Przechorowanie świnki przez chłopców powoduje ich późniejszą bezpłodność.

Czy tak jest rzeczywiście?

Próby weryfikacji mitu (18)

23.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Świnka może mieć powikłanie w postaci zapalenia jąder, które prowadzi do niepłodności, ale nie dzieje się tak zawsze, na szczęście

23.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Zależy to od wieku. Jeśli chłopiec jest jeszcze przed okresem dojrzewania to szanse na manie zapalenia jąder, które może doprowadzić do bezpłodności, są bardzo małe. Większe są u starszych chłopców oraz dorosłych mężczyzn, jednak zapalenie to występuje u nich w 20 - 30% przypadków i nie jest równoznaczne z utratą płodności. Więcej o tym można przeczytać w zamieszczonym przeze mnie linku.

23.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Zależy to od wieku. Jeśli chłopiec jest jeszcze przed okresem dojrzewania to szanse na manie zapalenia jąder, które może doprowadzić do bezpłodności, są bardzo małe. Większe są u starszych chłopców oraz dorosłych mężczyzn, jednak zapalenie to występuje u nich w 20 - 30% przypadków i nie jest równoznaczne z utratą płodności. Więcej o tym można przeczytać w zamieszczonym przeze mnie linku.

23.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Po zakażeniu wirusem świnki może wystąpić bezpłodność lub czasowe obniżenie płodności u chłopców, jednak jest to bardzo rzadko występujące.

23.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Tak, bo może doprowadzić do zapalenia jąder co prowadzi do niepłodności

23.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Świnka może zakończyć się bezpłodnością lecz nie musi. Do bezpłodności dochodzi rzadko. Zatem obalam.

23.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

mówi się o tym że zachorowanie na świnkę będąc dorosłym może powodować bezpłodność, ale nie znam żadnego takiego przypadku. Natomiast sam zachorowałem na świnkę w szkole podstawowej i problemu z płodnością obecnie raczej nie mam ;-)

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jest to możliwe powikłanie po tej chorobie na szczęście występuje ono rzadko u dzieci. Zdarza się natomiast częściej u dorosłych mężczyzn którzy w dzieciństwie nie przechorowali świnki.

25.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
obalam

Świnka czyli nagminne zapalenie przyusznic u chłopców przebiega najczęściej łagodnie i nie prowadzi do zapalenia jąder - niepłodności. Świnka jest niebezpieczna u dorosłych u których ma ostry przebieg z powikłaniem w postaci niepłodności. Medycyna Praktyczna - Pediatria

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Istnieje ryzyko zapalenia jąder, jednak nie występuje ono u każdego chłopca/mężczyzny i nie zawsze kończy sie bezpłodnością

27.10.2012 przez Bartosz Czapski - Student medycyny: Gdański Uniwersytet Medyczny
obalam

Zapalenie jąder w przebiegu świnki rzadko prowadzi do niepłodności, ale może przyczynić się do jej obniżenia. Świnka może prowadzić do staów takich jak oligospermia, azoospermia i astenospermia. Jednostronna choroba może znacznie, ale tylko przejściowo, zmniejszać liczbę plemników, ich mobilność i morfologię. Upośledzenie płodności szacunkowo występuje u około 13% chorych, lecz 30-87% pacjentów z obustronnym zapaleniem jąder w przebiegu świnki może zostać bezpłodnym.

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Świnka może wikłać się bezpłodnością u chłopców. Im wyższy wiek przechorowania świnki tym większe ryzyko takiego powikłania.

11.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jednym z powikłań, które świnka może wywołać u mężczyzn, jest zapalenie jąder, spotykane u nastolatków i dorosłych mężczyzn. Objawia się ono powiększeniem jednego lub dwóch jąder mniej więcej po pierwszym tygodniu od wystąpienia symptomów choroby. Opuchnięciu towarzyszą ból i gorączka.

Zapalenie jąder przebiegające obustronnie często prowadzi do niepłodności. W przypadkach jednostronnych, przy prawidłowo prowadzonym leczeniu, trwające zazwyczaj około 3 miesięcy zahamowanie spermatogenezy ustępuje i czynności rozrodcze wracają do stanu wyjściowego.

