ukąszenie 3 szerszeni powoduje śmierć

czy rzeczywiście wystarczą 3 szerszenie abyśmy pożegnali się ze swoim życiem?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

24.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Jeżeli jesteś alergikiem to wystarczy nawet jeden.

A jeżeli nie, to dawka śmiertelna wynosi od 10 do 90 mg na kilogram masy ciała. Jeden szerszeń wstrzykuje poniżej 0,2 mg jadu. Tak więc aby zabić zdrowego człowieka potrzeba znacznie więcej.

25.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, należało by się powołać na jakiś przypadek - obyśmy nie mieli z takim do czynienia!. Myślę jednak że dużo będzie zależało od miejsca użądlenia. z własnych obserwacji, mogę powiedzieć że osy i pszczoły atakują zwykle nieosłonięte części ciała... wydaje mi się że one odbierają podczerwień, ciepłotę ciała i właśnie takie ciepłe miejsca atakują... dlatego najbardziej narażona jest szyja (kark) i twarz, czyli bardzo newralgiczne miejsca, gdzie jad może dostać się nawet wprost do żyły. Szerszeń podobnie jak osa, żądli kilka razy... więc 0,2mg należało by przemnożyć co najmniej przez 2 lub 3 trafienia... Pamiętajmy że owady te są szczególnie niebezpieczne (atakują) w pobliżu swoich gniazd, jeśli się znajdziemy blisko takiego - natychmiast uciekać, zasłaniając w razie ataku dłońmi lub odzieżą szyję i twarz. W pojedynkę z dala od gniazda nie będąc zaczepiane, raczej nie są groźne bo są zajęte szukaniem pożywienia. Chociaż szerszenie są wyjątkowo zuchwałe, nie boją się niczego i potrafią odgonić człowieka od pożywienia które sobie upatrzą..

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

rzeczywiście niewielka dawka ukąszenia może spowodować śmierć, ja słyszałam o przypadku ukąszenia przez 4 szerszenie no i wiadomo (śmierć). Natomiast alergicy szczególnie muszą uważać, gdyż im wystarczy często ukąszenie pszczoły

25.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jedna osoba może umrzeć już po jednym ukąszeniu a inna osoba przeżyje 10 takich urządzeni. Nie ma reguły co do tego, w najgorszej sytuacji są alergicy

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Jad szerszeni europejskich jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn. Szerszenie nie są groźniejsze od mniejszych os, a doniesienia o kilku użądleniach zabijających dorosłych ludzi są zazwyczaj nieprawdziwe (jeżeli nie występuje reakcja alergiczna). Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła oraz około 5% zawartości acetylocholiny w jadzie, powodujące silne pieczenie rany. Pszczoły używają jadu do odganiania ssaków nawet tak dużych jak borsuki i niedźwiedzie od zapasów miodu zgromadzonych w ulu, szerszenie używają jadu do polowania na owady, a więc ich jad może być znacznie słabszy, jeden szerszeń potrafi wstrzyknąć mniej niż 0,2 mg jadu za każdym użądleniem. Statystyki wykazują, że dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10[12] do 90 mg[13] jadu na każdy kilogram ciała, a więc potrzeba przeciętnie kilkuset użądleń, aby zabić człowieka, ponieważ jednak tylko około 1/10 roju (liczącego zazwyczaj kilkaset owadów) atakuje i żądli, liczba ta w praktyce zostaje bardzo rzadko osiągnięta. Zazwyczaj szerszenie są mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku.

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

O ile w czasie żądlenia pszczoła uwalnia 50-140 mcg jadu, trzmiel od 10 do 31 mcg, osa około 3,1 mcg jadu, to w worku jadowym szerszenia znajduje się 260 mcg jadu. Chociaż skład jadu szerszenia jest podobny do jadu osy, to użądlenie szerszenia jest bardzo niebezpieczne ze względu na samą ilość jadu, co może warunkować ciężkość reakcji po użądleniu. Z tego powodu użądlenie nawet jednego szerszenia może być groźne. Każdy człowiek inaczej reaguje. Jeden będzie miał wstrząs po 1 ukąszeniu a inny po kilku.

