Palenie tytoniu może mieć pozytywne aspekty -zmniejsza ryzyko poważnej choroby zapalnej jelit - wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Czynne czy bierne palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, jest jedną z wiodących przyczyn takich chorób jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rak płuc, choroba niedokrwienna serca i wiele innych. Ale czy jest jakaś "korzyść" z palenia?? - oczywiście nie namawiam do palenie! :)

Próby weryfikacji mitu (14)

24.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

Aktualne palenie tytoniu ZMNIEJSZA ryzyko rozwoju i ciężkość przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. wg "Choroby wewnętrzne stan wiedzy na rok 2010" pod red. prof. dr hab Andrzeja Szczeklika.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie istnieją zadne korzystne skutki palenie, poza zaspokojeniem swojej psychicznej potrzeby. Papierosy szkodza i mogą powodować wiele chorób co jest potwierdzone badaniami

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dla niedowiarków mogę nawet zacytować fragment Chorób wewnętrznych - A. Szczeklika: "Aktualne palenie tytoniu zmniejsza ryzyko rozwoju i ciężkości WZJG. U osób, które zaprzestały palenia, choroba rozwija się częściej i jest bardziej rozległa niż u osób nigdy nie palących."

25.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Rzeczywiście papierosy mają wpływ na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Obecnie dyskutuje się też nad tym czy palenie nie chroni przypadkiem przed chorobą Parkinsona.

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Ja się doczytałem tylko że palenie papierosów jest jednym z czynników zachorowań na WZJG czy raka jelita grubego

25.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

Zgadza się: palenie tytoniu może mieć pozytywne aspekty... przede wszystkim EKONOMICZNY: - koncerny tytoniowe zarabiają krocie, - hodowcy tytoniu mogą dzięki niemu prowadzić godziwe życie, - właściciele sklepów i kiosków mają ciągły napływ klienta który obok fajek (na których zysk jest śladowy) kupi jeszcze coś i interes się kręci, - lekarze i szpitale mają co robić, nie narzekają na ilość pacjentów którym ciągle coś dolega a zdrowie sukcesywnie się pogarsza i trzeba je podreperowywać, - przemysł pogrzebowy, bo może liczyć na stabilny biznes z perspektywami... oraz - ratuje to budżet państwa, którego nie stać w nieskończoność płacić emerytur czy rent, palenie czynne lub bierne, prędzej czy później uwalnia budżet od tych niechcianych kosztów. Dlatego właśnie tytoń cały czas jest dopuszczony do obrotu, mimo ewidentnych szkodliwych jego właściwości ;-)

25.10.2012 przez Mateusz K - Inny: Leń Patentowy
potwierdzam

Potwierdzam. Wiele osób które chorują na Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego mówi, że palenie tytoniu poprawia ich samopoczucie i łagodzi objawy choroby.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Aktualne palenie tytoniu zmniejsza ryzyko rozwoju i ciężkości WZJG. U osób, które zaprzestały palenia, choroba rozwija się częściej i jest bardziej rozległa niż u osób nigdy nie palących.

źródło: Choroby wewnętrzne A.Szczeklik

16.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

W przypadku tej choroby korzystne efekty moze dać nikotyna a ja mozna przyjmowac w innych postaciach. Same papierosy sa bardzo niezdrowe, głównie za sprawa substancji smolistych.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Pacjenci z collitis ulcerosa ktorzy zaczeli palic zglaszali zmniejszanie sie objawow, jednak z tego co wiem mechanizm tego nie jest jeszcze znany.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Palenie tytoniu to trucizna nie ma żadnych pozytywnych cech trucia się

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Palenie nie tylko nie pomaga, ale jest jedną z przyczyn wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Dym tytoniowy stymuluje układ sympatyczny, który ma bezpośredni wpływ na ryzyko powstania wrzodów. Niepalący przechodzą przez chorobę dużo ciężej.

Palenie tytoniu pomaga więc przy tej chorobie, to fakt. Jednak równolegle powoduje raka jelita.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

U niektórych pacjentów palenie tytoniu działa protekcyjnie w colitis ulcerosa i powoduje zmniejszenie objawów[9].

18.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Pan Doktor Michał Smoliński i Pani Doktor Klaudia Ksepko zacytowali Ś.P. Profesora Szczeklika, który dla nas lekarzy niewątpliwie był najwyższym autorytetem: "Aktualnie palenie tytoniu zmniejsza ryzyko rozwoju i ciężkości WZJG. U osób, które zaprzestały palenia, choroba rozwija się częściej i jest bardziej rozległa niż u osób nigdy nie palących".

Ale cytat ten wymaga jednak sprostowania (nie wiedziałem, że dożyję czasów, w których będę prostował cytaty moich mistrzów ;-). Nie tyle chodzi o palenie, co o nikotynę. A ponieważ tytoń jest jedynym jej źródłem w społeczeństwie, dlatego myśląc „nikotyna” wielu z nas mówi „tytoń”. A rzeczona nikotyna istotnie ma działanie immunomodulujące, przeciwzapalne, co szeroko jest opisywane w piśmiennictwie naukowym.

PS1: Pamiętajmy, że WZJG to nie to samo co LC. Również w patogenezie.

PS2: Zaciekłym dysputantom polecam naszą dyskusję na blogu. Oj, działo się. http://pogromcymitowmedycznych.pl/blog/wszystko-na-%C5%9Bwiecie-zale%C5%BCy-od-dawki-czyli-o-tym-jak-e-nikotyna-mo%C5%BCe-zabi%C4%87-ale-mo%C5%BCe-te%C5%BC-poprawia%C4%87/

 

Źródło: Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Andrzej Szczeklik. MP. Kraków 2010. wyd.2. ISBN: 978-83-7430-256-2;  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21734782; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22398093; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22261522; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21987436; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21810260.