Implanty piersi trzeba usunąć przed karmieniem piersią.

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (45)

23.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
obalam

Implanty są umieszczone albo pod mięśniem albo pod gruczołem, w żadnej z tych sytuacji nie powinien przeszkadzać w karmieniu piersia.

Wiecej info:

23.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Nie trzeba usuwać, wprost przeciwnie - warto zachęcać kobiety, żeby karmiły, jesli tylko tego chcą. Nie wydaje się, żeby istniało niebezpieczeństwo przy karmieniu piersią u osób z implantami czy u ich dzieci.

23.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Implanty powiększające piersi nie mają wpływu na karmienie piersią. Z przeprowadzonych badań wynika, że obecność protez nie ma wpływu ani na zdrowie ani na rozwój dziecka. Co więcej, zawartość związkow silikonowych w mleku matek karmiących piersią po operacji wszczepienia protez jest taka sama jak u kobiet, które nie poddały się takiej operacji.

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Silikonowe wkładki w piersiach nie powinny przeszkadzać w naturalnym karmieniu dziecka, zwłaszcza jeśli są umieszczone pod mięśniem piersiowym. Wkładki umieszcza się również w kieszonce pomiędzy gruczołem piersiowym, a mięśniem piersiowym. Prawidłowo usytuowane wkładki nie powinny przeszkadzać w karmieniu piersią, niezależnie od sposobu ich umieszczenia.

23.10.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Jesli zabieg zostal przeprowadzony prawidlowo, a gruczol sutkowy nie zostal uszkodzony to z karmieniem piersia nie powinno byc zadnych problemow.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Obecność protez piersi zarówno solnych jak i silikonowych pozostaje bez wpływu na karmienie piersią. Z przeprowadzonych badań wynika, że obecność protez nie ma wpływu ani na zdrowie ani na rozwój dziecka. Co więcej, zawartość związkow silikonowych w mleku matek karmiących piersią po operacji wszczepienia protez jest taka sama jak u kobiet, które nie poddały się takiej operacji.

23.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

implanty umieszczane pomiędzy gruczołem piersiowym, a mięśniem piersiowym. Prawidłowo zrobione sztuczne piersi nie powinny przeszkadzać

24.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Można karmić mając implanty, przecież silikon nie przenika do mleka.

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Implant jest umieszczany w jednej z trzech możliwych przestrzeni: podgruczołowo, częściowo podmięśniowo lub podmięśniowo. Niezależnie od położenia implant jeśli był wszczepiony poprawnie nie ma wpływu na karmienie piersią gdyż nie narusza tkanki gruczołowej która to mleko produkuje.

24.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Implantu nie trzeba usuwać - jeśli zastosowano odpowiednią technikę operacyjną nie będzie miał on wpływu na karmienie piersią.

W przypadku cięcia wokół brodawki sutkowej karmienie piersią może się okazać niemożliwe.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Implanty piersi po zabiegu są otaczane tkanką łączną. Ponadto są zwykle zlokalizowane pod mięśniem piersiowym większym, co stanowi dodatkową barierę między implantem a gruczołem piersiowym. W związku z tym usuwanie ich przed rozpoczęciem karmienia piersią jest zupełnie niepotrzebne. Jest za to możliwość, że po rozpoczęciu karmienia pierś zmieni kształt i będzie konieczny kolejny zabieg poprawiający jej wygląd.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Implant wprowadzony przez cięcie w bruździe podpiersiowej nie ma kontaktu z gruczołem piersiowym, który normalnie podejmuje funkcję w okresie laktacji.

9.11.2012 przez Aleksandra Taszarek - Student medycyny: studentka kier.lekarskiego,rok 5
obalam

nie mają wpływu na karmienie.wprowadzane są podmięśnie czyli tam gdzie już nie występują gruczoły mlekowe(niestety artykułu w gazecie z zakresu chirurgii plastycznej nie znalazłam..)