13.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Jednym z powikłań nagminnego zapalenia przyusznic jest zapalenie jąder, które może prowadzić do zaburzenia wytwarzania plemników, czego skutkiem jest bezpłodność.

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zapalenie jąder. Dotyczy prawie wyłącznie nastolatków i dorosłych mężczyzn, rzadko zaś małych chłopców. W 7-10 dniu choroby gwałtownie powiększają się jądra (częściej jedno jądro). Jądra i najądrza są wtedy opuchnięte i bardzo bolą. Zwykle też szybko rośnie gorączka. Ulgę przynoszą zimne okłady i założenie tzw. podpaski mosznowej (unosi i stabilizuje jądra, w ten sposób zmniejszając ból; można ją kupić w aptece). Poza tym leczenie jest takie samo jak w klasycznym przebiegu świnki. Na szczęście wirus świnki nieczęsto atakuje oba jądra jednocześnie. Jeśli się to stanie, może dojść do zniszczenia komórek rozrodczych i w efekcie do niepłodności. Wbrew powszechnie panującym poglądom powikłania takie są naprawdę sporadyczne.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Niepowikłana świnka nie powoduje bezpłodności u mężczyzn. Jednym z powikłań, które może się zdarzyć, ale nie musi, jest zapalenie jąder, to ono staje się przyczyną późniejszych problemów z płodnością.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zapalenie jąder w przebiegu świnki rzadko występuje u chłopców przed okresem dojrzewania, ale dość często (20-30% przypadków) u starszych chłopców oraz mężczyzn. Na ogół przebiega z zapaleniem najądrzy, a objawia się nagłym bólem i opuchnięciem jąder, wysoką gorączką i wymiotami. Wiąże się często (nawet w połowie przypadków) z atrofią (zmniejszeniem objętości) jądra oraz ze zmianami w spermatogenezie – notuje się mniejszą liczbę wytwarzanych plemników i słabszą ich ruchliwość.

27.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W przebiegu świnki mogą wystąpić powikłania związane z zajęciem przez wirusa konkretnych narządów. Zapalenie jąder w przebiegu świnki występuje prawie wyłącznie u dorastającej młodzieży i dorosłych. Najczęściej w 7 – 10 dniu choroby. Obustronne zajęcie jąder może niekiedy doprowadzić do zniszczenia komórek rozrodczych, co powoduje bezpłodność.

7.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Mit został zbyt ogólnie sformułowany. Co to znaczy, że przechorowanie świnki powoduje późniejszą bezpłodność? Kogo? W jakim odsetku? Po jakim czasie? Bez tych szczegółów trudno o precyzyjne wyjaśnienie problemu. Na tej zasadzie to bezpłodność powodują wypadki samochodowe (czasem), leczenie onkologiczne czy starzenie się, a umrzeć można po zjedzeniu bułki kajzerki (np.zadławienie). W czasach przed powszechnym wprowadzeniem szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce, nagminne zapalenie przyusznic (oficjalna nazwa świnki) bylo bardzo częstą chorobą zakażną dzieci w wieku szkolnym. Nastolatki i tym bardziej dorośli chorowali znacznie rzadziej. Zapalenie jądra, zwykle jednostronne rozwijało się u około 20% chłopców chorych na świnkę po okresie dojrzewania. Do bezpłodności prowadziło obustronne zapalenie jąder (bardzo rzadko występujące) powikłane ich zwłóknieniem (atrofia) lub uszkodzeniem pozapalnym, co było dużą rzadkością. Ryzyko bezpłodności po obustronnym zapaleniu jąder szacowano na 30%-87%. 

Podsumowując niepowikłana świnka czyli najczęstsza postać choroby nie prowadzi do bezpłodności, która z kolei może być następstwem obustronnego zapalenie jąder, niezależnie od jego etiologii. Najlepszym sposobem uniknięcia możliwych powikłań świnki jest szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepienia można stosować także w wieku dorosłym.

Piśmiennictwo:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1633545/ 

Lancet 2008 Mar 15;371(9616):932

BMJ 2005 May 14;330(7500):1132 full-text

J Fam Pract 2006 Jun;55(6):500