Można osiwieć z nerwów

Prawda czy Mit ?

Próby weryfikacji mitu (16)

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Osiwieć z nerwów się nie da. Ostatnio wyczytałem że siwizna to bielactwo cebulek włosów które z tego powodu przestają wytwarzać barwnik przez co włos staje się siwy. A z nerwów można najwyżej wyrywać sobie włosy

24.10.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
obalam

Fakt, stres jest sprawcą wielu problemów ze zdrowiem, ale nie udowodniono jego bezpośredniego związku ze zmianą koloru włosów. Prof. Jeffrey Miller dermatolog Penn State's College of Medicine, robił badania, które miały ostatecznie rozstrzygnąć tę kwestię. Okazało się, że pod wpływem stresu włosy mogą przede wszystkim szybciej wypadać i zdaniem naukowca wówczas siwizna jest bardziej widoczna. Pośrednio stres może wpływać na proces siwienia, zależny przede wszystkim od czynników genetycznych i diety, gdyż sprzyja "wypłukiwaniu" antyoksydantów, związanych z procesem starzenia. Utrata zdolności komórek do produkcji barwnika melaniny w jeden dzień? Nie ma mowy!

Z wiekiem fazy cyklu wzrostu włosa (intensywnego wzrostu, czyli anagen, zaniku - katagen i odpoczynku: telogen) ulegają skróceniu, a wówczas dochodzi do coraz szybszego rozpadu barwnika melaniny. Proces siwienia zwykle zaczyna się po trzydziestce, ale zdarza się i u nastolatków (w zależności od uwarunkowań genetycznych). Nie ma jednak aż tak dramatycznego przebiegu, jak w popularnych opowieściach.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Wiadomo kazdy dłuzej utrzymujący sie stres ma negatywny wpływ na organizm, jednak nie istnieje potwierdzona korelacja miedzy stresem a siwieniem włosów

24.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Można osiwieć nawet po kilku godzinach pod wpływem bardzo dużego stresu.

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

znam wiele osób, które po zmianie pracy na bardziej stresującą, siwieli w mgnieniu oka, choć podobno to uwarunkowania genetyczne

30.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

w wyniku przebycia niektórych chorób, bardzo silnego stresu albo znacznego wyniszczenia organizmu, siwe włosy mogą pojawić się dużo wcześniej

11.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Są także teorie – niepotwierdzone jednak badaniami naukowymi – że za zbyt wczesne siwienie włosów, podobnie jak za wiele innych zaburzeń w pracy organizmu, odpowiada niedobór miedzi i witaminy B5. To teoretycznie potwierdza słuszność powiedzenia, że do siwizny trzeba „dorosnąć”, bowiem niedobory te często występują u osób w podeszłym wieku i u tych, które żyją w stałym napięciu nerwowym i niezbyt dobrze radzą sobie ze stresami.

13.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

"Siwienie jest naturalną cechą ludzkiego organizmu. Jednakże nie wszyscy mają ochotę akceptować ten fakt i pierwsze siwe włosy, zauważone przypadkiem w lustrze, doprowadzają wielu na skraj rozpaczy. Za kolor naszej czupryny odpowiedzialna jest melanina – barwnik produkowany przez specjalne znajdujące się w cebulkach włosów komórki – melanocyty. Ich sąsiednie komórki – keratynocyty – syntezują białko keratynę, będącą głównym materiałem budulcowym włosów. W pewnym stadium barwnik łączy się z białkiem, wskutek czego nowy włos ma już określony kolor – zależny od rodzaju melaniny.

Siwienie jest najczęściej oznaką starzenia się organizmu – utrata koloru włosów wywołana jest zmniejszeniem aktywności melanocytów. W zależności od rasy ludzie siwieją w różnym okresie swojego życia, jednak w wielu przypadkach mamy do czynienia z siwieniem przedwczesnym (ok. 20 r.ż.), co lekarze tłumaczą predyspozycjami genetycznymi lub nabytymi. Siwe włosy mogą być skutkiem silnego stresu, chorób autoimmunizacyjnych czy niedoboru odpowiednich mikroelementów."

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Pod wpływem stresu melanina przestaje być produkowana, oczywiście nie u wszystkich się tak zdarza. To musi być duży stres. Ludzie po czterdziestym roku życia siwieją naturalnie. Wiadomo, że zdarzaja się osoby, które wcześniej albo później siwieją.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam
23.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

niestety tak, stres to jedna z przyczyn siwienia juz w młodym wieku

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nie. Włosy to martwa tkanka, tak jak zrogowaciałe paznokcie, więc jest to fizycznie niemożliwe, aby martwa tkanka zmieniła w ciągu kilku godzin swój kolor. Chyba, że ktoś z nerwów się polał perhydrolem.

13.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jeżeli ktoś jest narażony na stres brakuje mu wit.B może prowadzić do różnych problemów z włosami, od suchych i połamanych po białe i siwe.

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

o są fakty, a z faktami trudno dyskutować – jednak nadal trudna jest odpowiedź, jak można zupełnie osiwieć w tak krótkim czasie – o ile to siwiejąca wyrastająca dopiero część włosa miałaby by jakieś wyjaśnienie, o tyle trudno zrozumieć, jak może zostać zneutralizowana melanina w martwym przecież już wyrośniętym włosie?

Z medycznego punktu widzenia znajdziemy opisy, które potwierdzają, że w wyniku doznanego szoku można osiwieć w ciągu jednej nocy - odpowiedzialne za to są gruczoły nadnerczy, które bezpośrednio odpowiadają za pigment we włosach.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Siwienie fizjologicznie można już rozpocząć w 30-40r.ż. Jeśli zaczyna siwieć osoba np.20-letnia mówimy o przedwczesnym siwieniu. Wśród przyczyn wymienia się silny stres, niektóre choroby i leki.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jeśli „szron” pokrywa skronie ludzi 20–25-letnich, to mamy do czynienia z siwizną przedwczesną, ale w wyniku przebycia niektórych chorób, bardzo silnego stresu albo znacznego wyniszczenia organizmu, bezbarwne włosy mogą pojawić się dużo wcześniej.

20.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Badania naukowe na ludziach nie potwierdzają takiego związku. Coś jednak może być "na rzeczy": With age, the production of free radicals increases, while the endogenous defence mechanisms decrease. This imbalance leads to the progressive damage of cellular structures, presumably resulting in the ageing phenotype. Ageing of hair manifests as decrease of melanocyte function or graying, and decrease in hair production or alopecia. There is circumstantial evidence that oxidative stress may be a pivotal mechanism contributing to hair graying and hair loss. New insights into the role and prevention of oxidative stress could open new strategies for intervention and reversal of the hair graying process and age-dependent alopecia.

Czyli, że jak zwykle wolne rodniki za wszystko zło świata odpowiadają. Zatem w szerokorozumianym stresie, który przeciez obfituje w wolne rodniki i one mogą nasilić siwienie. Póki co jednak, takich badań brak.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20805969; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11070952; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11162910; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23363384.