Jęczmień oka można wyleczyć pocierając go złotą obrączką

Tak się mówi, a wiele osób stosuje taką metodę. Czy ma ona jakieś uzasadnienie medyczne?

Próby weryfikacji mitu (13)

13.09.2012 przez Maciek Ruchala - Inny: Sprzedawca
obalam

To chyba głupota ale też tak słyszałem. Jęczmień to raczej bakteria także prędzej srebro znając jego właściowości ;)

20.09.2012 przez Abusus - δηλητήριο
obalam

Złoto będące wybitnie stabilne chemicznie nie ma w tym przypadku zastosowania jako czynnik biologicznie/chemicznie czynny. Tak jak napisał przedmówca prędzej bym stawiał na srebro ( metal mniej szlachetny, tym bardziej wchodzący w reakcje ze środowiskiem + dodatkowo bakteriostatyczne właściwości kationów srebra). Czyżby efekt placebo wynikający z mądrości Amor vincit omnia ? (obrączka jako synonim?)

21.09.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Jęczmień jest to ostry stan zapalny gruczoły powiekowych o etiologii gronkowcowej. Występuje obrzęk i naciek zapalny powiek.

Leczenie jest za pomocą okładów rozgrzewających, antybiotyków miejscowo (ewentualnie stosowanych ogólnie).

23.09.2012 przez Wiesław Boczar - Inny: emeryt
potwierdzam

Na noszonej złotej obrączce na pewno wytwarzają się niewielkie ilości związków złota a jak wiemy sole złota są stosowane w stanach zapalnych stawów w reumatologii. Trzeba spróbować.

25.09.2012 przez Alicja Lipińska - Inny: osoba bardzo mocno powiązana ze światem medycznym i bardzo zainteresowana zagadnieniami medycznymi
potwierdzam

Nie mam pojęcia jak to wytłumaczyć medycznie lub fizycznie ale to naprawdę działa. Mając jęczmień już kilkakrotnie stosowałam złotą obrączkę i pomaga. Natomiast moja siostra stosowała maści specjalistyczne i po tygodniu jej oko wyglądało delikatnie mówiąc "źle" zaczęła pocierać je prawdziwą złotą obrączką i stan oka sie poprawił.

25.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Pocieranie złotem (złoto ma właściwości bakteriobójcze)

Pocieranie jęczmienia złotem jest jedną z najstarszych metod walki z jęczmieniem. Do tego celu świetnie nadaje się złota obrączka. Najpierw należy nią energicznie pocierać o materiał aż zrobi się gorąca, a następnie przyłożyć do zainfekowanego miejsca na kilka sekund (aż złoto wystygnie). Zabieg należy powtórzyć co najmniej 5 razy i wykonywać go kilka razy dziennie.

Mi tez pomaga złota obrączka.

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Nie wiem jak to się dzieje ale na własnej skórze (a raczej powiece) potwierdziłem wielokrotnie działanie lecznicze złotej obrączki mamy:)

4.10.2012 przez mała mi - Lekarz: dermatolog wenerolog
riposta

chodzi głównie o pocieranie - ten delikatny ruch wykonywany obłym przedmiotem, jakim jest obrączka wspomaga pracę gruczołów i samooczyszczanie oka. a sama obrączka wcale nie jest czysta - ponoć to jeden z najbrudniejszych przedmiotów, jaki posiadamy, obficie skolonizowany przez bakterie. dlatego przed ewentualnym przyłożeniem jej do oka, należy ją umyć i odkazić.

11.10.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
potwierdzam

złoto bardzo pomaga w wyleczeniu jęczmienia, kilka razy mialem taką sytuację i wlasnię pierscionek narzeczonej mi pomógł

17.10.2012 przez Monika Łukaszewicz - Student: pielęgniarstwo
obalam

Jęczmień powoduje stan zapalny oka, pocieranie złotą obrączką wywołuje efekt ciepła, które łagodzi objawy stanu zapalnego. Aczkolwiek równie dobrze moglibyśmy pocierać oko obrączką ze srebra lub robić ciepłe kompresy, a efekt byłby ten sam.

17.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jęczmień zwykle ustępuje samoistnie jeśli zachowa się w miarę czyste miejsce zmiany.

Stosowanie obrączki ( metal a jakiego jest wykonany nie ma znaczenia, gdyż nie przenika przez zrogowaciały naskórek, a jego forma fizyczna uniemożliwia mu pozostanie na skórze, dodatkowo ewentualne atomy złota w ten sposób wtarte są zdecydowanie nie wystarczające by pomóc ) może jedynie pogorszyć stan jeśli nie jest jałowa, a jeśli jest noszona na palcu ... - ręce są największym rezerwuarem bakterii, dlatego należy często myć ręce i nie dotykać brudnymi rękoma twarzy.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Niestety nie, nie ma tak łatwo, być może się tak przyjęło robić, ale to bardziej dzięki efektowi placebo niż uzdrawiającej mocy obrączki

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Nie jest to w żaden sposób potwierdzone naukowo, ale skoro tyle osób o tym mówi sądzę że musi w tym byc trochę prawdy.

28.10.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Jęczmień (hordeolum)

  • Częsty problem, zakażenie gronkowcowe gruczołów powiekowych/ mieszków włosowych, czasem z wytworzeniem małego ropnia

 

http://zdrowotny.net/jeczmien-na-oku-czym-jest-i-jak-go-leczyc/

Naturalna historia tego schorzenia jest taka, że zwykle przechodzi samo po około tygodniu, zupełnie jak przeziębienie.  W związku z tym, każde lekarstwo i nasze działanie, które nie skraca tegop czasu tak naprawdę nie działa. Złota obrączka teoretycznie może: udrażniać ujście gruczołu ( mechaniczne wyciskanie), rozgrzewać i działać podobnie jak ciepły kompres, wreszcie działać jak placebo. W literaturze nie znalazłem prac dowodzących skuteczności złota w leczeniu, zatem obalamy mit. (na marginesie, moja babcia też mnie leczyła złotą obrączką i pomogło, niestety nie pamiętam ile czasu zajęła terapia).

Brawa dla Marcina Musiała, który jest ostają EBM: „Stosowanie obrączki ( metal a jakiego jest wykonany nie ma znaczenia, gdyż nie przenika przez zrogowaciały naskórek, a jego forma fizyczna uniemożliwia mu pozostanie na skórze, dodatkowo ewentualne atomy złota w ten sposób wtarte są zdecydowanie nie wystarczające by pomóc . i Sebastiana. Efekt placebo może sięgać do 40%. Przyznacie że złota obrączka kojarzy się trochę z magicznymi właściwościami.

Uwaga dla Pana Bartosza Maczkowskiego: ilość nie w przechodzi w jakość, większość nie musi mieć racji (marksistowska teoria prawdy -  większość ma zawsze rację -  się nie potwierdziła).

 

Uznane leczenie: ciepłe okłady – kompresy po około  10 minut trzy razy na dobę po zastosowaniu maści antybiotykowej. Przy jęczmieniu zewnętrznym może pomoc usuniecie rzęsy.


Przegląd opublikowano w:  Am Fam Physician 1998 Jun;57(11);2695 WWW http://www.aafp.org/afp/980600ap/carter.html

http://www.healthcoachmd.com/handouts/chalazion%20-%20hordeolum.html

http://www.patient.co.uk/health/Stye.htm

 

Pozdrawiam wszystkich Pogromców,