Pobranie szpiku w celu transplantacji jest bolesne i wymaga znieczulenia ogólnego.

Dlaczego wzdrygamy się na samą myśl o zostaniu potencjalnym dawcą?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (18)

23.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Próbki na szpik kostny to waciki które pocieramy o śluzówki. A już jak zostaniemy dawcą pobranie szpiku i zostaniemy wezwali zabieg polega na takim samym jak pobranie krwi.

23.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
obalam

Obecnie szpik pobiera się w inny sposób. W skrócie wyglada to tak: dawca ok tydzień przed pobraniem od niego szpiku dostaje specjalne leki, które powodują uwolnienie szpiku do krwi. Potem podczas zabiegu (czas trwania ok 3h) jego krew zostaje "przepompowana" w celu pobrania szpiku. Jest to zabieg bezbolesny. Wystarczy siedzieć w bezruchu te 3h ;) mozna oczywiscie poprosic o znieczulenie, ale to bardziej po to, zeby sie nie ruszać niż z powodu bólu. A wyglada to tak:

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Pobieranie szpiku wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym aspirując szpik strzykawkami przez igły wkłute do kolców biodrowych tylnych. Zwykle są to dwa wkłucia przez skórę (niekiedy połączone z jej niewielkim nacięciem długości około 5 mm) i wielokrotne nakłucia kości. Zwykle podczas zabiegu średnio pobiera się 1000 ml szpiku, lecz całkowita jego objętość uzależniona jest za każdym razem od indywidualnej sytuacji klinicznej i związana jest głownie z masą biorcy, jak również masą dawcy i liczbą komórek w pobranym szpiku. Pobranie szpiku wraz ze znieczuleniem trwa zwykle 60-90 minut, a sam szpik pobierany jest do specjalnego zbiornika z płynem konserwującym a następnie jest filtrowany i podany dalszej obróbce w przypadku zajścia takiej potrzeby. Należy mieć na uwadze, że w następstwie znieczulenia ogólnego mogą wystąpić (lecz nie u wszystkich dawców) niepożądane objawy takie, jak: nudności, wymioty i ból głowy. Natomiast po samym zabiegu pobrania może wystąpić ból, obrzęk czy tkliwość w obrębie nakłucia wywołany uszkodzeniem tkanek w trakcie pobrania szpiku

23.10.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
obalam

Kiedyś tak było. Pobieranie szpiku wiązło się z nakłuciem kosci co było bardzo bolesne i zazwyczaj bez znieczulenia, chyba że pod narkozą. Jednak obecnie jak ktos wyżej napisał, nauka i technologia poszła bardzo do przodu i pobranie szpiku wiąże sie z pobranem krwi. Jest to oczywiscie w pewnym stopniu bolesne, choc ja raczej nazwałbym to dyskomfortem czy nieprzyjemnym uczuciem. Na pewno nie wymaga to jednak znieczulenia ogólnego.

23.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Szpik pobiera się albo z krwi po podłączeniu do maszyny przypominającej trochę maszynę do dializ, albo w znieczuleniu miejscowym z talerza biodrowego.

23.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

To niestety częsty mit, który odstrasza ludzi od tego szczytnego "gestu" :( Wynika to też z mylenia szpiku kostnego z płynem mózgowo-rdzeniowym pobieranym przez naklucie lędźwiowe. Dawniej szpik pobierało się z talerza biodrowego. Dziś podaje się leki mobilizujące produkcję komórek szpikowych a następnie "wyłapywanie" ich podczas aferezy (leukaferezy) przez wirowanie krwi pełnej. Pozostałe składniki takie jak krwinki czerwone, osocze i płytki krwi zwracane są dawcy w tym samym procesie. Afereza nie różni się za wiele od tradycyjnego oddania krwi. Trwa tylko dłużej.

24.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Oddawanie szpiku może się odbyć na dwa sposoby. Tradycyjnie w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrz oponowym pobierany jest szpik z jam kości, ale dzięki znieczuleniu nie odczuwamy nic. Drugim sposobem jest podanie pacjentowi leku który powoduje przechodzenie szpiku z jam kości do krwi skąd jest pobierany do specjalnej maszyny która odseparowuje go od krwi, ten typ zabiegu jest bezbolesny.

24.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Komórki macierzyste można pobrać na dwa sposoby: z krwi obwodowej lub ze szpiku kostnego.

Przy pobraniu komórek z krwi obwodowej dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu G-CSF). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi. Przy wykorzystaniu tej metody nie jest konieczny pobyt w szpitalu, ani wykonanie pobrania pod narkozą. Zabieg trwa około 3-4 godzin, a w ciągu kilku dni liczba leukocytów wraca do normy.

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym, przy czym konieczny jest 2-3 dniowy pobyt w klinice. Pobiera się około 5% szpiku. Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból odczuwalny podobnie, jak przy stłuczeniach. Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu dwóch tygodni.

24.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Pobranie szpiku kostnego do transplantacji wymaga znieczulenia, bo jest zabiegiem bolesnym.

Pobieranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej bolesne nie jest - trzeba jedynie wytrzymać kilka godzin z igłami wbitymi w obie ręce.

To czy w danym wypadku pobrany zostanie szpik kostny z talerza kości biodrowej czy komórki z krwi obwodowej zależy od konkretnego przypadku. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych powoduje szybsze przyjęcie się przeszczepu i zmniejsza ryzyko nawrotu białaczki, ale częściej powoduje chorobę przeszczep przeciwko gospodarzowi.

26.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Są 2 metody pobierania komórek macierzystych. Jedna przebiega w znieczuleniu ogólnym, ale nie łączy się to z późniejszym bólem

4.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Są 2 metody pobierania szpiku do przeszczepienia:

1. Pobranie szpiku z talerza biodrowego.

Pobranie szpiku w tym przypadku odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny. Dawca następnego dnia po pobraniu wraca do domu. Szpik, podobnie jak krew podlega ciągłej regeneracji, więc oddając go dawca nic nie traci. Być może, po jakimś czasie zostanie poproszony o oddanie krwi lub płytek krwi dla pacjenta poddawanego przeszczepowi szpiku. Jest to procedura bezpieczna i nie stanowiąca żadnego uszczerbku dla zdrowia.

2. Leukafereza.

Separacja komórek jednojądrowych z krwi obwodowej jako alternatywa do pobrania szpiku drogą zabiegu operacyjnego. Proces polegający na separacji komórek szpiku z krwi obwodowej. Celem zabiegu jest uzyskanie komórek, posiadających zdolność rekonstrukcji układu krwiotwórczego, które mogą następnie służyć jako materiał przeszczepowy. Dawcy poddawani są przed leukaferezą mobilizacji z zastosowaniem czynnika wzrostowego.

11.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zabieg ten jest wykonywany po wcześniejszym podaniu dawcy przez 4-6 kolejnych dni leku mobilizującego komórki krwiotwórcze ze szpiku do krwi obwodowej. Kolejnym etapem jest pobranie komórek krwiotwórczych podczas zabiegu aferezy. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i jest bezpieczny dla dawcy. Zabieg trwa w sposób ciągły przez 3-4 godziny. Zabieg ten z technicznego punktu widzenia jest identyczny jak powszechnie wykonywane od wielu lat pobieranie płytek krwi w stacjach krwiodawstwa. Przeważnie niezbędne jest do uzyskania odpowiedniej liczby komórek krwiotwórczych wykonanie od 1 do 2 zabiegów.

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Komórki macierzyste można pobrać :

1. Z krwi obwodowej

2. Przez punkcje szpiku pod narkozą.

W pierwszym przypadku ryzyko powikłan i bolesności jest znikome. W drugim przypadku dawca musi pozostac na 2-3 dniową hospitalizację. A bolesnośc ma charakter lokalny i porównywany do tego przy stłuczeniach.

To dawca ma prawo do podjęcia decyzji jaką metodą decyduje się oddać komórki macierzyste.

17.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

Zwykle szpik pobiera się w znieczuleniu miejscowym.

18.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Po pierwsze, nie zawsze w celu transplantacji pobiera sie szpik- czasem wystarczy pobranie komorek z krwi obwodowej- jest to tak samo bolesne jak oddawanie krwi. Jesli chodzi z kolei o pobranie szpku od dawcy, jest to robione w znieczuleniu ogolnym, nie jest bolesne.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
obalam

Pobranie szpiku może się dobyć poprzez biopsję kolca przedniego talerza biodrowego, ale nie tylko istnieje tez metoda stymulacji naszego szpiku czynnikami wzrostu, co powoduje uwalnianie komórek macierzystych szpiku do krwi, które następnie są izolowane z krwi i przygotowywane do przeszczepienia.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej.

Zabieg ten jest wykonywany po wcześniejszym podaniu dawcy przez 4-6 kolejnych dni leku mobilizującego komórki krwiotwórcze ze szpiku do krwi obwodowej. Kolejnym etapem jest pobranie komórek krwiotwórczych podczas zabiegu aferezy. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i jest bezpieczny dla dawcy. Zabieg trwa w sposób ciągły przez 3-4 godziny.

7.04.2013 przez Agnieszka Klara Wołkowycka - Student: student
obalam

Istnieją dwa sposoby pobierania szpiku. " 1. Od dawcy, przy pomocy igły, pobiera się około 1000 ml szpiku z jednej lub obu kości talerza biodrowego (ilość zależy od wagi biorcy i dawcy, maksymalnie 25 ml/kg dawcy). Zabieg trwa ok. 1 godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. 2. Druga metoda czyli leukafereza

Jest to separacja komórek jednojądrowych z krwi obwodowej stosowana jako alternatywa do pobrania szpiku drogą zabiegu operacyjnego.

Objawami ubocznymi leukaferezy może być drętwienie i mrowienie w różnych częściach ciała, szybko ustępujące po podaniu preparatów z wapniem. Proces przejściowo obniża też krzepliwość krwi. " - http://www.dawcy-szpiku.pl/

Lecz nie jest to bolesny zabieg.