Jazda w podgrzewanymi siedzeniami powoduje bezplodność i u mężczyzn.

Prawda czy fałsz.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

23.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
potwierdzam

Jazda samochodem na podgrzewanym fotelu może prowadzić do niepłodności u mężczyzn. Niepłodność może bycć wynikiem przegrzania jąder co bywa niebezpieczne. Przegrzanie jader może zaburzyć produkcje plemników, a nawet spowodować zaprzestanie ich produkcji i spowodować zmiany hormonalne.

23.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jazda w podgrzewanych siedzeniach MOŻE powodować PRZEJŚCIOWĄ bezpłodność u mężczyzn. Związane jest to ze wzrostem temperatury w jądrach powyżej 35 stopni, w takich warunkach plemniki rozwijają się gorzej co może powodować problemy z zapłodnieniem. Na szczęście po pewnym czasie od ustąpienia działania podwyższonej temperatury na jądra następuje powrót do normalnego wytwarzania plemników i bezpłodność ustępuje.

23.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

No raczej, podobnie częsta sauna... generalnie podgrzewanie tego miejsca nie służy nikomu..

23.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
potwierdzam

Moszna dlatego jest "na zewnątrz" żeby utrzymać niższą temperaturę (ok 34,5 st. C), jest to związane z produkcją plemników. Jeśli temperatura wzrasta, produkcja plemników znacznie się zmniejsza.

30.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zadaniem moszny jest utrzymywanie jąder w optymalnej temperaturze. Badacz pracujący nad badaniem spermy stwierdził, że narażanie jąder na ciepło, prowadzi do istotnego pogorszenia się jakości spermy.Badania sugerują, że pary, u których mężczyzna przesiaduje w samochodzie więcej niż trzy godziny dziennie, mają trudności z poczęciem dziecka.

4.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Oczywiście jest to jedna z przyczyn jak i noszenie za małych lub za wąskich bokserek czy innej bielizny

10.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Dla plemników optymalna temperatura to ok. 1-2 st. Celsjusza poniżej temperatury ciała. Już po 60 minutach eksperymentu przeprowadzonego pod kierownictwem doktora Andreasa Junga temperatura u badanych wzrosła do ponad 37 stopni (u jednego z nich prawie do 40).

Tymczasem w grupie kontrolnej, to znaczy u panów siedzących na zwykłych siedzeniach, temperatura też wzrosła, ale jedynie do 36,7 stopni. Co ważne, już wcześniejsze badania wykazały, że siedzenie w samochodzie przez czas dłuższy niż 3 godziny, nawet bez podgrzewanego siedzenia, powoduje wzrost temperatury w mosznie. Nie trzeba chyba dodawać, że również taki stan może znacznie zredukować szanse mężczyzny na spłodzenie dziecka, prowadząc nawet do bezpłodności. Wniosek? Jazda tak, ale raczej krótkodystansowa i w zdecydowanie chłodniejszej atmosferze.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
potwierdzam

Związane to jest znów z anatomią, Jądra pozostające w mosznie mają o okolo 2-3 stopnie niższą temp niż reszta ciała. Każda sytuacja podniesionej temperatury moszny może w konsekwencji ( po dłuższym czasie działania czynnika) poczatkowo zminiejszać, a następnie powodować bezpłodność poprzez przegrzanie jąder.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

jedną z przyczyn niepłodności męskiej jest przegrzewanie okolic narządów płciowych, w tym jazda na podgrzewanym siedzeniu

13.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

nawet niewielki wzrost temperatury moszny może być wystarczający, aby wpłynąć na jakość nasienia

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Pomimo, że to tylko nieznaczny wzrost temperatury u mężczyzn testujących podrzewane fotele, jednak może być wystarczającym czynnikiem, by niszczyć produkcję spermy. Siedzenie w samochodzie przez długi czas, nawet bez podrzewanych foteli, powoduje wzrost temperatury w mosznie. Badania sugerują, że pary, u których mężczyzna przesiaduje w samochodzie więcej niż trzy godziny dziennie, mają trudności z poczęciem dziecka.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Wszelkie zjawiska, które powodują podniesienie temperatury moszny, a przez to temperatury jąder wpływają negatywnie na jakość nasienia, przez zaburzanie produkcji plemników. Należy pamiętać, że mogą być to zjawiska pochodzące zarówno z samego organizmu, jak i z otoczenia.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Może nie tak bardzo bezpłodność co niepłodność. Jądra wymagają niższej temperatury niż 36.6 dlatego właśnie fizjologicznie znajdują się w mosznie. Nieprawidłowa temperatura może przyczynić się do pogorszenia jakości nasienia i upośledzenia czynności plemników.

Na podstawie "Urologia" A. Borkowski