9.11.2012 przez Justyna Poleszak - Inny: licealistka
obalam

Obecność protez piersi pozostaje bez wpływu na karmienie piersią. Obecność protez nie ma wpływu ani na zdrowie ani na rozwój dziecka.

10.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

implanty są oddzielone od gruczołów piersiowych , tak więc nie ingerują w produkcji mleka i nie przeszkadzają w karmieniu dziecka .

11.11.2012 przez Dominik Górski - Student: ;)
obalam

Implanty wszczepia się pod gruczoł piersiowy. Nie wpływają one na funkcję gruczołu.

11.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
obalam

Nie, implant umiejscawiany jest pod gruczołem mlekowym lub nawet pod mięśniem. Zatem nie powinien sprawiać problemów przy karmieniu.

11.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Obecność protez piersi zarówno solnych jak i silikonowych pozostaje bez wpływu na karmienie piersią. Z przeprowadzonych badań wynika, że obecność protez nie ma wpływu ani na zdrowie ani na rozwój dziecka. Co więcej, zawartość związkow silikonowych w mleku matek karmiących piersią po operacji wszczepienia protez jest taka sama jak u kobiet, które nie poddały się takiej operacji.

14.11.2012 przez Dominika Manczak - Inny: retail manager
obalam

Instytut Matki I Dziecka w Anglii twierdzi, iz nie powinno byc problemu zaleznie od rodzaju naciecia jakiego uzyto podczas operacji. Wiekszosc pan nie zmaga sie ze 'skutkami ubocznymi' implantow, jednakowoz pewien odsetek zmaga sie z bolem piersi I goraczka.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

Jest to możliwe, jeżeli gruczoł piersiowy nie został naruszony. Implant wprowadza się wtedy przez cięcie w bruździe podpiersiowej lub w dole pachowym pod mięsień piersiowy lub pod gruczoł piersiowy. Nie wykonuje się wprowadzenia implantu przez cięcie wokół brodawki sutkowej, ponieważ przewody mleczne zostają uszkodzone i laktacja nie jest możliwa.

Do tej pory nie odnotowano przypadków aby karmienie piersią z implantami sylikonowymi zaszkodziło dziecku lub matce, a korzyści z karmienia naturalnego daleko przewyższają obawy związane z karmieniem piersią z implantami.

15.11.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

Niby silikon nie przenika do mleka, ale nikt z nas nie rodzi się z taką wkładką a więc nie jest to naturalne. W chwili obecnej niemal wszystko sprzedaje się w tzw. PETach czyli pojemnikach z poliuretanu i jest to na razie dopuszczone do kontaktu z pożywieniem... ale są już pierwsze głosy że drastycznie spadająca płodność u mężczyzn może być spowodowana dużą ilością plastyfikatorów w pożywieniu. Na razie jednak cisza o tym... podobnie może być z silikonem. Ja byłbym ostrożny i poddał bym długotrwałej analizie takie przypadki, a nie tylko przez "3 miesiące".Kobieta powiększając piersi lub robiąc inne zabiegi plastyczne na sobie, zmienia to co natura jej dała... a to potem może tworzyć przedziwne sytuacje. Za przykład niech posłuży pewna Chińska para:

15.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Implanty najczęściej wszczepiane są pod miesień piersiowy i nie przeszkadzaja w karmieniu naturalnym.

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Karmienie piersią jest możliwe jeżeli gruczoł piersiowy nie został naruszony. Pewne techniki pozwalają umieszczenie implantu tak, aby była możliwa laktacja

18.11.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Implanty piersi nie powinny uniemożliwiać kobietom karmienia piersią. Prawdopodobnie mit ten wziął się z poglądu, że karmienie piersią zniekształca jej wygląd. W końcu to dla wyglądu wszczepia się implanty.

19.11.2012 przez Kamila Rozesłaniec - Lekarz: stażysta
obalam

Technika wszczepiania implantów pod mięsień piersiowy lub pod gruczoł sprawia, że implant nie powinien mieć wpływu na karmienie piersią.

