Picie wody kranu w Polsce jest niezdrowe

Laboranci twierdzą, że woda z kranu jest zdrowa, jednak niewielu Polaków pije ją bez przegotowania. Mit to, czy prawda?

Próby weryfikacji mitu (32)

14.09.2012 przez Marlena Baryła - Inny: Kierownik
potwierdzam

słyszałam o tym ostatnio w jakimś programie..żeby nie kupować wody w plastikach - być bardziej eko- i że woda w kranach jest dobra :>

14.09.2012 przez Monika Leżańska - Inny: dociekliwa
obalam

Ostatnio "kranówka" zyskuje na popularności. Rzeczywiście wiele badań niezależnych laboratoriów potwierdza, że woda z kranu niczym nie ustępuje wodzie mineralnej kupowanej w butelkach. Z powodzeniem można by ją pić; problem stanowi instalacja wodociągowa. W Polsce w wielu miejscach rury nie były wymieniane od całych dziesięcioleci, a stare rury często zawierały trujące substancje, np. ołów, które przenikają do wody. Poza tym stare ruty często są po prostu brudne. Dlatego chyba lepiej pozostać przy "mineralce" albo przegotowanej wodzie.

14.09.2012 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
obalam

Obecne normy ,które musi spełniać woda wodociągowa są kilkakrotnie bardziej restrykcyjne niż normy dla wody butelkowanej. W moim mieście od wielu lat woda pochodzi wyłącznie ze źródeł artezyjskich więc takich samych jak woda butelkowana. Nie jest też od lat chlorowana lecz ozonowana, natomiast w kamienicy jest nowa cała instalacja wodociągowa a i uliczne rurociągi są już w większości nowe.A miasto niemałe bo obecnie trzecie w Polsce.

16.09.2012 przez Kamil Kopij - Inny: amator
obalam

Wszystko zależy od jakości wody w kranie. W jednych miejscach nadaje się ona do picia bez przegotowania, w innych nawet gotowanie nie pomaga. Na szczęście tych ostatnich jest coraz mniej;)

17.09.2012 przez Grzegorz P - Student: studiuję informatykę
obalam

butelkowana woda to syf - nie musi spełniać tak rygorystycznych norm jak woda z wodociągu, ponadto ja mam wode z mojej własnej studni - i żyje już te 24 lata w względnym zdrowiu

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
obalam

Woda z kranu jest na pewno lepszej jakości niż ta butelkowana ponieważ musi spełnić surowe wymagania dotyczące jakości które nie dotyczą butelkowanej.

17.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Woda w kranach faktycznie ostatnimi czasy o wiele czystsza zawiera mniej azotanów i fosforanów, ale dla pewności jak ktoś ją przegotuje to na pewno nie zgrzeszy

19.09.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
potwierdzam

Według mnie woda w Polsce nie jest zdatna do picia. Spotkałem się z wieloma przypadkami (czy to w domu czy na wyjeździe), że woda zdatna do picia powodowała podrażnienia skóry, uczulenia. Z resztą jeżeli z kranu leci woda brązowa jak ziemia z ogródka albo seledynowa to coś musi być nie tak.

21.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Sądzę ,że woda w kranach , przynajmniej w Polsce nie nadaje się do picia. Nie jest ona odpowiednio przefiltrowana , na np. terenach Lubelszczyzny jest bardzo zakamieniona.Zazwyczaj nie jest regularnie sprawdzana , przymyka się na to oko i są w niej duże ilości bakterii .Oczywiście w innych państwach jest już bardziej rozwojowo , np. w Szwecji woda z kranu jest idealna ;) Ale nic nie stoi na przeszkodzie zamontować sobie filtr do wody przy kranie i wtedy już można pić ją prosto z wylotu ;) Albo pozostaje mineralna, przegotowana lub dzbanek filtrujący ;)

13.10.2012 przez Jakub Adamczewski - Inny: Chemik
riposta

na pewno jest czystsza niż kiedyś i sam z doświadczenia wiem że np w Krakowie stare miasto pije chlorowaną paskudną wiślankę która i po przegotowaniu powodowała u mnie dolegliwości żołądkowe a surowa kończyła się natychmiastowym zrotem... natomiast na Kazimierzu była pyszna jak źródlana nawet surowa :) 300m różnicy... w Lesznie woj wielkopolskie jest analogiczna sytuacja osiedle ogrody pije jakąś truciznę , na rejtana jest już niezła mimo że zakamieniona. Takich przykładów możnaby mnożyć, sam kupuje butelkowanąą i pije na zmianę z kranówką ale zawsze po przegotowaniu. przegotowanie ma tez tą korzyść że wytrąca nadmiar minerałów i mniej obciąża nerki :) w linku najbardziej aktualny i mam nadzieję rzetelny raport.

