Obowiązek mycia zębów u dzieci ma charakter psychologiczno-wychowawczy.

Po co myć zęby, które za chwilę mają być wymienione na nowe?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Mycie zębów ma za zadanie utrzymać właściwą higienę jamy ustnej (w tym pH, ilość bakterii, i inne) co zapobiega rozwojowi próchnicy czy innych chorób jamy ustnej. Nie szczotkowanie zębów przyspiesza rozwój tych chorób i jasne że zęby można wymienić ale po pierwsze to jest dość droga inwestycja, po drugie wiąże się ona z bólem i po trzecie jest obarczone jakimś ryzykiem w końcu to też jakiś zabieg. Dlatego lepiej już od małego uczyć się myć zęby i nie mieć takich problemów.

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

z jednej strony mycie zębów uczy dzieci systematyczności i dbania o higienę ale z drugiej strony mycie zębów tzw. mleczaków, zapobiega rozwojowi chorób jamy ustnej m.in. próchnicy

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Należy myć zęby chociażby w celu utrzymania higieny jamy ustnej, poza tym powstająca próchnica, może doprowadzić do różnych komplikacji i problemów z innymi narządami

20.11.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Wg zamieszczonego źródła jest to prawda, gdyż wypracowane nawyki w wieku dziecięcym utrwalają się na całe życie. Racją jest również, że zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę ze względu na słabe zmineralizowanie.

26.11.2012 przez Natalia Głódkowska - Student medycyny: Stomatologia
obalam

Mycie zębów u dzieci jest tak samo ważne, a może nawet i ważniejsze niż u dorosłych pacjentów. Mycie zębów u dzieci ma przede wszystkim chronić zęby mleczne przed próchnicą. Zęby mleczne wypadają, ale próchnica, a potem choroba miazgi i tkanek okołowierzchołkowych może stanowić poważny późniejszy problem dotyczący zębów stałych. Choroby tkanek okołowierzchołkowych zębów mlecznych powoduję uszkodzenie struktury zawiązka zęba stałego. Zakażenie z zębów (nawet mlecznych) może być nawet przyczyną bakteriemii w całym organizmie i u dzieci z chorobami obciążającymi (np,. wadą siniczą serca, bądź chorobami przeciekowymi) może nawet doprowadzić do infekcyjnego zapalenia wsierdzia.

Obowiązek mycia zębów ma również charakter wychowawczy, ma nauczyć dziecko prawidłowych nawyków i uchronić przez niemiłymi zabiegami u stomatologa, bądź bólem zęba.

27.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Szkliwo dziecięcych zębów jest mniej zmineralizowane niż u dorosłych, stąd większa podatność na próchnicę i uzasadnienie potrzeby wczesnego kształtowania nawyków higienicznych dziecka. Ekspert Laboratorium Vademecum dr Jerzy Brydak podkreśla: im wcześniej rodzice nauczą dziecko właściwego mycia zębów, tym chętniej będzie ono robiło to w przyszłości. Próchnica u małych dzieci postępuje zwykle bardzo szybko. Najłatwiejszą i najbardziej podstawową metodą zapobiegania psuciu się zębów jest szczotkowanie ich dwa razy w ciągu dnia pastą z fluorem.

19.12.2012 przez Jakub Mróz - Student medycyny: Dokładniej wydziału lekarsko-stomatologicznego
obalam

Brak odpowiedniej higieny i związana z tym próchnica zębów mlecznych może prowadzić do wielu powikłań, jak np. stany zapalne, ropnie, zaburzenia wyrzynania zębów stałych, wady zgryzu powstałe w wyniku przedwczesnej utraty zębów mlecznych itd.

Oczywiście wyrabia też nawyki higieniczne, ale nie jest to główne zadanie mycia zębów u dzieci.

Źródło - "Stomatologia wieku rozwojowego" M. Szpringer-Nodzak; "Zarys współczesnej ortodoncji" I. Karłowska

20.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Trzeba uświadomić dzieci, że jak nie będą myć zębów to będzie próchnica. I powiedzieć ze następne żeby bedą całe życie i następne juz nie urosną

21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

O zeby mleczne nalezy dbac tak samo o zeby stale. Po pierwsze dlatego, ze prochnica boli. Dziecko z zepsutym zebem bedzie musialo sie udac do stomatologa, i czy to podczas wyrywania, czy podczas borowania, dziecko bedzie czulo stres a nawet bol. Po drugie. prochnica z zebow mlecznych moze przenosic sie na zeby stale.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Mycie zębów od niemolęcia jest to ważna profilaktyka próchnicy w wieku dorosłym. Próchnica jest wywoływana przez bakterie, jeżeli pozwolimy rozwinąć się jej w zębach mlecznych to gdy pojawią się stałe zostaną również zasiedlone przez bakterie i ubytki zaczną pojawiać się w dopiero co wyrzniętych zębach.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Są one słabiej zmineralizowane niż stałe, przez co bardziej podatne na próchnicę, która rozwija się na nich bardzo szybko. Dlatego tak ważne jest, aby już bezzębne dziąsła niemowląt utrzymywać w czystości przecierając je jałowym gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Dość szybko można wprowadzić zamiast gazika silikonową nakładkę na palec (rodzica) z malutkimi wypustkami. Gdy pojawi się pierwszy ząbek, czas na wprowadzenie szczoteczki do zębów, a tuż za nią pasty. Ważne jest, by dla dziecka szorowanie zębów nie było złem koniecznym. Początkowo ma być to dobra zabawa, która utrwali właściwe przyzwyczajenia.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Dbanie o mleczaki jest bardzo ważne: tego bowiem zależy zdrowie zębów i ochrona przed próchnicą. Niestety problem jak dbać o zęby mleczne jest przez wielu rodziców bagatelizowany, a o higienę jamy ustnej należy zacząć dbać bardzo wcześnie

26.02.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Obowiązek mycia ma przede wszystkim charakter zdrowotny. Szczotkowanie i nitkowanie to absolutna podstawa dbania o zęby, by były zdrowe i mocne. Owszem, kontrola przez rodziców zabiegów higienizacyjnych u dzieci jest równie ważna, pozwala uniknąć ryzyka chorób jamy ustnej, ale i wyrabia odpowiednie nawyki, które warto zaszczepić maluchowi jak najwcześniej. Należy myć zęby dziecku lub pilnować, aby robiło to samodzielnie także w przypadku zębów mlecznych, które wymagają takiej samej higieny i troski.