19.11.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
obalam

"Jest to możliwe, jeżeli gruczoł piersiowy nie został naruszony. Pewne techniki pozwalają na umieszczenie implantu w taki sposób, aby gruczoł piersiowy nie został uszkodzony i była możliwa laktacja. "

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Jeśli powiększenie piersi wykonuje u młodej kobiety – powinien wziąć pod uwagę fakt przyszłego karmienia. Wtedy wybiera on odpowiednią objętość implantu, tak aby nie spowodowała uciśnięcia tkanki gruczołowej. Wybiera też wtedy jak najmniej urazowy sposób operacji (np. wykonując cięcie chirurgiczne w okolicy pachy lub w bruździe podpiersiowej, a nie wokół otoczki) i umieszcza implant pod mięśniem piersiowym większym. Taki sposób operacji sprawia, że implant nie ma kontaktu z gruczołem piersiowym i nie powoduje powstawania w nim blizn. Można więc z powodzeniem karmić piersią!

23.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Nie jest to prawda. Kobieta może karmić bez żadnych problemów

27.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Prawidłowo założone implanty nie przeszkadzają w karmieniu piersią.

28.11.2012 przez Kar - Pielęgniarka: bardzo młoda póki co
obalam

wkładki umieszcza się pod mięśniem piersiowym lub między nim a gruczołem piersiowym ; brak możliwości karmienia piersią należy zgłosić do lekarza bo to oznacza że coś jest nie tak

28.11.2012 przez Natalia Głódkowska - Student medycyny: Stomatologia
obalam

Implanty nie przeszkadzają w karmieniu piersią. Są wszczepione pod mięsień piersiowy i nie wpływają na laktację. Ważne jest jednak żeby przedyskutować z lekarzem wszczepianie implantów, jeżeli jeszcze kiedyś kobieta będzie chciała karmić piersią. Wtedy zabieg wykonuje się inną techniką, aby przewody gruczołów nie zostały uszkodzone.

28.11.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Implanty piersi są umieszczane pod mięśniem piersiowym lub w kieszonce pomiędzy gruczołem, a mięśniem piersiowym w taki sposób, by nie przeszkadzały w karmieniu piersią.

29.11.2012 przez Asia G - Student: student
obalam

Nie powinny one przeszkadzać w karmieniu dziecka. Zwłaszcza jeśli są umieszczone pod mięśniem piersiowym.

Jest przypadek, w którym jednak najlepiej skontaktować się z lekarzem - wtedy, kiedy implant uciska tkankę gruczołową.

29.11.2012 przez Magdalena Kościelniak - Student: .
obalam

Wkładki umieszcza się również w kieszonce pomiędzy gruczołem piersiowym, a mięśniem piersiowym. Prawidłowo usytuowane wkładki nie powinny przeszkadzać w karmieniu piersią, niezależnie od sposobu ich umieszczenia.

29.11.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

silikon w niczym nie przeszkadza gdyż nie ingeruje w gruczoł mleczny i jego kanaliki

1.12.2012 przez Paulina Góra - Student medycyny: III rok studiów
obalam

Jeżeli implant został umieszczony tak, że nie naruszył gruczołów piersiowych to nie ma on wpływu na wytwarzane mleko.

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie ma takiego wskazania, przynajmniej nie ze wzgledow medycznych. Implanty w zaden sposob nie wplywaja na jakos i ilosc pokarmu.

7.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Obecność protez piersi zarówno solnych jak i silikonowych pozostaje bez wpływu na karmienie piersią. Z przeprowadzonych badań wynika, że obecność protez nie ma wpływu ani na zdrowie ani na rozwój dziecka. Co więcej, zawartość związkow silikonowych w mleku matek karmiących piersią po operacji wszczepienia protez jest taka sama jak u kobiet, które nie poddały się takiej operacji.

8.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Silikonowe wkładki nie powinny przeszkadzać w karmieniu piersią, najczęściej są umieszczane pod mięśniem, nie mając wpływu na tkankę gruczołową.

Info:

17.12.2012 przez Lena Z - Student: Zdrowie Publiczne
obalam

Protezy trzeba usunąć przed karmieniem piersią.