15.10.2012 przez pabloo - Student medycyny: student medycyny
obalam

Rzeczywiście normy dla wody wodociągowej w Polsce są na tyle wygórowane, że jest ona zdatna do picia. Jestem jednak zwolennikiem przegotowania wody tak dla pewności - żeby wybić drobnoustroje które jednak przetrwały. Co ciekawe okazuje się że filtry czy magiczne dzbanki filtrujące demineralizują wodę a ta staje się mniej zdrowa od popularnej "kranówy".

22.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Woda w większej części kraju jest na tyle oczyszczana lub pochodzi z głębin ziemi, więc można ją pić z kranu bez większego ryzyka.

22.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Moim zdaniem MIT. Jeśli woda z krany byłaby szkodliwa dla życia/ zdrowia ludzkiego to nie dopuszczona była by do naszego kranu. Stacje wodociagowe, które pompują wodę w wodociagi są pod stałym nadzorem sanepidu etc.

22.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Napiszę tak, to zależy od miasta.

Dla przykładu Stargard Szczeciński:

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,11125358,Stargard_zacheca__Pijcie_wode_z_kranu.html

woda zdatna do picia,

natomiast w nieodległym moim Szczecinie wodę wystarczy powąchać by wiedzieć, że do picia się nie nadaje :/

http://www.mmszczecin.pl/400663/2012/1/23/srodmiescie-woda-w-kranach-ma-nieprzyjemny-zapach?category=news

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Możemy wybierać między wieloma rodzajami wody butelkowanej, i płynącą z kranu. Co zadziwiające, ta dostępna w naszych domach ma więcej składników mineralnych niż wody źródlane, a czasem także mineralne. Jest też poddawana ciągłej kontroli, stąd wydaje się, że jest bezpieczna. Jednak nie do końca.

Do naszych mieszkań woda płynie rurami, które nie zawsze są w idealnym stanie, dlatego niewskazane jest picie nieprzegotowanej wody z kranu.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeśli chodzi o duże miasta to jak najbardziej można pić, w małych raczej bym się wstrzymała. Woda w polskich kranach w większości pochodzi z ujęć głębinowych. Woda w kranach w większych miastach pochodzi z ujęć powierzchniowych. Woda ta jest bardzo dobrej jakości, ponieważ jest bardzo często poddawana kontroli. Poza tym, system uzdatniania i oczyszczania wody staje się coraz bardziej nowoczesny. Jeżeli pojawiają się jakieś przekroczenia mikrobiologiczne i chemiczne (głównie w małych wodociągach, szczególnie w Polsce południowej i południowo-wschodniej), to są one wynikiem problemów z kanalizacją czy pozostałości po nawozach azotowych czy fosforowych.

24.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Zgodnie z badaniami z 2010r. w Polsce woda z kranu jest dopuszczona do spożycia. Może se nawet cechować lepszym składem mineralnym niż woda butelkowana.

24.10.2012 przez Katarzyna Cygan - Student medycyny: studentka
riposta

Na to pytanie nie da odpowiedzieć się jednoznacznie. Woda która do nas dociera musi spełnić bardzo restrykcyjne normy i jako taka jest zdatna do picia. Problem zaczyna się później bo jeżeli przepływa przez stare rury to oczywiście ulegnie zanieczyszczeniu.

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W Polsce woda w kranie musi być zdatna do picia. Nie może w niej być żadnych zanieczyszczeń.

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W trójmieście mają dobrą wodę ;)

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

W obecnych czasach to mit! Kilkanaście lat temu wypicie wody z kranu groziło solidną biegunką, ze względu na obecność bakterii. Teraz woda wodociągowa podlega tak rygorystycznym normom, że raczej niemożliwe jest, żeby była źródłem problemów. Co więcej - niejednokrotnie jest bardziej wartościowa od tej butelkowanej - zawiera więcej składników mineralnych.

27.10.2012 przez Mateusz K - Inny: Leń Patentowy
obalam

Woda w wielu miejscach jest rzeczywiscie czystsza niż ta w butelkach, ale wszystko zalezy od lokalizacji.

28.10.2012 przez Magdalena Ossowska - Student: ochrona środowiska
obalam

Służby sanitarne gwarantują dobrą jakość wody w wodociągach. Co ważne do sieci wodociągowej nie liczy się podłączenie do samego odbiorcy, różne przyłącza - tzn. w rurach doprowadzających np. do kranu. Woda w nich stoi i mogą namnażać się bakterie, dlatego po nocy nie pobierania wody należy tą wodę zlać i pamiętać o konserwacji i regularnej wymianie słuchawek prysznicowych. Dodatkowo przy gotowaniu wody dobrze jest by para miała ujście i podchloryn sodu mógł swobodnie wyparować.

