NIewolno pływać bezpośrednio po jedzeniu

Prawda czy Mit ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

24.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Po każdym zjedzeniu nie powinno się uprawiać sportu. Jest to nie zdrowe i źle wpływa na trawienie. Dodatkowo po pływaniu można dostać skurczu i na dno

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Nie nalezy, gdyz po jedzenie spora częsc krwi wedruje do układu pokarmowego, a wiadomo, ze pływanie jak i kazdy inny wysiłek bedzie powodował wieksze zapotrzebowanie na krew miesni i wymuszał wiekszą perfuzje przez mieśnie, wiec lepiej nie pływac po jedzeniu

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

zdecydowanie zabronione jest wchodzenie do wody po posiłku, głównie dla tego że można dostać skurcz

3.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Nie wolno pływać bezpośrednio po jedzeniu, myślę że chodzi tu o to że podczas trawienia poprawia się ukrwienie przewodu pokarmowego i w czasie pływania może dojść do wymiotów przez co zachłyśnięciem się treścią żołądka, kurczami mięśni.

11.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Kolki bardzo często występują po długim biegu. W czasie intensywnego wysiłku naciąga się fałd otrzewnej na tylnej ścianie brzucha - tak zwana krezka. Krezka odpowiedzialna jest za utrzymanie narządów jamy brzusznej, w tym jelit. Gdy dochodzi do jej naciągnięcia następuje skurcz mięśni gładkich jelita, co powoduje ból, czyli kolkę. Takiej samej reakcji można spodziewać się po intensywnym pływaniu.

Powstaje jednak pytanie, skoro kolka grozi nam po każdym intensywnym wysiłku fizycznym, co ma z tym wspólnego jedzenie?

Okazuje się, że całkiem sporo, ponieważ niekiedy samo spożycie posiłku może wywołać skurcz mięśni jelit. Dzieje się tak zazwyczaj gdy posiłek spożywany jest zbyt szybko, bądź jest po prostu za duży. Łatwo można więc sobie wyobrazić, że zjedzenie dużego posiłku bezpośrednio przed intensywnym wysiłkiem fizycznym to po prostu kumulacja dwóch czynników mogący spowodować kolkę.

Ostry ból brzucha w czasie pływania może być tragiczny w skutkach, dlatego należy sprawę potraktować poważnie, szczególnie, jeżeli pływamy na niestrzeżonych kompieliskach. Ile należy więc odczekać przed pływaniem? Godzina w zupełności wystarczy – jeżeli w ciągu tego czasu posiłek nie wywołał bólu, kolka już nam nie grozi.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
potwierdzam

Po pierwsze krew centralizuje się na ukladzie pokarmowym, przez co jest mniejsze krążenie w mięśniach, na obwodzie. Dodatkowo pasaż pokarmu przez przewód zajmuje długi czas, a rozpoczęcie pływania, wysiłku od razu po pływaniu może wywołac odruch wymiotny.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

należy odczekać 30 minut, poniewaz pływanie od razu po posiłku może spowodować kolkę. Mianem kolki określa się wszelkiego rodzaju ostre bóle spowodowane obkurczaniem ścian narządów. Kolka może dotyczyć między innymi moczowodów, dróg żółciowych, czy jelit.

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ostry ból brzucha w czasie pływania może być tragiczny w skutkach, dlatego należy sprawę potraktować poważnie, szczególnie, jeżeli pływamy na niestrzeżonych kompieliskach. Ile należy więc odczekać przed pływaniem? Godzina w zupełności wystarczy – jeżeli w ciągu tego czasu posiłek nie wywołał bólu, kolka już nam nie grozi.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Ostry ból brzucha w czasie pływania może być tragiczny w skutkach, dlatego należy sprawę potraktować poważnie, szczególnie, jeżeli pływamy na niestrzeżonych kąpieliskach. Ile należy więc odczekać przed pływaniem? Godzina w zupełności wystarczy – jeżeli w ciągu tego czasu posiłek nie wywołał bólu, kolka już nam nie grozi.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jest to prawdą, ponieważ wysiłek bezpośrednio po jedzeniu sprzyja powstawaniu kolki. O ile kolka w trakcie biegania jest niegroźna, to podczas pływania może mieć tragiczne skutki. Kurczowy ból brzucha uniemożliwi dalsze płynięcie i można się utopić.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Złym pomysłem jest pływanie po jedzeniu, szczególnie bezpośrednio po ciężkim posiłku; najlepiej jest pływać na czczo lub co najmniej dwie godziny po jedzeniu.