Wybity ząb nalezy szybko włożyć na miejsce - wtedy wrośnie.

Science fiction czy fakt?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

24.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Zęby nie są zrośnięte z żuchwą. Umieszczone są w zębodołach, a nie zrośnięte bezpośrednio z kością. Zatem nie ma możliwości jakiegokolwiek wrastania.

24.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
potwierdzam

Owszem, ale nie sam. Musi się nim zająć dentysta, może być potrzebne leczenie kanałowe

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Jeśli szybko sie zgłosi do dentysty jest taka możliwość, z czasem natomiast zebodół ulega zarośnieciu i nie ma takiej możliwosci

26.11.2012 przez Natalia Głódkowska - Student medycyny: Stomatologia
potwierdzam

Wybity ząb należy powinien być włożony przez dentystę w godzinę od wybicia zęba - "złota godzina". Ząb po wybiciu nie można czyścić, skrobać, żeby nie uszkodzić resztek więzadeł ozębnej. Ząb taki należy trzymać w przedsionku jamy ustnej, w kubku ze śliną pacjenta, mleku, bądź roztworze izotonicznym. Dentysta po odpowiednim przygotowaniu zęba i zębodołu może wykonać replantację. Ok. 40% takich zabiegów jest zakończone sukcesem.

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to przemyć wybity ząb. Następnie ząb ten należy z powrotem włożyć do ust (uwaga nie wkładamy go w dziurę z której wypadł, ponieważ najprawdobodobniej wda się zakażenie). Kiedy trzymanie zęba w ustach stanie się uciążliwe można zanurzyć go w mleku.

Kolejną czynnością jest niezwłoczne udanie się do lekarza stomatologa (najlepiej o specjalności chirurgia stomatologiczna). Chirurg odpowiednio wyczyści ząb oraz miejsce, z którego wypadł a natępnie osadzi go w zębodole i unieruchomi.

Ząb można przetrzymywać do 24 godzin, jednak z każdą kolejną godziną szansa na przyjęcie się zęba maleje (organizm może go odrzucić).

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Samoistnie nigdy się nie zrośnie chyba że przy pomocy stomatologa

21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Jezeli wybity zab nie zostal zabrudzony (nie spadl na ziemie itd), nalezy go wlozyc do zebodolu i udac sie jak najszybciej do dentysty (jakkolwiek smiesznie by to nie brzmialo). Jesli natomiast zab zostal ubrudzony/zanieczyszczony, nalzey umyc go w biezacej wodzie, wrzucic do szklanki z woda/mlekiem i w ciagu godziny znalezc sie u dentysty- wtdy jest szansa na uratowanie zeba.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zęby, które zostaną wybite można uratować, jednak nie polega to na samoistnym jego wrośnięciu, a zabiegu dentystycznym (po odpowiednim działaniu z zębem wybitym).

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeśli ząb znalazł się na ziemi, należy przemyć go pod bieżącą wodą lub włożyć do naczynia z zimną wodą lub mlekiem, a następnie umieścić z powrotem na miejscu i jak najszybciej udać się do dentysty. Nie można absolutnie dopuścić do jego wyschnięcia. Na zranioną okolicę przykładamy zimny okład. Czasem możliwe jest ponowne umieszczenie zęba w jamie ustnej. Określamy ten zabieg mianem reimplantacji. Reimplantacja ma największą szansę na powodzenie, jeśli przeprowadzona zostanie ciągu pierwszych 30 minut.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

eżeli zostanie wybity nam zdrowy ząb, należy natychmiast zadzwonić do stomatologa i umówić się na wizytę. By uniknąć czekania, które w tym wypadku jest największą przyczyną niepowodzenia zabiegu, należy powiedzieć, o co chodzi. Zapytajmy też, czy w danym gabinecie wykonuje się podobne zabiegi. Czas działa na naszą niekorzyść, więc trzeba działać jak najszybciej. Trzeba pamiętać, że ząb, który znalazł się poza zębodołem, z czasem nie będzie się nadawał do ponownego wszczepiania. Komórki korzenia powoli obumierają.. By tego uniknąć, wybity ząb zawsze łapiemy za koronę i umieszczamy z powrotem w zębodole, ewentualnie można także włożyć go do pojemnika wypełnionego mlekiem. Jeżeli nim nie dysponujemy możemy spróbować ze śliną lub słoną wodą. Teraz jak najszybciej udajemy się do lekarza. Optymalny czas zabiegu po wypadku to 30 minut. Przechowywany w odpowiednich warunkach ząb można wszczepić z powrotem nawet po dwóch godzinach od zdarzenia, lepiej jednak nie czekać, a szybko pojechać do swego stomatologa.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wybitego zęba trzeba umieścić w roztworze soli fizjologicznej, śliny albo przegotowanej wody i jak najszybciej zanieść do stomatologa. Specjalista osadzi ząb w zębodole i unieruchomi go, by mogło dojść do zrośnięcia się tkanek. Reimplantacja zębów ma największe szanse na powodzenie w ciągu 30 minut od urazu.

Ale trzeba to robić u specjalisty nie samemu, bo ząb trzeba unieruchomić.

26.12.2013 przez Małgorzata Kolanko - Lekarz: Stażysta
potwierdzam

Zgadza się. Powinien to zrobić stomatolog ponieważ, samemu można nie trafić w zębodół (przy większym uszkodzeniu dziąsła można trafić w jakąś kieszonkę obok). Poza tym unieruchomi on ząb zakładając szynę, lub przytwierdzając go do sąsiednich zębów kompozytem, co umożliwi wrośnięcie zęba. Jeśli nie można udać się od razu do stomatologa, do czasu aż naszym wybitym zębem zajmie się specjalista, powinniśmy spróbować włożyć go samemu.

26.02.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
potwierdzam

Taki zabieg nazywamy reimplantacją zęba, który na skutek urazu np. upadku wypadł i wprowadzeniu go ponownie do zębodołu. Natomiast nie ma mowy o samodzielnym „włożeniu” i wrośnięciu, tego typu zabiegi wykonuje jedynie chirurg stomatolog. Kiedy zdarza się taka sytuacja, powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu, czas jest ważny, ponieważ największe szanse na sukces zabiegu mamy do 30 minut od utraty zęba. Powinniśmy ostrożnie zabrać ząb lub jego fragment, chwytając za jego górną część, ale nie korzeń, gdy jest przybrudzony umieścić go na chwilę w pojemniku z letnią, czystą wodą lub mlekiem. Można go też przetransportować do stomatologa dość nietypowo, bo w jamie ustnej pomiędzy policzkiem a dziąsłem. Ważne, aby nie doszło do wyschnięcia, co skutkuje obumarciem żywych tkanek pozwalających na tego typu zabieg.