Siedzenie krzywo powoduje wykształcanie się patologicznych krzywizn kręgosłupa.

Czyli odpowiedź na "nie garb się - jest pajączek".

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

23.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Patologiczne krzywizny kręgosłupa mogą powstawać w wielu przypadkach i wielu sytuacjach. Jedną z nich jest niepoprawna pozycja siedząca, najczęściej wywołuje ona skoliozę ale może także być przyczyną powstania lordozy albo kifozy.

30.10.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
potwierdzam

Dziecko siedzące od małego krzywo wykształca wadę kręgosłupa. Często widać to w szkołach.

11.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Skrzywienie kręgosłupa jest schorzeniem, które często dotyka dzieci. Spowodowane zwykle jest nieprawidłową postawą ciała, a także noszeniem zbyt ciężkich plecaków. Wpływ na stan kręgosłupa dziecka może mieć również postawa jaką przyjmuje siedząc przed komputerem lub też odrabiając w domu lekcje, ponadto przyczynić się do tego typu choroby kręgosłupa może mieć również brak ruchu i częste spędzanie czasu przez telewizorem. Jednym z rozwiązań jest zakupienie odpowiedniego krzesła, które zapewni prawidłową postawę, a także zachęcanie do aktywności fizycznej.

11.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Oczywiście że tak dziecko siedzące krzywo ma skrzywienia kręgosłupa od skoliozy począwszy na kyfozie skończywszy, do tego tematu trzeba dodać fakt że siedzenie z założoną nogą na nogę zmienia właściwości bioder i z czasem wychodzi na to że mamy jedną nogę krótszą od drugiej

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Całkowita prawda. Krzywe siedzenie powoduje, nie fizjologiczne wygięcia kręgosłupa, poprzez długo działające siły w wyniku remodelacji kości kręgosłupa dochodzi do powastwania patologicznych krzywiz bocznych, najczestszych u dzieci skolioz, które powiększając się daja garby, ucisakją na nerwy i moga skończyć się zgonem. Oraz dochodzi do zaników fizjologicznych krzywizn kręgosłupa lordoz i kifoz, co również daje objawy zwyrodnień kręgosłupa.

13.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jedna z przyczyn to zła postawa podczas siedzenia, noszenie ciężkich rzeczy itd

19.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
potwierdzam

Zazwyczaj powoduje to "patologiczne" pogłębienie lub pomniejszenie krzywizn już istniejących (lordozy i kifozy), w skrajnych przypadkach pojawia się skolioza.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Pomimo wielu hipotez próbujących wyjaśnić przyczynę powstawania skoliozy strukturalnej, nadal 85% z nich stanowią skoliozy idiopatyczne (czyli o nieznanej przyczynie). Wiadomo jednak, że jej przyczyną nie jest zła postawa lub niewłaściwe nawyki jedzenia i siedzenia, ani noszenie teczki lub plecaka w jednym ręku.

http://www.urzedow.pl/gzu02/12.htm

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wady postawy niejednokrotnie są wrodzone i jedynie nasilają się z wiekiem. Czasem wyzwala je (np. skoliozę) skok pokwitaniowy, intensywne rośnięcie. Pogłębianiu się problemu sprzyja przyjmowanie niewłaściwej postawy, brak ruchu, ale i aktywność fizyczna niedopasowana do problemów z sylwetką (np. sporty angażujące jedną rękę).

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zwracać też trzeba uwagę na pozycję dziecka – czy siedząc, trzyma prosto plecy. Krzywe siedzenie sprzyja deformacjom kręgosłupa.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio siedzieć i nie obciążać kręgosłupa, ponieważ wtedy mogą pojawić się patologiczne krzywizny