z grejpfruta zawiera substancje, które hamują działanie CYP3A4. Jest to jeden z enzymów biorący udział w metabolizmie leków.

Wpływa on np. na stężenie niektórych antybiotyków, statyn, leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia i jeszcze innych.

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Najlepiej leki popijać przegotowaną, nie gazowaną wodą. Zabezpieczamy się wtedy przed możliwością wystąpienia niechcianej korelacji między lekiem i płynem którego użyliśmy do popicia.

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Nie wolno istnieją grupy leków których nie wolna popijać

tym sokiem np uspokajające. Najlepiej każdy lek popić niegazowaną woda.

25.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W ścianie jelita cienkiego bytują enzymy, które rozkładają związki, które twój organizm uzna za szkodliwe. Dla ściany jelita lek to taka sama trucizna jak każda inna. W momencie gdy lek trafi do twojego układu pokarmowego, a ściśle – jelita cienkiego, do walki z medykamentem ruszają wspomniane enzymy, które częściowo go neutralizują.

Dlatego normą jest, że do leków, które są rozkładane w ścianie jelita cienkiego, producenci leków dodają porcję na rozkurz enzymom.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że sok grejpfrutowy zawiera związek, który paraliżuje pracę enzymów, a wtedy do organizmu może trafić nawet 10 razy tyle leku, ile trzeba.

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Sok z grejpfruta może podwyższać stężenie leków we krwi i w ten sposób prowadzić do objawów przedawkowania. Dotyczy to szczególnie leków nasercowych, obniżających cholesterol i przeciwnadciśnieniowych. Efekt ten jest szczególnie groźny dla chorych w podeszłym wieku.

W soku z grejpfruta (a także innych cytrusów) znajduje się furanocoumarin, który jest inhibitorem enzymu CYP3A. Właśnie enzym CYP3A odpowiada za rozkład większości przyjmowanych leków.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Sok grejfrutowy jest źródłem furanokumaryny, która inhibitorem niektórych enzymów mikrosomalnych bioracych udział w biometaboliźmie ksenobiotyków ( w tym także leków ) w tym głównie cytochromów z rodziny CYP3A. Dodatkowo zwiększa wchłanianie jelitowe leku.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nie wolno popijać sokiem z grejpfruta leków na nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca.

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Prawda. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z ulotką, gdyż sok z grejpfruta może hamować działanie leku.

3.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
potwierdzam

Grejpfrut zawiera furanokumarynę, związek będący inhibitorem cytochromu P-450 izoenzymu 3A4 w jelicie. W związku z tym powoduje osłabienie metabolizmu leku co prowadzi do wzrostu jego stężenie we krwi. Najniebezpieczniejsze jest połączenie soku grejpfrutowego z benzodiazepinami, statynami, sertaliną, losartanem, werapamilem, amiodaronem, karwediolem, tramadolem lub karbamazepiną. Jeśli pacjent zażywa wspomniane leki może pić sok z grejpfruta minimum 3h po przyjęciu leku.

8.11.2012 przez Monika Ligęska - Inny: dietetyk
potwierdzam

Leków nie wolno popijać sokami, zwłaszcza z owoców cytrusowych, gdyż mogą one wejść w interakcję z lekami. Leki nie będą wówczas działać.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Całkowita prawda związane jest to z obecnością w śluzówce jelita cytochromu P450, który w prawidłowych warunkach rozkłada pewną część leków poddających się metabolizmowi z użyciem tych enzymów. Popijając leki sokiem grejpfutowych dochodzi do zabblkowania tego enzymu co powoduje znaczący wzrost stężenia leku we krwi i sprzyja wystąpieniu objawów ubocznych działania leku.

Źródło Farmakologi Z. Herman i W. Kostowski

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Sok grejpfrutowy zawiera flawonoidy i furanokumaryny. To właśnie one są winowajcami interakcji pomiędzy sokiem grejpfrutowym a lekami. Flawonoidy i furanokumaryny są metabolizowane przez określone izoenzymy cytochromu P450 (znajdującego się w wątrobie i jelicie). Gdy popijasz lek sokiem grejpfrutowym, który również jest metabolizowany przez te same izoenzymy cytochromu P450, następuje zablokowanie tych izoenzymów. Są one wtedy zajęte metabolizmem składników soku (flawonoidów i furanokumaryn) i nie mogą jednocześnie zająć się przemianą leku. Z tego powodu stężenie leku we krwi wzrasta.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Sok z gejpfrta blokuje dzialanie cytochromow w watrobie- enzyy zamiast rozkladac lek rozkladaja sok, przez co lek krazy w duzej dawce w organizmie.

30.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Sok grejpfrutowy powoduje, że organizm reaguje tak jak w przypadku przedawkowania leku

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Prawda. Leki popija się tylko i wyłącznie wodą. Nie herbatą, pepsi, piwem, mlekiem czy sokiem, chyba, że w ulotce dla pacjenta jest wskazanie, że np. lek trzeba rozpuścić w tym a tym. Sok z grejpfruta zawiera substancje które wpływają na enzymy metabolizujące leki i mogą spowodować osłabienie lub wzmocnienie ich działania.

