Na oparzenie kompres z mlekiem

podobno tłuszcz łagodzi ból i przyspiesza gojenie

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Pierwszą czynnością powinno być usunięcie przedmiotu sprawczego a następnie ochładzanie miejsca poparzonego. Zimne mleko może spełnić tę funkcję równie dobrze jak zimna woda. Do tego przykładając mleko zwiększamy ryzyko zakażenia rany.

25.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Postępowanie przy oparzeniach: zgaś i zdejmij z oparzonego ubranie, schładzaj zminą wodą. Nie usuwaj tkanek martwiczych i nie zdzieraj tkanin, które przywarły do skóry. Nie przekłuwaj pęcheży. W razie poparzenia chemiczngo rozcieńcz i usuń z powieszchni skóry sustancję parzącą.

źródło: Choroby wewnętrzne A.Szczeklik

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Pula białek i witamin zawartych w mleku zapewnia szybszą regenerację naskórka w przypadku oparzeń

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit ze mleko jest dobre na oparzenia, jest to spowodowane zawartoscia bialka. Pomaga ono w gojeniu sie rany. Tak samo tluszcz w mleku teoretycnie powinien przyspieszyc procesy gojenia. http://www.guidetohealth.com/library/the-doctors-book-of-home-remedies-ii/burns/

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

w pierwszej kolejności chłodzimy woda ale letnia nie zimną bo może dojść do odmrożenia. Jeżeli oparzenie jest duże należy wezwać karetkę bo możne dojść do wstrząsu hipowolemicznego. I nigdy nie usuwamy odzieży

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Doskonałym kompresem na poparzenia jest mleko. Mocz oparzoną skórę w mleku przez około 15 minut lub przyłóż w miejsce oparzenia kompres z gazy zanurzonej w mleku. Tłuszcz zawarty w mleku złagodzi ból i przyspieszy gojenie.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Najskuteczniejszą metodą łagodzenia oparzeń jest chłodzenie bieżącą wodą o temperaturze umiarkowanej.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zsiadłe mleko łagodzi i zapobiega pastowaniu pęcherzy. Ma działania kojące i nawilżające. Nałóż zsiadłe mleko na oparzone miejsce, po 20 minutach zmyj.

6.08.2015 przez Wiktoria Marczak - nic
obalam

Poparzyłam się parą buchającą z garnka, najpierw ochładzałam wodą, ale nadal piekło, więc poszukałam rozwiązania w Internecie. Gdy zobaczyłam metodę z mlekiem od razu wypróbowałam. Pierw była ulga, dlatego że mleko było zimne. Ale po jakimś czasie palec piekł zdecydowanie bardziej niż wcześniej, ale kontynuowałam i palec piekł bardziej i bardziej. Więc NIE POLECAM BO PIECZE JESZCZE BARDZIEJ!!