Nieprawda. Obecność protez piersi zarówno solnych jak i silikonowych pozostaje bez wpływu na karmienie piersią. Z przeprowadzonych badań wynika, że obecność protez nie ma wpływu ani na zdrowie ani na rozwój dziecka. Co więcej, zawartość związków silikonowych w mleku matek karmiących piersią po operacji wszczepienia protez jest taka sama jak u kobiet, które nie poddały się takiej operacji.

17.12.2012 przez Piotr Sendecki - Inny: ratownik medyczny / fizjoterapeuta
obalam

przy nowoczesnych implantach piersi zachowują swoje funkcje

19.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
obalam

W zależności od rodzaju implantu umieszczane są one pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem. Jeżeli więc operacja została przeprowadzona prawidłowo i gruczoł nie został w żaden sposób naruszony, matka będzie miała pełnowartościowy pokarm składem nie różniący się od pokarmu kobiet bez implantów piersi. Stąd wynika, że mogą karmić piersią bez obaw.

21.12.2012 przez Marcin Korman - Inny: ciekawy świata człowiek
obalam

Prawidłowo umieszczone implanty piersi nie przeszkadzają w karmieniu dziecka - są umieszczane pod mięśniem piersiowym, lub kieszonce między gruczołem piersiowym i mięśniem piersiowym.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Nie ma takich wskazań medycznych. O ile w trakcie zabiegu nic nie zostało uszkodzone i w ogóle karmienie będzie możliwe...

13.01.2013 przez Ewa Zaród - Pielęgniarka: Pielęgniarka OAiIT i ratownik medyczny
obalam

Karmienie piersią po zabiegu implantacji wkładek powiększających jest zdecydowanie możliwe. Zabieg nie stanowi przeciwwskazania do karmienia.

Chociaż przeprowadzenie zabiegu może wpływać na zaburzenia laktacji:

Zlokalizowanie, kierunek i głębokość cięcia determinuje stopień zaburzenia produkcji mleka (niektóre kanaliki lub nerwy mogły zostać uszkodzone). Chirurdzy starają się zminimalizować widoczność blizn wybierając obszar otoczki brodawki sutkowej lub miejsce pod fałdem piersi. Cięcie na lub dookoła otoczki, często również w dolnym zewnętrznym kwadrancie, może powodować zmniejszenie przewodnictwa nerwowego w obszarze sutka i jego otoczki, tym samym wpływając na wypływ mleka, co w następstwie może prowadzić do zredukowania jego wytwarzania.

Poza umiejscowieniem cięcia, położenie implantu także ma wpływ na funkcjonowanie piersi. Implant znajdujący się zaraz pod tkanką gruczołową, zwiększa prawdopodobieństwo zmniejszenia niż ten położony pod mięśniem.

Reasumując: posiadanie implantów nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią i nie istnieje konieczność ich usuwania, jednak zabieg może wpływać na poziom laktacji.

19.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie trzeba usuwać. Można spokojnie karmić. Cytuję Panią Doktor Klaudię Ksepko: Obecność protez piersi zarówno solnych jak i silikonowych pozostaje bez wpływu na karmienie piersią. Z przeprowadzonych badań wynika, że obecność protez nie ma wpływu ani na zdrowie ani na rozwój dziecka. Co więcej, zawartość związkow silikonowych w mleku matek karmiących piersią po operacji wszczepienia protez jest taka sama jak u kobiet, które nie poddały się takiej operacji. Oraz Pana Doktora Bartosza Maczkowskiego: Implant jest umieszczany w jednej z trzech możliwych przestrzeni: podgruczołowo, częściowo podmięśniowo lub podmięśniowo. Niezależnie od położenia implant jeśli był wszczepiony poprawnie nie ma wpływu na karmienie piersią gdyż nie narusza tkanki gruczołowej która to mleko produkuje.

Źródło: http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=518072#qundefined; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2277793/pdf/canfamphys00058-0051.pdf