1.12.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
potwierdzam

To prawda, sok grejpfrutowy wchodzi w interakcje z lekami, co może prowadzić do ciężkich zatruć. Szczególnie trzeba uważać przy lekach przeciwhistaminowych, obniżających poziom cholesterolu i lekach uspokajających

4.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
potwierdzam

W wielu ulotkach jest napisane, że leku nie należy popijać sokiem z grejpfruta. Może powodować on szybsze wchłanianie leków i zwiększać ich stężenie we krwi. Co może przyczyniać się do powstawania działań nieporządanych

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

kwas cytrynowy, który zawiera sok, utrudnia wchłanianie substancji leczniczych. Podobne działanie można zaobserwować przy lekach przeciwuczuleniowych i obniżających cholesterol.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Sok grejpfrutowy utrudnia prace jelit i Wątroby. A co za tym idzie z kolei są odpowiedzialne za neutralizację leku. A z związku z tym lek działa toksycznie na nasz organizm i jest tak jakby przedawkowany

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Chodzi o to, że grejpfruty mają substancje chemiczne, które wchodzą w interakcje z niektórymi lekami i wzmacniają ich działanie. Osoby, które przyjmują regularnie leki i popijają je sokiem z grejpfrutów po pewnym czasie mogą mieć objawy przedawkowania.

BBC informuje, że z enzymami zawartymi w grejpfrutach nie reagują wszystkie leki, ale ich liczba rośnie. W 2008 roku było ich 17, w tym roku są już 43.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Grejpfruty mają substancje chemiczne, które wchodzą w interakcje z niektórymi lekami i wzmacniają ich działanie. Osoby, które przyjmują regularnie leki i popijają je sokiem z grejpfrutów po pewnym czasie mogą mieć objawy przedawkowania.

12.01.2013 przez Ewa Zaród - Pielęgniarka: Pielęgniarka OAiIT i ratownik medyczny
potwierdzam

Spożycie soku grejpfrutowego może spowodować zaburzenie metabolizmu niektórych leków w wątrobie lub/i jelicie cienkim i w konsekwencji wzrost ich stężenia we krwi, co może prowadzić do poważnego, nawet zagrażającego życiu zatrucia lekiem. Za wzrost stężenia leku we krwi odpowiedzialne są flawonoidy i furanokumaryny, które są metabolizowane przez rodzinę enzymów cytochromu P-450. Popicie leku sokiem grejpfrutowym prowadzi do blokowania działania tej grupy enzymów (odpowiadają one także za metabolizm niektórych leków, wzrasta więc ich stężenie we krwi).

Przykłady leków, które mogą wchodzić w reakcję z sokiem grejpfrutowym: isoptin, amlozek, nifedypine, astemizol, lovostatinum, sandimmun, dormicum, relanium, gastronax.

W połączeniu z niektórymi lekami przeciwhistaminowymi może powodować groźne dla życia zaburzenia rytmu serca. Spożycie wraz z lekami przeciwnadciśnieniowymi z grupy blokerów kanału wapniowego może narażać pacjenta na znaczne obniżenie ciśnienia krwi i bóle głowy.

źródło: J. Dzieniszewski, M. Jarosz "Uważaj, co jesz, gdy zażywasz leki", Wydawnictwo lekarskie PZWL

18.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia potwierdzam
Mit trochę niejednoznaczny. Wielu leków rzeczywiście nie można, ale nie dotyczy to wszystkich leków. Proponuję werdykt potwierdzający oraz cytację Pani Pogromczyni Ewy Zaród: Spożycie soku grejpfrutowego może spowodować zaburzenie metabolizmu niektórych leków w wątrobie lub/i jelicie cienkim i w konsekwencji wzrost ich stężenia we krwi, co może prowadzić do poważnego, nawet zagrażającego życiu zatrucia lekiem. Za wzrost stężenia leku we krwi odpowiedzialne są flawonoidy i furanokumaryny, które są metabolizowane przez rodzinę enzymów cytochromu P-450. Popicie leku sokiem grejpfrutowym prowadzi do blokowania działania tej grupy enzymów (odpowiadają one także za metabolizm niektórych leków, wzrasta więc ich stężenie we krwi). Przykłady leków, które mogą wchodzić w reakcję z sokiem grejpfrutowym: isoptin, amlozek, nifedypine, astemizol, lovostatinum, sandimmun, dormicum, relanium, gastronax. W połączeniu z niektórymi lekami przeciwhistaminowymi może powodować groźne dla życia zaburzenia rytmu serca. Spożycie wraz z lekami przeciwnadciśnieniowymi z grupy blokerów kanału wapniowego może narażać pacjenta na znaczne obniżenie ciśnienia krwi i bóle głowy.

Źródło: J. Dzieniszewski, M. Jarosz "Uważaj, co jesz, gdy zażywasz leki", Wydawnictwo lekarskie PZWL; Farmakologia tom 1i 2. w. Kostowski, Z.S. Herman. PZWL.Warszawa 2004, wyd.3. ISBN: 978-83-200-4164-4.