Jeśli chcesz począć chłopca, musisz współżyć w dniu owulacji, jeśli dziewczynkę – ok. 40 godzin przed jajeczkowaniem.

Jest to jedna z metod planowania płci dziecka, czy skuteczna?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

25.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

I potem takie dzieci na zamówienie mają problemy z tożsamością seksualną.. ;) Dzieci powinny się rodzić z taką płcią jaką sobie wybrały, a nie z taką, jaka rodzicom da satysfakcję. Myślę że tutaj wpływa bardziej oczekiwanie rodziców i pewien rytuał w którym biorą udział a który może podświadomie wpłynąć na płeć i inne czynniki. W końcu jeśli ktoś wierzy w terioę Darwina (ja w nią nie wierzę) to ewolucja ma podobne podłoże, jakiś błotny stwór marzył o wzbiciu się w niebo i za którąś tam mitozą, geny zostały wzbogacone o sekwencję skrzydeł. Nasze myśli wpływają i tworzą materię...

25.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

W czasie badań zauważono, że plemniki zawierające chromosom X są mniej ruchliwe, bardziej oporne na niekorzystne warunki i żyją dłużej. Te z igrekiem są bardziej ruchliwe i żyją krócej. Na podstawie tej wiedzy powstały takie właśnie zalecenia. Ich autorzy twierdzą, że skuteczność metody wynosi nawet 70%, ale nie znam badań, które by to potwierdzały.

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Wynika to z tego że plemniki zawierające chromosom Y są szybsze, mniejsze i mniej wytrzymałe w porównaniu z plemnikami zawierającymi chromosom X, które są większe, wolniejsze i żyją dłużej. Dlatego można w ten sposób próbować regulować płeć dziecka, niemniej jednak nie jest to metoda w 100% skuteczna.

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Teoretycznie tak, ponieważ plemnik XY są szybsze, ale i krócej żyją, natomiast plemniki XX są żywotniejsze jednak poruszają się wolniej. Już nie pamiętam dokładnie czy pisało to w książce do embriologii czy histologii

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Planowanie płci dziecka nie jest rzeczą nową. Już w starożytności pojawiały się różne teorie na ten temat.Arystoteles wierzył, że szanse małżonków na poczęcie chłopca wzrosną jeśli ich małżeńskie łoże będzie ustawione w kierunku północ- południe. Empedokles zaś jest autorem teorii, że na płeć dziecka ma wpływ to, czy stosunek odbywa się przed czy po owulacji. Z kolei Anaksagoras radził mężczyzną aby przed planowaniem płci dziecka odbywali stosunek na prawym boku, co według niego miało spowodować poczęcie syna. Współcześnie również mamy do czynienia z podobnymi metodami planowania płci dziecka.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że miłość z „zegarkiem w ręku” jak i również kąpiel w kwaśnym mleku po stosunku to metody tak wysoce zawodne jak nadzieja na to, że Mandaryna zaśpiewa kiedyś czysto. Kwestia w jaki sposób możemy wpłynąć na płeć naszego dziecka jest wciąż dręczącą zagadką.

28.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Plemniki Y czyli te, niosące przyszłego chłopca są szybsze, ale krócej żyją, dlatego planując chłopca powinno się współżyć w dniu owulacji.

1.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Bardzo ciekawa jestem opinii eksperta w tej sprawie, ponieważ szukając odpowiedzi na ten mit znalazłam parę wypowiedzi lekarzy ginekologów zarówno obalające jak i potwierdzające ten mit.

Plemniki z chromosomem Y (decydującym o płci męskiej) jako pierwsze wyruszają na spotkanie komórki jajowej. Uważa się, że są szybsze od plemników z chromosomem X (decydującym o płci żeńskiej). Wydawałoby się to już proste, ale pozostaje sprawiedliwość natury, czyli moment owulacji. Teraz decyduje komórka jajowa kiedy „otworzy” swoją osłonę w wpuści jeden plemnik. Sprawiedliwość polega na tym, że o ile plemnik zawiera decydujący chromosom, to od komórki jajowej zależy jaki plemnik zostanie dopuszczony do jej wnętrza. Oczywiście można przyjąć, że jeśli stosunek ma miejsce w czasie owulacji to pierwsze mają szansę „dobiec” plemniki „męskie”, ale jeśli owulacja będzie jakiś czas po stosunku to do komórki jajowej dojdą już i plemniki „żeńskie”.

22.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Opinia ta znalazła potwierdzenie w jednym z badań klinicznych. Zjawisko to wynika z faktu iż plemniki niosące chromosom Y żyją krócej, ale są szybsze niż te niosące chromosom X. Dlatego współżycie przedd owulacją zwiększa szansę na urodzenie dziewczynki.

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Powszechna opinia, o której można przeczytać w internecie i różnych publikacjach jest taka, że wystarczy współżyć w określonych dniach cyklu, by skutecznie zaplanować płeć swojego dziecka. Opinia ta wzięła się z faktu, że plemniki "męskie" (z chromosomem Y) poruszają się szybciej niż plemniki "żeńskie", są od nich lżejsze, ale za to szybciej tracą biologiczną zdolność do zapłodnienia. Stąd sugestie, by chcąc zwiększyć szanse na poczęcie chłopca, należy współżyć jak najbliżej terminu spodziewanej owulacji, czyli w okolicy szczytu śluzu i pierwszego dnia wyższej temperatury. Natomiast plemniki z chromosomem X, dłużej zachowują swoją zdolność zapładniającą i w związku z tym dłużej mogą "poczekać" na owulację. Stąd współżycie od pierwszych dni pojawienia się płodnego śluzu, powinno zwiększyć szansę na poczęcie się dziewczynki.

Nie jest to jednak, jak się okazuje, takie proste. W nasieniu znajduje się jednakowa liczba plemników "żeńskich" i "męskich", ale czynników, które determinują płeć, jest znacznie więcej. Teresa Kramarek pisze, że zależy to również m.in. od pH nasienia, liczby plemników w nasieniu (w oligospermii częściej poczynają się dziewczynki), ilości i jakości płynu, w którym wędrują plemniki.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Jest to tzw. metoda Selnas. Opiera się ona na naukowym stwierdzeniu, że komórka jajowa w zależności od dnia cyklu ma potencjał elektryczny dodatni lub ujemny. Plemniki męskie mają niewysoki ładunek elektryczny ujemny, a żeńskie – dodatni. Wyjaśnia to, dlaczego plemniki męskie z reguły szybciej odnajdują komórkę jajową, a plemniki żeńskie – potrafią dłużej przetrwać w środowisku im sprzyjającym i na komórkę jajową „zaczekać”.

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Komórki jajowe zawierają chromosom X. Plemniki zawierają chromosom X lub Y - wszystko zależy od plemnika, a dokładniej tego jaki chromosom zawiera plemnik. Jeśli plemnik zawiera chromosom X - urodzi się dziewczynka, a jeśli chromosom Y - płcią dziecka będzie chłopiec.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

O tym jaką płeć będzie miało dziecko decyduje rodzaj plemnika, który wniknie do komórki jajowej. Wszystkie komórki jajowe zawierają chromosom X, natomiast plemniki albo X albo Y. Połączenie chromosomu X i Y to chłopiec zaś dwa X oznaczają dziewczynkę.

26.03.2013 przez Daria - Inny: Mama
potwierdzam

Plemniki X są wolniejsze i mogą dłużej przetrwać, plemniki Y są szybke ale krócej żyją.