28.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

Filtrowanie wody wpływa na pozbawienie jej substancji szkodliwych na etapie uzdatniania, czyli w przedsiębiorstwie wodociągowym. I tam, u źródła jest ona badana - tam też pewnie spełnia normy. Temat rurociągu to odrębna kwestia. Obecnie sukcesywnie wymienia się rurociągi z metalowych (rdzewiejących, oksydujących) na plastikowe (które przez dziesiątki lat nie psują się, lecz wpływają na jakość wody ze względu na materiał z którego są wykonane - najczęściej jednak wpływ ten jest niewielki bo duża ilość przepływającej wody przez nie, tylko na początku się skaża tym tworzywem, z czasem jednak coraz mniej "zabiera ze sobą" materiał rurociągu). Katastrofalne jednak jest posiadanie np w domu jednorodzinnym instalacji wody pitnej z rur miedzianych, na dodatek z małym przepływem! - po przyjściu do domu koniecznie przepłukać instalację wypuszczając odstałą tak wodę!.W skład miedzi wchodzą bowiem inne metale, w tym ołów, kadm... Swego czasu jeden hydraulik który wymieniał takie rurki na kilku osiedlach, stwierdził że nigdy w życiu by nie użył rur miedzianych do wody pitnej. Po demontażu takiej rurki (po wysuszeniu), wysypywał się z niej zielony piasek (tlenek miedzi). Nadmiar miedzi redukuje cynk, co prowadzi do depresji i schorzeń/problemów o podłożu psychicznym. Kończąc temat wody, jeszcze raz podkreślę znaczenie wody przegotowanej w diecie. Poniżej link do wykładu Dr. Pokrywki... który z uporem maniaka propaguję wśród znajomych żeby uświadomić znaczenie wody w naszej diecie (proszę o wybaczenie)

Dołączone wideo:
31.10.2012 przez Marta Dolecka - Student: UMLub i UMSC
potwierdzam

Woda z wodociągów jest bezpieczna, ale problem mogą stanowić rury, którymi płynie do kranów.

31.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

woda butelkowana i woda z naszego polskiego kranu , nie różni się diametralnie swoim składem . Kranówka jest starannie oczyszczana kilka razy , wiec nie widzę przeciwwskazań aby jej nie pić .

13.11.2012 przez
obalam

Jak najbardziej obalam ten mit. Picie tzw. "kranówy" nie jest niczym szkodliwym dla naszego organizmu. Oczywiście trzeba nadmienić tu wyjątki np. kobiety w ciąży czy ludzie w podeszłym wieku, którym jednak nie zaleca się korzystania z tego typu wody ponieważ problem mogą stanowić rury, którymi ta woda jest doprowadzana, a w takich okresach jednak należy zachować szczególną ostrożność. Co zadziwiające, woda dostępna w naszych domach ma więcej składników mineralnych niż wody źródlane, a czasem także mineralne. Jest też poddawana ciągłej kontroli przez Sanepid.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Woda z kranu musi spełniać okreslone normy chemiczne i bakteriologiczne. Gdyby była niezdrowa nie byłaby dopuszczona do uzytku.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

faktycznie są regiony Polski gdzie woda po oczyszvzeniu nadaje sie do spożycia bezposrednio z kranu, ale cały system wodociągów pozostawia nadal wiele do życzenia.

19.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

Woda z wodociągów jest bezpieczna, ale problem mogą stanowić rury, którymi płynie do kranów.Nie wszystkie są regularnie czyszczone bądź wymieniane.

21.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Woda wodzie nierówna. Wszystko zależy, z jakiego ujęcia czerpana jest woda. Już bardziej można by twierdzić, że woda z kranu jest smaczna lub niesmaczna

21.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

 Jakość wody w Polsce regulują odpowiednie rozporządzenia (nie tylko tej w kranie), które stanowią podstawę dla organów sprawdzających, jakimi są regionalne Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Badając wodę regularnie, zarówno na "wejściu" (zbiornik wodny), jak i "wyjściu" (kran w mieszkaniu), czuwają one nad odpowiednią jakością wody. Badają m.in. wymagania mikrobiologiczne, chemiczne, organoleptyczne, fizykochemiczne i radiologiczne. Określają też częstotliwość pobrać wody do badań oraz procedury postępowań w zależności od otrzymanego wyniku. Jeśli wynik odbiega od ustalonej definicji jakości wody Sanepid ma obowiązek wdrożyć odpowiednie procedury zapobiegawcze, które również regulują poniższe Rozporządzenia. Wobec powyższego można stwierdzić, że wodę z kranu w Polsce można pić, chyba, że w danym momencie Regionalna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna postanowi inaczej.

 Rozporządzenie Ministra Zdrowia dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (weszło w życie 6. kwietnia 2007r. (Dziennik Ustaw Nr 61 poz. 417, w 2010 zostało zmienione, tekst jednolity obowiązuje od 30 maja 2010r); Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 listopada 2002 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wody powierzchniowe wykorzystywane do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia; Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi; Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego; Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2002 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach; Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych; Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków; Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.