Gdy kobieta w ciąży podgląda kogoś przez dziurkę od klucza to dziecko będzie miało zeza.

;)

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

23.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

To oczywiście mit. Takie zachowanie matki nie może w żaden sposób wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka. Przyczyny pojawienia się zeza można znaleźć na stronie w linku.

23.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Nim obalę chciałem poddać analizie taką sytuację;)

Podglądanie kogoś przez dziurkę odbywa się poprzez patrzenie przez mały otworek z jednym okiem zamkniętym, zapewne odbywa się to w lekkim stresie/podnieceniu abyśmy nie byli nakryci. Ponadto pozycja jest na kucka lub w pozycji pochylonej.

Zatem pytanie brzmi:

Czy jednoczesne podniecenie/zestresowanie osoby, która jest pochylona i ma jedno oko zamknięte a drugie otwarte może powodować wadę wzroku u dziecka? Myślę, że powyższa kompilacja nie wpłynie negatywnie na wzrok dziecka;)

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Dobra, podejdźmy do tego naukowo - choć to trudne.

Przyczyny zeza to nierównowaga pomiędzy mieśniami zewnątrzgałkowymi oczodołu na skutek np porażenia nerwu trójdzielnego, oftalmopatii tarczycowej, urazu oka z odklejeniem siatkówki, operacja zatok przynosowych. Wymienia się też przyczyny genetyczne.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przyczyną zeza mogą być zmiany w rozwoju ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej lub mięśni okoruchowych kontrolujących pracę gałki ocznej. To, że matka "zezuje" patrząc przez dziurkę od klucza, nie wpływa w żaden sposób na dziecko :)

27.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
obalam

Mit (chyba nie potrzeba naukowego wytłumaczenia). Wiecej info:

1.11.2012 przez Jakub Adamczewski - Inny: Chemik
obalam

Przypuszczam że ten mit powstał daaawno temu kiedy jeszcze pomiędzy pokojami były drzwi z taaaakimi wielkiiiimi dziurkami że można było coś zobaczyć... Geneza tego mitu może leżeć też w izolacji przyszłych matek które po prostu się nudziły i w ramach rozrywki podgladały innych. Mit miał być pewnie cięta ripostą na takie zachowanie i pewnie skutkował bo bazował na matczynym instykcie (a jeżeli to prawda ? zaszkodzę dziecku ! nie bedę podglądać)

czasami żal oceniać takie mity ale w końcu od tego są pogromcy....

6.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Przyczyną zeza jest nierównowaga między mięśniami poruszającymi gałką oczną. Przykładowe przyczyny zeza to: Uszkodzenia centralnego systemu nerwowego (udary, guzy), wady refrakcji, Zaburzenia rozwojowe oczodołu, urazy. Nie ma to nic wspólnego z tym czy kobieta w ciąży patrzy przez dziurkę od klucza czy nie.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Zez nie jest chorobą wywoływaną u dziecka poprzez zachowanie matki podczas ciąży.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

• kobieta w ciąży nie może patrzeć przez wizjer albo dziurkę od klucza, bo dziecko będzie miało zeza. (takie przekonanie nie ma żadnego medycznego uzasadnienia, ani powiązania)