Punkt G istnieje.

Liczę na rozgorzałą dyskusję. Istnieje czy nie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

26.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

unkt G – (punkt Gräfenberga) uważany jest za jedną z najwrażliwszych stref erogennych ciała kobiety. John Perry i Beverly Whipple nazwali go tak na cześć niemieckiego lekarza Ernsta Gräfenberga, który opisał go po raz pierwszy w 1950 roku. Punkt ten ma znajdować się na przedniej ścianie pochwy (ok. 5 cm od wejścia) i być wielkości 1,5x 2 cm, a jego stymulacja ma prowadzić do orgazmu[1]. Większość badaczy utożsamia go z występującym u niektórych kobiet fragmentem ściany pochwy unerwianym przez nerw sromowy. Według innych definicji jest to punkt nerwowy, w którym nerw przechodzi bardzo blisko cewki moczowej[1].

31.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Z bólem serca, ale obalam. Literatura przytacza dziesiątki badań, które starały się potwierdzić istnienie punktu G za pomocą ankiet, badań hist-pat, różnych technik obrazowania czy markerów biochemicznych. Według ankiet większość kobiet wierzy w jego istnienie, chociaż nie wszystkie które wierzyły były w stanie go zlokalizować. Badania radiologiczne nie wykazywały unikalnej jednostki innej niż łechtaczka, której stymulacja prowadzi bezpośrednio do orgazmu. Próby charakteryzujące unerwienie pochwy pokazały pewne różnice w dystrybucji nerwów, ale nie były one powtarzalne.

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nie można do końca powiedzieć tak lub nie.. Dopóki nie będzie na to konkretnych badań nie można nic na 100% potwierdzić, ani odrzucić. Na chwilę obecną utrzymuje się pogląd, że hipotetyczny punkt G jest indywidualny dla każdej kobiety. Co do badania przeprowadzonego przez Gräfenberga - nie dowiódł on istnienia puntu G, ale mimo to opisał jego lokalizację..

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Punkt G jest to mały obszar znajdujący się u większości kobiet na przedniej ścianie pochwy. Jego pobudzanie wielu kobietam ułatwia osiągnięcie orgazmu. Ma on inna (szorstka) fakture, niz sciana pochwy.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Współcześnie większość seksuologów skłania się ku teorii, że punkt G może odgrywać ważną rolę w osiąganiu seksualnych rozkoszy u kobiet, ale tylko pod warunkiem, że jest traktowany jako element całego kompleksu stref erogennych przedniej ściany pochwy. To właśnie na niej w największym stopniu powinna się koncentrować męska uwaga. W skład kompleksu wchodzą bowiem jeszcze łechtaczka i cewka moczowa, bardzo wrażliwe na bodźce, a zarazem najsilniej stymulowane podczas pieszczot przedniej ściany pochwy.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W stanie spoczynku, czyli, gdy kobieta nie jest pobudzona seksualnie, jest maleńki, zwykle nie większy niż ziarenko pieprzu. Pod wpływem bodźców seksualnych może jednak stać się dwa razy większy.

18.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Punkt G to skrót od punktu Grafenberga. Leży on na przedniej ścianie pochwy, w odległości 2,5-5 cm od jej wejścia (mniej więcej na długości palca wskazującego). 

Jest to mały obszar w kształcie ziarnka fasoli. Można go odkryć jedynie w chwilach podniecenia seksualnego. Należy szukać powierzchni lekko chropowatej w porównaniu do pozostałej, gładkiej części pochwy.