Picie zielonej herbaty pomaga w leczeniu łuszczycy.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Może potwierdzenie tego mitu jest trochę na wyrost, ponieważ nie ma wiarygodnych badań na ludziach. Zawarte w zielonej herbacie polifenole, głównie EGCG - galusan epigalokatechinu, pobudzają aktywność genu kaspazy 14. Produkuje on enzym, którego niedobór spotykamy w łuszczycy. Przeprowadzona badania na myszach, które potwierdzają skuteczność tej terapii. Co do skuteczności u ludzi jeszcze nie ma prac na ten temat, ale daje to nadzieje na nową terapię przeciwko łuszczycy.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wstępne badania na ten temat wykazują, że zielona herbata może łagodzić łuszczycę poprzez wpływ na kaspazę 14, która hamuje cykl podziałowy komórek warstwy podstawnej naskórka. To włąsnie przyśpieszony turnover komórek naskórka jest patomechanizmem łuszczycy.

30.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

W celu leczenia łuszczycy stosuję się okłady z zaparzonych liści zielonej herbaty

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

U osob z luszczyca jest obnizona aktywnosc genu syntetyzujacego kaspaze 14 ktora reguluje cykl zyciowy komorek oraz ich apoptoze.

Polifenole z zielonej herbaty pobudzaja aktywnosc ww genu.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Zawarte w zielonej herbacie polifenole, głównie EGCG - galusan epigalokatechinu, pobudzają aktywność genu kaspazy 14. Dlatego naukowcy z Collegium Medycznego Stanu Georgia analizowali wpływ tych związków na skórę myszy cierpiących na chorobę przypominającą łuszczycę u ludzi.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jeden ze składników zielonej herbaty - polifenol galusan epigallokatechiny (EGCG) - znacznie zwiększa liczbę tzw. regulatorowych limfocytów T (Treg) - komórek należących do układu odpornościowego, odpowiedzialnych głównie za hamowanie odpowiedzi immunologicznej, także autoimmunologicznej. Ze szczegółowymi wynikami badań można się zapoznać na łamach pisma Immunology Letters. Studia laboratoryjne na myszach pokazały, że galusan epigallokatechiny znacznie zwiększa liczbę Treg w śledzionie i węzłach chłonnych. Regulacją epigenetyczną można wykorzystać do generowania supresyjnych Treg do [specyficznych] celów terapeutycznych, a ma to niewątpliwie duże znaczenie w leczeniu chorób autoimmunologicznych

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Okłady z zielonej herbaty pomagają na łuszczycę, a nie jej picie. Metoda nakładania papki z zielonej herbaty - liściastej; zalać wrzątkiem kilka łyżeczek zielonej herbaty( nie z torebki), przykryć i wystudzić. Następnie odcedzić i przyłożyć na chore miejsce samą papkę z liści herbaty. Głowę przykryć np, ręcznikiem, trzymać dłuższy czas, naawet kilka godzin w zależności od stanu chorej skóry. Po umyciu głowy chore miejsca posmarować np. oliwą z oliwek.