18.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jest to sprawa indywidualna. U osoby uczulonej już 1 ukąszenie może spowodować śmierć. Przeprowadzono badania na myszach, jaka jest dla nich śmiertelna dawka jadu szerszenia. Rozbieżność była od 10-90mg/kg masy ciała ofiary. Przy przeciętnym użądleniu szerszeń wstrzykuje zaledwie 0,01 mg jadu. Duże znaczenie w zagrożeniu atakami tych os ma miejsce użądlenia, im bliżej głowy i głównych naczyń krwionośnych tym jest niebezpieczniej.

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Może ale nie musi.

O ile w czasie żądlenia pszczoła uwalnia 50-140 mcg jadu, trzmiel od 10 do 31 mcg, osa około 3,1 mcg jadu, to w worku jadowym szerszenia znajduje się 260 mcg jadu. "Chociaż skład jadu szerszenia jest podobny do jadu osy, to użądlenie szerszenia jest bardzo niebezpieczne ze względu na samą ilość jadu, co może warunkować ciężkość reakcji po użądleniu. Z tego powodu użądlenie nawet jednego szerszenia może być groźne. W przypadku żądleń mnogich, niezależnie od reakcji anafilaktycznej, może dojść do rozwoju reakcji toksycznej" - ostrzega dr Iwona Kucharewicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii AM w Białymstoku.

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

To zależy dużo od masy, miejsca ukąszenia i alergii. Czasem ukąszenie mrówki powoduje u alergika wstrząs anafilaktyczny.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Użądlenie szerszenia faktycznie w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci, ale nie ma konkretnej liczby ukąszeń, która skazywałaby na śmierć.

3.08.2013 przez Mateusz Płonka - Inny: taka sobie
obalam

Obalam gdyż spotkałem się z przypadkiem ukąszenia 2 córek mojej sąsiadki, które miały 8 i 10 lat. Idąc laskiem natrafiły na gniazdo szerszeni, które pożądliły je 4 i 5 razy każdą, dziewczynką nic się nie stało.

11.08.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
obalam

Najczęściej ukąszenie szerszenia powoduje powstanie obrzęku i zaczerwienienia. Podrażnione miejsce swędzi i boli. Jednak co najważniejsze - ich użądlenia nie są groźniejsze od ukąszeń zwykłych os, nie prowadzą bowiem do śmierci. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy ofiarą ukąszenia padnie osoba uczulona na użądlenie tych owadów. Dla osoby uczulonej niebezpieczeństwo jest bardzo wysokie już po jednym ugryzieniu, dlatego wówczas niebezpieczeństwo utraty życia jest największe.

27.08.2015 przez Elżbieta Kmiecinska
obalam

Jad szerszeni europejskich jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn. Szerszenie nie są groźniejsze od mniejszych os, a doniesienia o kilku użądleniach zabijających dorosłych ludzi są zazwyczaj nieprawdziwe (jeżeli nie występuje reakcja alergiczna). Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądleń pszczół czy os z powodu większego i głębiej penetrującego żądła oraz około 5% zawartości acetylocholiny w jadzie, powodującej silne pieczenie rany. Pszczoły używają jadu do odganiania ssaków nawet tak dużych jak borsuki i niedźwiedzie od zapasów miodu zgromadzonych w ulu, szerszenie używają jadu do polowania na owady, a więc ich jad może być znacznie słabszy. Jeden szerszeń potrafi wstrzyknąć mniej niż 0,2 mg jadu za każdym użądleniem. Statystyki wykazują, że dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10[12] do 90 mg[13] jadu na każdy kilogram ciała, a więc potrzeba przeciętnie więcej użądleń, aby zabić człowieka. Ponieważ jednak tylko około 1/10 roju (liczącego zazwyczaj kilkaset owadów) atakuje i żądli, liczba ta w praktyce zostaje bardzo rzadko osiągnięta. Ponadto, szerszenie są zazwyczaj mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku.