Poród musi boleć.

Czy aby na pewno?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

23.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Nie musi. Można zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe.

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Są metody na uśmierzanie bólu porodowego min.dolargan i znieczulenie zewnątrzoponowe. Należy jednak pamiętać, że nie są one bez znaczenia na przebieg porodu i niosą różne powikłania. Np. w znieczuleniu zewnątrzoponowym częściej dochodzi do cesarskiego cięcia, użycia kleszczy i próżnociągu, bo kobieta słabiej czuje skurcze i słabiej prze.

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Poród nie musi boleć istnieje sposób na zmniejszenie bólu w postaci znieczulenia zewnątrz oponowego. Więcej informacji na temat znieczulenia w linku

25.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

kobieta która urodziła 18 dzieci powiedziała kiedyś że wolałaby urodzić dziecko niż wyrwać ząb, niektórzy po prostu łatwiej rodzą dzieci i nie jest to dla nich tak bolesne

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Chyba tylko mężczyzn.

Zęby wyrywamy przy znieczuleniu:)

Do porodu również kobiety sa znieczulane, aby nie odczuwały tak dokuczliwego bólu

14.11.2012 przez Karolina Mikulska - Student: -
obalam

Nie musi boleć, można podać rodzącej środki przeciwbólowe, czy znieczulenie zewnątrzoponowe, są także takie metody masażu podczas porodu, które mogą nawet całkowicie zlikwidować ból, w końcu jest on powodowany głównie skurczami macicy. Są również kobiety, które w ogóle nie odczuwają dolegliwości bólowych podczas porodu.

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

Poród nie musi boleć. Obecnie w szpitalach są dostępne różne metody uśmierzania bólu od wanien z hydromasażem, TENS, oraz znieczulenie zewnątrz oponowe.

21.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Wszystko zalezy po pierwsze od progu bolu rodzacej. Po drugie od szybkosci postepowania porodu, wielkosci dziecka i szerokosci macicy matki. Jesli porod zaczyna byc bolesny, mozna zastosowac naturalne techniki relaksacyjne (oddech itd), a jesli to nie pomoze, mozna poprosic o znieczulenie- wtedy na pewno nic nie bedzie bolalo.

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Poród może być jednak mniej bolesny – w Polsce od lat 70. stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, zwane popularnie "blokadą". Polega ono na zniesieniu odczuwanego bólu od pasa w dół przy pełnej świadomości pacjentki, co pozwala na aktywne uczestnictwo w porodzie. Aplikacja znieczulenia następuje przez cewnik umieszczony w sąsiedztwie nerwów odpowiedzialnych za ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Należy podkreślić, że substancje znieczulające nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia matki i dziecka, a umiejscowienie cewnika uniemożliwia uszkodzenie rdzenia kręgowego. Najczęściej stosowanymi lekami do znieczulenia zewnątrzoponowego są markaina i sufentanyl.

Oprócz znieczulenia zewnątrzoponowego, lekarz może zaproponować podanie zastrzyków rozkurczowych, które mogą wpłynąć na zmniejszenie bólu. Czasem stosuje się również czopek przeciwbólowy albo kroplówkę.

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna, a dokładniej anestezjologia. Może być zastosowane znieczulenie zewnatrzoponowe, rdzeniowe lub mieszane.

27.11.2012 przez Klaudia - Student: biologia
obalam

Istnieje znieczulenie zewnątrzoponowe, które w większości przypadków spisuje się bardzo dobrze i niweluje ból.

4.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

W dobie dzisiejszej techniki i znieczuleń np w postaci gazów rozweselających lub znieczulenia podawanego podczas cesarskiego cięcia zdecydowanie poród może odbyć się bezboleśnie.

15.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Nowoczesna medycyna dysponuję dobrymi znieczuleniami nasiękowymi, oponowymi rdzeniowymi itd

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Najczęściej stosowaną metodą uśmierzającą ból jest podanie w formie kroplówki lub zastrzyku silnych środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Może on być podawany przez cały poród.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu zakłada się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli w dolnej części pleców.

Znieczulenie zakłada się w momencie, gdy szyjka macicy osiągnie odpowiednie rozwarcie, czyli 3 cm u pierworódki, a 4 cm u kobiety rodzącej po raz kolejny.

Znieczulenie to nie znosi całkowicie bólu, powoduje natomiast znaczne jego zmniejszenie.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Znieczulenie przed porodem w dzisiejszych czasach nie jest nowością

16.12.2013 przez Małgorzata Kolanko - Lekarz: Stażysta
obalam

Wszystko zależy od tego jaki kto ma próg bólu. Poza tym można zastosować różne formy łagodzenia i znoszenia ból. Przykładem porodu bez bólu jest cięcie cesarskie (nie jest to poród fizjologiczny ale w micie nie jest sprecyzowane o jaki poród chodzi).