Gdy dziewczyna ma miesiączkę nie powinna ćwiczyć na WF.

a może nie jest to przyczyna do zwolnień z wychowania fizycznego z powodu "niedyspozycji"?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Miesiączka jest fizjologicznym procesem kobiety, nie powoduje ona upośledzenia wydolności organizmu więc nie ma przeciwstawiań żeby dziewczyna podczas miesiączki nie ćwiczyła. Oczywiście zdarzają się osoby które przechodzą bardzo ciężko miesiączkę i z powodu silnego bólu nie są w stanie brać udziału w zajęciach z wf-u. Ale takich osób jest mało.

24.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Jeśli nie boli brzuch i czujemy się "normalnie" podczas okresu to chyba nie ma przeszkód żeby ćwiczyć.

27.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Czy podczas okresu można uprawiać sport?

Okres to naturalna część życia zdrowej kobiety. Bez względu na to, czy nosisz podpaski czy tampony, możesz uprawiać sporty i być aktywna.

1.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W czasie miesiączki można aktywnie spędzać czas. Chodzi o to, że podczas okresu kobiety są bardziej wytrzymałe na wysiłek fizyczny. Warto wiedzieć, że zmęczenie zmniejsza napięcie nerwowe, a także wpływa na produkcje endorfin – hormonów, które poprawiają nastrój. Ponadto systematyczne uprawianie sportu, także w czasie okresu, zmniejsza bóle miesiączkowe.

28.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

"Pielęgniarki zamiast podać nospę forte i pyralginę, czyli lek rozkurczowy i przeciwbólowy, co mogłoby być wystarczające w przypadku bolesnych miesiączek lub w przypadku bardzo bolesnych skierować do ginekologa, zwalniają dziewczęta z WF-u. Brakuje w Polsce ośrodków ginekologii dziecięcej, gdzie pomagano by młodym dziewczynom, które cierpią na bolesne miesiączki normalnie uczestniczyć w zajęciach, bo WF ma ogromne znaczenie. Tempo utraty masy kostnej jest w miarę stałe, u kobiet ulega przyspieszeniu po menopauzie, ale wszystko zależy od tego, z jakiego pułapu startuje. Dlatego warto w młodości budować swoją masę kostną i nie unikać sali gimnastycznej" - tłumaczy profesor Dębski.

"Jeżeli ktoś w wieku lat 14 odwróci się od wysiłku fizycznego, to potem niechętnie będzie do niego wracał. Co gorsza, jeśli dopiero w wieku lat 50 pójdzie na salę gimnastyczną i zacznie ćwiczyć - to trudno o coś gorszego - przy takiej dyskordynacji ruchowej bardzo łatwo o złamanie. Od dziecka trzeba zaszczepiać przyzwyczajenie do wysiłku fizycznego. Dla jednych to może być tenis, dla innych ping-pong czy choćby modny ostatnio nordic walking. Ale to trzeba robić systematycznie, a nie nagle w wieku lat 50 próbować nadrobić stracony czas" - dodaje lekarz.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Wszystko zalezy od wielkosci krwawienia. Jednak u wiekszosc dziewczyn utrata krwi nie jest az tak duza, ze oslabia je na tyle, ze nie moga cwiczyc. Jest wrecz przeciwnie- umiarkowany ruch w czasie menstruacji jest wskazany- lagodzi bole msiaczkowe.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Okres to naturalna część życia zdrowej kobiety. Nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej podczas okresu.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Okres to nie choroba - da się z nim żyć. Dziewczyna rzeczywiście może nie ćwiczyć na wf jeśli silne bóle menstruacyjne ograniczają ją w codziennych czynnościach.