Rakiem można się zarazić od chorej osoby.

Czy rakiem można się zarazić? Są osoby które twierdzą że zachorowały przebywając w towarzystwie chorej na raka osoby i po jakimś czasie także zapadły na raka. Czy więc będąc narażony na długotrwałe przebywanie w towarzystwie osoby chorej na raka, zwiększamy szansę na zachorowanie, czy to nie ma z tym żadnego związku a jedynie jest statystycznym zbiegiem okoliczności.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Rakiem nie da się zarazić od innej osoby. Rak jest chorobą jednego człowieka i nie ma żadnego sposobu żeby ta osoba mogła zarazić kogoś innego.

24.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Nowotwór to ch. genetyczna a nie zaraźna

24.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Samym rakiem nie, można przyczyną np. wirusem HPV powodującym raka szyjki macicy

24.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Rakiem nie można się zarazić przebywając, nawet długotrwale, w otoczeniu osoby chorej.

Można się jedynie zarazić pewnymi chorobami, które mogą predysponować do rozwoju raka (np. wirusem HCV albo HPV).

25.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

Skoro dany wirus wywołuję chorobę, to otrzymując go np z potem lub drogą kropelkową, co jest możliwe w przypadku wspomnianych wirusów, wnioskuję więc że mogę się daną chorobą zarazić. Podobnie jest przecież z grypą! Skoro ktoś może nosić w sobie wirusa powodującego grypę, i zarażać nim innych samemu nie będąc chorym, oznacza to wg mnie, że sam wirus wcale nie musi prowadzić do grypy, ale na wskutek określonych okoliczności może się w nią przerodzić. Analogicznie przecież jest przy raku, na co kilku naukowców znalazło statystyczne potwierdzenie. Wirus jest zaraźliwy ale podobnie jak w grypie, nie musi wcale wywołać raka. Wszystko zależy od tego czy na podatny grunt trafi... a więcej o tym gruncie w poniższym linku. Geneza powstawania schorzeń onkologicznych, jest więc moim zdaniem analogiczna jak przy każdej innej chorobie zakaźnej. Świadomość w samych lekarzy wzrasta w tej materii dlatego profilaktyka szczepień na te odkryte wirusy, może przynieść wspaniałe rezultaty... po co leczyć skoro można zapobiegać!

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Rakiem nie można się zarazić od osoby chorej, zawsze istnieją szansa ze można się zarazić np HIV lub innym czynnikiem które po części doprowadził do powstania raka

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Rak nie jest chorobą zakaźną.

4.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Nowotwory to nie choroby zakaźne i samym nowotworem nie możemy się zarazić ale przyczynami owszem (rak szyjki macicy) np HCV

6.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Nowotworem złośliwym nie można zarazić się od osoby chorej. Przebywanie z chorym, stosowanie tych samych rzeczy nie powoduje zarażenia się choroba nowotworową. Można jedynie zarazić się wirusami, których zakażenie predysponuje do rozwoju raka np. wirus HPV.

11.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Rak nie jest chorobą zakaźną, ale można się zarazić wirusami które wywołują raka np HPV, CMV, EBV, HIV, HBV, HCV itd

źródło: patologia znaczy słowo o chorobie W.Domagała

18.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Tu trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, nowotworem nie można się zarazić od chorej osoby. Nie ma w związku z tym potrzeby izolowania takiej osoby.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Nie da się zarazić rakiem, nowotwór jest spowodowany de novo mutacją, uwarunkowany genetycznie, ale nie można się zarazić od drugiej osoby

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Rakiem nei mozna sie zarazic. Niemniej, istnieja wirusy onkogenne, takie jak HPV, ktore mozna przeniesc z osoby na osobe i moga one spowodowac u obu osob raka.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nowotwory nie są chorobami zakaźnymi.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Można się zarazić wirusem, który wywołuje raka, ale samym rakiem nie można się zarazić.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Na początku lat 80. rzadka postać raka, występująca niegdyś u sędziwych Żydów w Europie, nagle zaczęła pojawiać się u młodych amerykańskich gejów. Ustalono wtedy, że z powodu zarażenia wirusem HIV rozwijał się u nich również mięsak Kaposiego. Dzisiaj lekarze uważają, że również inne infekcje, na przykład zwykłe przeziębienie, mogą „uruchomić” różne rodzaje nowotworów, począwszy od leukemii dziecięcej, a skończywszy na raku szyjki macicy.

26.05.2013 przez Kamil Zielarz - Inny: PRacuję z ludźmi dla ludzi i czasem na ludziach :)
potwierdzam

Rakiem można się zarazić. Tylko trudno sobie wyobrazić sytuację, w której doszło by do tego naturalnie. Wystarczy pobrać komórki rakowe i wstrzyknąć zdrowemu. Spora szansa że się przyjmą i będą rozmnażały się w najlepsze :) W przyrodzie jest gatunek gryzoni, których samce walczą w ten sposób że gryzą się po pyskach. A że powszechny u nich jest nowotwór okolic pyska to wzajemnie się raniąc powodują, że z chorego osobnika z ran zawierających komórki nowotworu złośliwego przedostają się te komórki do ran zdrowego osobnika. I tam się spokojnie przyjmują i dzielą dalej :) Właśnie w przypadku tego gatunku wzajemne zarażanie się rakiem jest powszechne