Tampony są niewskazane u dziewczyn, które jeszcze nie współżyły seksualnie.

Czy takie stwierdzenie ma jakieś podstawy medyczne?

Próby weryfikacji mitu (10)

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Tamponów może używać każda dziewczyna nie zależnie od tego czy uprawiała już sex czy nie. Tampon wkłada się do pochwy więc nawet nie ma możliwości żeby przebić błonę dziewiczą. A wszystko to wynika z budowy żeńskich organów rozrodczych.

24.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Tampony nie mają nic wspólnego z uprawianiem seksu, ich budowa jest tak skonstruowana aby nie szkodzić a poprawiać komfort życia

27.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Dziewice mogą używać tamponów podczas miesiączki

Prawda

Ale tylko te, których błona dziewicza ma kształt pierścienia czy też rogalika. U tych kobiet, u których błona przesłania niemal całe wejście pochwy, istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia przez tampon. Ale i w takim przypadku użycie tamponu nie jest całkowicie wykluczone - można spróbować wersji mini. Jeśli nawet one wchodzą z trudem i sprawiają ból, korzystniej będzie do czasu rozpoczęcia współżycia używać podpasek.

31.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jeśli nie rozpoczęło się współżycia - należy wybierać tampony w wersji mini. Czasami błona dziewicza przesłania niemal całe wejście pochwy, przez co istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia. Jeśli tampon wchodzi z trudem, lepiej poczekać z ich stosowaniem do rozpoczęcia współżycia.

6.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W przypadku kobiety, która nigdy nie współżyła stosuje się tampony o najmniejszym rozmiarze.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Dziewice mogą używać tamponów pod warunkiem, że ich błona dziewicza ma kształt pierścienia lub rogalika. Jeżeli przesłania prawie całe wejście do pochwy, istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia podczas aplikacji tamponu. W przypadku przysłaniającej błony można spróbować tamponu w wersji mini.

28.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wiele młodych dziewcząt, będących dziewicami zastanawia się czy używanie tamponów nie jest w stanie przerwać ich błony dziewiczej. Okazuje się, że może tak się zdarzyć, dlatego ich aplikacja powinna być poprzedzona wizytą u ginekologa, który sprawdzi kształt błony dziewiczej. Jeśli przypomina ona pierścień lub rogalik nie ma przeciwwskazań do stosowania tego typu zabezpieczenia.

Dziewice powinny sięgnąć po tampony w rozmiarze mini a jeśli podczas ich zakładania czy noszenia uwierają, powinny być zamienione na podpaski.

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
obalam

Jeśli tampon da radę zaaplikować bez problemu, to nie ma żadnych przeciwskazań. Są w sklepach nawet "zestawy startowe" z aplikatorem i poradnikiem przystępnym dla młodziutkich dziewczynek, jeśli to byłoby niebezpieczne to nikt nie wypuściłby czegoś takiego na rynek. Tu chyba bardziej chodzi o psychikę osób głęboko wierzących , jako że możnaby przez użycie tamponu uszkodzić błonę dziewiczą i to może mieć swoje konsekwencje.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obecnosc blony dziewiczej nei jest przeciwwskazaniem do stosowania tamponow. Owszem, istnieje niewielkie ryzyko przerwania jej w czasie uzywania tamponu, ale jest ono nie wieksze niz jak w czasie uprawiania sportu czy masturbacji.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Tampony można używać w każdym wieku, niezależnie od tego czy dziewczyna współżyła, czy też nie.

5.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Cytuję słowa Pani Doktor Ksepko: Jeśli nie rozpoczęło się współżycia - należy wybierać tampony w wersji mini. Czasami błona dziewicza przesłania niemal całe wejście pochwy, przez co istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia. Jeśli tampon wchodzi z trudem, lepiej poczekać z ich stosowaniem do rozpoczęcia współżycia.

Źródło: Ginekologia praktyczna. W. Pschyrembel, G. Strauss, E. Petri. PZWL. 2010. ISBN: 978-83-200-4217-7.